עצמאות-ורודה

אלה אלקלעי, סמנכ”ל פיתוח עסקי ב-IBI  ומייסדת “תשקיעי בעצמך”
(נכתב במאי 2014)

 

מכירות את המשחק שההנחייה שלו היא לא לחשוב על פיל ורוד? אין לנו שום סיבה לחשוב על פיל ורוד אבל מרגע שמבקשים מאיתנו לא לחשוב עליו הוא כמובן לא יוצא לנו מהראש. ככל שנתאמץ לא לחשוב על פילים ורודים כך הם יסתובבו לנו במעגלים סביב העיניים.

עצמאות כלכלית היא פיל ורוד. לכל אחד ואחת מאיתנו יש חברה שעושה מאמצים ניכרים לא לחשוב על עצמאותה הכלכלית, שממנה נגזרת עצמאותה בכלל. כזו שהולכת לעשות קניות כדי להרגיש שהיא חזקה ויכולה, זורקת את הדפים מהבנק בלי לפתוח את המעטפה –  כדי לא לראות את המינוס, ומבטיחה לעצמה ולסביבה שמחר היא תעשה סדר בפיננסים האישיים שלה. אבל למחרת היא בדיוק היתה עסוקה.

להרחיב את מעגל ההשפעה

לפני מספר שבועות אירחנו בפורום הפיננסי “תשקיעי בעצמך” את ד”ר ענת לוי רז, שדיברה על רעיון מעגל ההשפעה לעומת מעגל הדאגה. על-פי המודל, מעגל הדאגה מכיל את מעגל ההשפעה, המורכב מדאגות עליהן אנו יכולים להשפיע. ככל שמעגל ההשפעה גדל כך שטח הדאגה קטן. אנחנו מודאגים מדברים שאין לנו שליטה עליהם – מחלות, תאונות, העתיד וגם, להבדיל, המינוס בבנק.

אפשר להתפלל, אפשר ללכת למגדת עתידות, אפשר לנסות להשפיע על העתיד בכל מיני דרכים על מנת להגדיל את ההשפעה ולהקטין את הדאגה. אבל כל עוד לא הצטרפנו למנזר, לא ירשנו הון עתק או לא הצטרפנו לחבורת לקטים – מעגל ההשפעה שלנו חייב לכלול תכנון פיננסי.

תכנון פיננסי מחייב ידע פיננסי בסיסי, כזה שלרובנו לא היתה הזדמנות לרכוש, אלא אם כן שילמנו למישהו כסף ללמד אותנו או שאנחנו אוטודידקטיים מופלאים. אנחנו גם יכולים ויכולות לשלם למישהו שיחליט במקומנו החלטות פיננסיות. למשל, יש יועצים ויועצות השקעות נפלאים/ות בבנק והם אוביקטיביים והאינטרס העיקרי שלהם הוא לקוחות מרוצות. אז האם אפשר להפסיק לדאוג? כנראה שלא. לא בגלל שהעצות שהם יתנו לא טובות אלא בגלל שהעצות שהם יתנו הם עצות. את צריכה להחליט האם להישמע לעצה או לא. כדי להחליט, כדי לבחור נכון לאילו מהעצות להישמע, צריך לדעת משהו. למשל – האם תמיד ככל שהתשואה גבוהה יותר זה טוב לנו? האם תמיד כשדמי הניהול הם גבוהים זה רע לנו? האם הידיעה שקראתי בעיתון על כך שהריבית לא השתנתה צריכה לגרום לי להרים טלפון ליועצת שלי ולבחון שינוי כלשהו בהרכב תיק ההשקעות?

הוא מדבר עם הבנק, את מחנכת את הילדים

בחלוקת התפקידים המסורתית גברים לומדים במהלך חייהם את השפה הפיננסית. לפעמים זה בלימודים פורמליים מסודרים ולפעמים זה בגלל שחלוקת התפקידים המסורתית בבית חייבה אותם להוריד את הזבל ולדבר עם הפקידה בבנק כל כך הרבה פעמים עד שהשפה הפכה שגורה על לשונם.

בחלוקת התפקידים המסורתית נשים לומדות לחנך, לומדות רפואת ילדים, לומדות הרבה דברים מועילים שמורידים את רמת הדאגה בחייהן. לפחות עד גיל 45 בערך. אם זה לא קרה להן מוקדם יותר אז בגיל 45 או 50 מעגל ההשפעה הולך וקטן ומעגל הדאגה הולך וגדל. ככל שהן תנסנה לא לחשוב על הפיל הורוד ששמו מצבן הפיננסי, הוא יחוג סביבן כמעט בלי קשר למצבן הפיננסי הבסיסי.

הדרך היחידה לפתח עצמאות פיננסית היא ללמוד את השפה הבסיסית, ללמוד את המילים שמאפשרות לקיים שיחה מועילה עם מנהל תיק ההשקעות, היועצת בבנק וגם עם מי שמטפלת בעבורך בקרן השתלמות או קרן פנסיה. אין מנוס מלרכוש את הכלים המאפשרים קבלת החלטות פיננסיות טובות ולגרש את הפילים.

אני מזמינה אותך להצטרף לפורום הפיננסי של בית IBI, “תשקיעי בעצמך” כדי ללמוד את השפה הפיננסית, להגדיל את מעגל ההשפעה ולהקטין את מעגל הדאגה שלך ושל משפחתך.

אלה אלקלעי
elah@ibi.co.il

שתפו עם חברים :