מסחר במניות

המאמר סוקר את תחום המסחר במניות. מהי מניה, כיצד סוחרים בה ומהן השיטות לקבלת החלטות על מניות אותן כדאי להכיר?

מערכת IBI
16 מרץ 2021 ב-08:19

מהי מניה?

מניה היא נייר בעל ערך נקוב המקנה למחזיק בו (הבעלים) בעלות חלקית בזכויות ובשליטה לפי החלק היחסי שרכש. לבעל מניות יש זכות ליהנות מחלוקת רווחי החברה (דיבידנד), להשתתף בהצבעות באסיפה הכללית וליהנות מעליית ערך מניות החברה, כלומר יצירת רווח הון.

מהו מסחר במניות?

מסחר במניות ובנכסים פיננסיים בבורסה מתנהל באופן פומבי ושקוף. על מנת לבצע מסחר במניות, הקונים והמוכרים משדרים פקודות מסחר כגון קנייה ומכירה באמצעות חבר בורסה. IBI TRADE היא חלק מ- IBI שירותי בורסה, שהיא חברת בורסה מ- 1973. פקודות המסחר משודרות ממערכות המסחר של חבר הבורסה אל מערכת הרצף בבורסה. תפקיד המערכות הממוחשבות בבורסה הינו התאמה יעילה בין פקודות קנייה ופקודות מכירה.

באילו שיטות אפשר לקבל החלטות מסחר במניות ובנכסים פיננסיים בבורסה?

שיטת ניתוח פונדמנטאלי למסחר במניות
ניתוח פונדמנטאלי של חברה כולל ניתוח דו”חותיה הכספיים, מצבה הפיננסי, חוזים עתידיים, יכולות ייצור, הנהלת החברה, יתרונות תחרותיים, מתחרים, שווקים וכו’. קיימות שתי גישות לביצוע ניתוח זה: מלמטה למעלה או מלמעלה למטה (Bottom-Up and Top-Down). ניתוח זה מבוצע על סמך בחינת נתונים מהעבר ומההווה. על סמך הניתוח הפונדמנטאלי המשקיע מקבל אינדיקציה לגבי שווי המניה/הנכס הפיננסי, ומתוך כך הוא מגבש החלטה לביצוע פעולות מסחר במניות ובנכסים פיננסיים בבורסה (קנייה ומכירה).

שיטת הניתוח הטכני למסחר במניות
זוהי שיטה נוספת לניתוח מניות ונכסים פיננסיים לפני קבלת החלטה על רכישה או מכירת מניות. השיטה בוחנת מגמות של מחירי מניות של חברות הנסחרות בבורסה לאורך השנים. ביצועי המניה ומחיריה בתקופות שונות נבחנים באמצעות גרפים וכלים לניתוח טכני במטרה לאתר מגמות ודפוסים אשר יאפשרו למשקיע ולסוחרת לחזות תנועות עתידיות של המניה או נכס פיננסי אחר. מצדדי השיטה טוענים כי על ידי בחינת היסטוריית מחירי המניה של החברה ומחזורי המסחר שלה ניתן להעריך מה יהיו ביצועיה העתידיים. בניגוד לניתוח הפונדמנטאלי, המנתחים הטכניים טוענים כי אין צורך להשתמש בנתונים ריאליים הקשורים לחברה. על סמך הניתוח הטכני המשקיע מזהה מהו הפוטנציאל לעלייה או לירידה של ערך הנייר ומקבל החלטות השקעה לגבי מסחר במניות ובנכסים פיננסיים בבורסה (קנייה ומכירה).

מה עושה מחלקת המחקר של IBI שירותי בורסה?

מחלקת המחקר של IBI, מהגדולות והותיקות בישראל, מבססת את ניתוחיה על פי מתודולוגיית הניתוח הפונדמנטאלי וסוקרת כ-100 חברות הנסחרות בבורסה בתל אביב. למחלקה אנליסטים יעודיים לענפים השונים במשק, בכללם: תקשורת, נדל”ן, בנקים וביטוח, פארמה, חברות מזון ועוד. עבודות המחקר והסקירות השונות שכותבים האנליסטים על החברות השונות מיועדות לסייע בקבלת החלטות השקעה ביחס למניות החברות.

סוגי מניות

מניות בכורה. מסחר במניות מסוג זה מתבצע באופן רגיל. עם זאת, מחזיק מניית בכורה זכאי לעדיפות על פני מחזיק מניה רגילה בעת חלוקת דיבידנדים ובעת פירוק החברה. לדוגמא, במידה והחברה לא חילקה דיבידנד בתקופה מסוימת, בעל מניית בכורה יצבור את הדיבידנד לתקופה בה הוא יחולק. פיצוי זה נובע מכך שבעל מניית בכורה הינו בעל זכויות הצבעה מופחתות באסיפות הכלליות שמקיימת החברה.

מסחר במניה דואלית. מניה דואלית נסחרת ביותר מבורסה אחת באותו זמן. דוגמאות רבות לכך קיימות בחברות הנסחרות בבורסה בתל אביב ובבורסות האמריקאיות, בהן טבע, סלקום ועוד. מסחר במניות מסוג זה מתבצע באופן רגיל בכל אחד מהשווקים.

מניית הטבה. מניה זו מחולקת למחזיקי מניות החברה ללא תמורה. לדוגמא, במידה והמשקיע מחזיק מניה אחת בשווי של 4 ₪, לאחר חלוקת מנית ההטבה יהיו בידיו 2 יחידות מניה בשווי של 2 ₪ כל אחת. לרוב, חברות עושות מהלך כזה כדי להוריד את ערך המניה הנסחרת ובכך להגביר את הסחירות בה. בנוסף, קיימות סיבות חשבונאיות לביצוע פעולה זו.

מסחר במניות מצריך ידע רב הקשור בהוראות המסחר במניות. יש ללמוד תחום זה לעומקו בכדי לעשות שימוש אופטימלי במערכות המסחר ובהוראות המסחר לאורך חיי ההשקעה.

אפשר לפתוח חשבון און-ליין, בקלות ובמהירות, ללא צורך בפגישת פנים מול פנים – לחצו כאן

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*