האם כדאי להשקיע עכשיו באג"ח ממשלתיות וקונצרניות?

ב-2023 ההשקעה באגרות חוב ישראליות הייתה בקדמת הבמה – אבל מה קרה להן מפרוץ המלחמה ומה צפוי ב-2024? מרתה נדלר, מנהלת השקעות ראשית ב-IBI ניהול תיקים: "נוצרו הזדמנויות מצוינות באג"חים"

מערכת בית השקעות IBI
3 ינואר 2024 ב-14:21

ההשקעה באגרות חוב בלטה ב-2023 כמסלול השקעה מתאים לסביבה הכלכלית-פוליטית-ביטחונית הלא יציבה במדינת ישראל. במישור הכלכלי נמשכה בישראל מגמת עלית הריבית, בדומה למגמה הגלובלית, מה שהביא את ריבית בנק ישראל לרמה של 4.75%. במישור הפוליטי החלה השנה כזכור בחתירה של הממשלה לרפורמה משפטית שנויה במחלוקת ציבורית, עוד לפני מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס ב-7 באוקטובר ומלחמת "חרבות הברזל" שבאה בעקבותיה. המשמעות הכלכלית: הוצאות תקציביות אדירות, מאות אלפי תושבים מפונים מבתיהם מצפון ומדרום הארץ, וחשש אמיתי מגלישה להאטה ואולי אף מיתון.

"כל השינויים האלה, בעיקר סדרת העלאות הריבית, הבליטו מאוד  את האטרקטיביות להשקעה באגרות חוב ממשלתיות וקונצרניות ישראליות", מסבירה מרתה נדלר, מנהלת השקעות ראשית ב-IBI ניהול תיקים. "לאחר תשואות כמעט אפסיות במשך שנים, מציג שוק האג"ח תשואות אבסולוטיות אטרטיביות להשקעה. מק"מ למשל (אג"ח ממשלתי קצר מועד) מניב תשואה סביב 4.2% ואג"ח ממשלתי שקלי ל-3-4 שנים משקף היום תשואה של כ- 3.8%-4%. פתאום יש כאן תשואות שמעניינות הרבה משקיעים".

איך זה משנה את שיקולי המשקיעים?
"אם קודם לכן משקיעים נאלצו לקחת סיכון באפיק המנייתי בשוק ההון כדי לראות תשואות שאינן שואפות לאפס, עכשיו ניתן לחזור למצב הטבעי שבו כל משקיע פועל לפי רמת הסיכון המתאימה לו. תיק השקעות יכול להיות מורכב מאג"ח בלבד ועדיין להניב תשואה שוטפת נאה. באג"ח הממשלתי אפשר להשיג כיום תשואות שנעות סביב 4% ואילו באג"ח הקונצרני אפשר להגיע ל6%-5.5% לטווח בינוני ללא סיפורים מיוחדים. אלו תשואות שלא ראינו מזמן".

מדד התל בונד 60, הכולל 60 אגרות חוב קונצרניות בדירוג גבוה (לפחות -A בדירוג "מעלות"), צמודות למדד ובריבית קבועה – נחשב לאינדיקטור טוב לנעשה בשוק האג"ח הישראלי. מתחילת 2023 ועד ה-11 בדצמבר השנה, במשך כמעט 11 חודשים וחצי, עלה התל בונד 60 ב-4.32%, בעוד שמדדי המניות המובילים בבורסה בתל אביב, ת"א 35 ות"א 125 עלו בתקופה זו ב-0.47% וב-0.98% בלבד בהתאמה.

כלומר, מי שהשקיע במהלך 2023 באג"ח ישראלי קיבל ברוב המקרים החלטה טובה יותר ממי שהשקיע במניות בבורסה בתל אביב. אין מה לעשות: הטלטלות המקומיות יצרו פערים גדולים בין דשדוש וקיפאון במדדים המובילים בתל אביב לבין עליות חדות במדדים המובילים בוול סטריט, שם זינקו מתחילת השנה ה-S&P 500 והנאסד"ק ב-19.92% ו-37.62% (!) בהתאמה (הנתונים נכונים לדצמבר 2023).

יש לכם 400,000 שקלים פנויים? לפרטים נוספים על ניהול תיק IBI BONDS לחצו כאן 

ועדיין, רבים מהמשקיעים ממשיכים לחפש השקעות סולידיות, ברמות סיכון נמוכות יחסית ועם תשואה יציבה. לפי נדלר, היתרונות של האג"ח כאפיק השקעה לא מתמצים בכך. להיפך: ככל שמתפתחים ציפיות להורדת ריבית מגלמות אגרות החוב רווחי הון עוד לפני שירידות אלה אכן קורות, רווחים שמתווספים לתשואות השוטפות.

נדלר: "הדעה הרווחת כיום בשוק ההון היא שרוב עליות הריבית כבר מאחורינו, שמיצינו את התהליך הזה ושלתוך 2024 נראה מגמה של הורדת ריבית. שוקי האג"ח כבר מגלמים ציפיות אלה., אנחנו יכולים לראות בתיק אג"ח שמשלב אג"ח ממשלתי ואג"ח קונצרני תשואה שוטפת שנעה סביב 5.5% ולתוך השנה נוכל להנות גם מרווחי הון. זה יוצר אלטרנטיבת השקעה מעניינת בקרב משקיעים סולידיים, השילוב הזה, בין תשואה שוטפת גבוהה משמעותית ביחס לשנים עברו לבין אפשרות לרווחי הון – יוצר באג"חים הזדמנויות מצוינות למשקיעים".

יתרונות על פיקדונות הבנקים

הציפיות להורדת ריבית במשק הישראלי עלו לאחר ה-7 באוקטובר, מתוך הנחה שכלכלת ישראל תצטרך זריקות עידוד משמעותיות כדי לחזור למסלול. אמנם, נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, אותת שאין לו כוונה למהר בעניין זה. אבל במקביל, מציינת נדלר, כי "גם נתוני האינפלציה בארה"ב מתחילים להיכנס לטווח הנורמטיבי, מה שיוצר ציפיות עולמיות להורדת ריבית ומחזק כאן שוק האג"ח".

ואכן, בחודשיים שלאחר ממתקפת החמאס (מ-7.10 עד 7.12) מדד תל בונד 60 עלה 1.45% ואגרות החוב הממשלתיות השקליות לטווח של 2-5 שנים הוסיפו 2.53%. כל זאת, בזמן שמדדי ת"א 125 ות"א 90 איבדו 1.46% ו-0.75% בהתאמה.

נדלר מציינת, כי ההשקעה באג"ח מעניינת כיום גם בהשוואה להשקעה בנדל"ן מקומי, שחווה עצירה בעייתית מתחילת המלחמה ועוד לפניה וגם, אולי בעיקר, בהשוואה לפיקדונות הבנקים. "בניגוד לפיקדונות, אג"ח הן מכשיר סחיר שלא נועל את המשקיע. אפשר להנזיל את הכסף בכל רגע, יש נזילות מלאה. גם האפשרות לרווחי הון קיימת רק באג"ח, ולא בפיקדונות. בפיקדונות תקבלו מה שהובטח לכם מראש, אבל הפיקדון לא יגלם הורדות ריבית. כשהכסף ישתחרר מהפיקדון תצטרכו להשקיע אותו לפי הריביות שיהיו באותה תקופה בשוק, ככל הנראה בריבית נמוכה יותר.

על אף שלל היתרונות, צריך להיות מודעים גם לסיכונים. באגרות החוב הממשלתיות מדובר בעיקר בסיכוני מח"מ (משך חיים ממוצע) של האג"חים. מאחר שהמח"מ מגדיר את משך התקופה הממוצעת בשנים עד לקבלת התשלומים מאיגרת החוב, ככל שהמח"מ גבוה יותר כך גדלה התנודתיות שלו והתשואה רגישה יותר לתנודות בשוק ולהשפעות שליליות במישור הפיסקלי.

באג"ח קונצרני מדובר בעיקר על סיכון המנפיק, בחשש שהחברה מנפיקת האג"ח תיקלע לקשיים ולא תוכל לשרת את חובה. "בתקופה הנוכחית, כשמתחילים לדבר על האטה ועל המחיר של העלאת הריבית, צריך לדעת לבחור אג"ח נכון ובקפידה", אומרת נדלר. " עדיף להשקיע בחברות פחות ממונפות, שפחות תלויות בגלגול חוב באופן מיידי. כדאי להעדיף חברות שמסוגלות לעבור תקופות האטה עם יתרות נזילות ".

השקעה באג"ח דרך IBI ניהול תיקים

ב- IBI ניהול תיקים קיימים תיקי אג"ח מותאמים לרמות הסיכון המתאימות ללקוח, הבחירה הספציפית של הנכסים מגובה במחלקת מחקר ואנליזה ובחטיבה כלכלית המספקת תמונת מאקרו מפורטת, כזו שמבטיחה כי הנכסים בתיק נבחרו בקפידה והולמים את אופי הסביבה הכלכלית.

"אנחנו מספקים מענה לסוגים שונים של משקיעים, מבחינת הצרכים, היקף ההון הפנוי והתיאבון לסיכון", מסכמת נדלר. "כל זאת במגוון רחב של מוצרים, שחלקם על טהרת האג"ח וחלקם משלבים אג"ח ומניות".

יש לכם 400,000 שקלים פנויים? לפרטים נוספים על ניהול תיק IBI BONDS לחצו כאן 

אין לראות בכתבה זו ייעוץ או המלצה לביצוע פעולה ו/או השקעה כלשהי. המידע המפורט לעיל הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים והמוזכרים בו והאמור לעיל אינו תחליף לייעוץ המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם ואין בו כדי להבטיח תשואה או רווח כלשהו בתיק ההשקעות. השירות כפוף לתנאי החברה והתאמתו לנתוני או צרכי הלקוח וכרוך בהסכמות נוספות ובחתימה על מסמכי הצטרפות. אי.בי.אי. אמבן – ניהול השקעות בע"מ עוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ השקעות. המידע לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ והדרכה מקצועיים על ידי מי שמוסמך לתיתם. על כל לקוח לפנות לקבלת ייעוץ והדרכה בקשר עם השקעתו הפוטנציאלית, לרבות ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ומצבו המיסויי. קבוצת IBI  אינה אחראית למהימנות ו/או נכונות המידע, ולא תהיה אחראית לכל אבדן ו/או נזק אשר יגרמו לצד ג' כלשהו בשל הסתמכותו על המידע המוצג לעיל ו/או על האמור בכתבה.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.