IBIמגזין

לא רק ספורט: על הקשר בין ספורט והשקעות

אפשר לייצר הרבה אנלוגיות בין ספורט להשקעות, בייחוד כשמדובר בספורט קבוצתי כמו כדורסל או כדורגל, אבל האם כדאי להשקיע בספורט? וגם איזו קבוצת כדורגל מונפקת בבורסה? על השקעות, ספורט והקשר בין IBI ומועדון הפועל תל אביב, בכתבה הבאה

12-2020
אלה אלקלעי
סמנכ"ל פיתוח עסקי
12 דצמבר 2020 ב-12:30

רבים מכם ודאי יודעים שאחד משלושת השותפים שהקימו וניהלו את IBI בית השקעות, במשך למעלה מ- 40 שנה, הוא הספורטאי צבי לובצקי. כן, גם היום, כשהוא מתקרב לגיל 80 הוא ספורטאי.

אפשר לייצר הרבה אנלוגיות בין ספורט להשקעות, בייחוד כשמדובר בספורט קבוצתי כמו כדורסל או כדורגל. צבי הוא הקפטן המיתולוגי של הפועל תל אביב בכדורסל, הוא שיחק בקבוצה במשך 13 עונות והוביל אותה ל- 4 אליפויות וגביע מדינה 1. לאחר שפרש מהנבחרת, הקים את IBI בית השקעות, יחד עם דוד וייסברג ועמנואל קוק. התובנות של קבוצה מנצחת, עבודת צוות ותפקידים ברורים על המגרש עמדו, כנראה, בבסיס ההצלחה והיכולת המרשימה של השלושה, להישאר שותפים פעילים ולקדם את הקבוצה שלהם -IBI – בליגה הפיננסית. למזלנו, הם לא שכחו להשקיע בנבחרת הנוער!

Hapoel-tel-aviv1960-1962-768×508

לרובנו ברור שכדאי להשקיע בספורט, לפחות במישור האישי והחברתי. הערכים הבריאותיים, שספורט טומן בחובו, עבור צעירים כמו גם מבוגרים, ברורים. מעבר לכך, יש לספורט ובייחוד לספורט קבוצתי, ערכים המעצבים אותנו כאנשים וכחברה, ביניהם, תחרותיות, היכולת ליפול ולקום, לנצח ולהפסיד, לתפקד טוב בקבוצה, להגיב מהר לשינויים בלתי צפויים, להתאמן, להתאמן, להתאמן, להמשיך ללמוד ולהתפתח ועוד ערכים רבים נוספים וחשובים ששווה להשקיע בהם.

במישור הפיננסי קשה להשקיע בספורט. אפשר להתווכח על השאלה האם טוטו ופיס הם השקעה חברתית או הימורים חוקיים? אבל ברור שאי אפשר לקרוא להם השקעה פיננסית. רק אחת מקבוצות הספורט המפורסמות בעולם הנפיקה מניות בבורסה וזו מנצ’סטר יוניטד הבריטית, שמניותיה נסחרות כיום בבורסה של NY תחת הטיקר MANUבוודאי לא מפתיע שהמניה נחתכה בעקבות משבר הקורונה ועדיין, על אף הירידה החדה בהכנסות והמעבר להפסד, החברה נסחרת לפי שווי של כ- 2.5 מיליארד דולר.

אם מסתכלים במבט על ובוחנים מה אפשר ללמוד מפעילות החברה, עולות כמה תובנות על ספורט. זו הזדמנות טובה להדגיש שאין כאן ייעוץ כלשהוא בהקשר של המניה, אלא תובנות כלליות על הפעילות. פעילות MANU, כחברה, מוגדרת כמפעילת מועדון ספורט מקצועי. היא מנהלת את קבוצת הכדורגל ואת כל פעילויות המועדון הנלוות כולל זכויות השידור, הפקה, קרן פיננסית, יציעי האוהדות והאוהדים, ומכירת מוצרים ממותגים. ההכנסות השנתיות של הקבוצה, מפעילויות אלו, היו במגמת גידול עד פרוץ משבר הקורונה: כ- 580 מיליון ליש”ט ב- 2017 גדלו ל- 627 מיליון ליש”ט ב- 2019. הגידול בהכנסות לווה בגידול משמעותי יותר בהוצאות. הסעיף שגדל הכי הרבה הוא סעיף שכר השחקנים. שחקנים מפורסמים יותר – יקרים יותר ומביאים יותר קהל ליציעים, אך בינתיים בשורה התחתונה, עולים יותר משהם מכניסים. לפחות בשנים האחרונות, בדומה ל- NBA האמריקאי, נראה שהשואו גובר על הספורט.

אף שהיסטורית כדורגל, בדומה לכדורסל, התמקד בעיקר בגברים, למנצ’סטר יוניטד יש קבוצת נשים כבר מ- 1970, כשבשנתיים האחרונות, המשקל שלה במועדון התעצם. את קפיצת המדרגה המשמעותית עשתה הקבוצה בזכות גביע העולם בכדורגל נשים 2019. כפי שפורסם בכלכליסט, מיד לאחר אירוע הגמר בכדורגל נשים “הנתונים העולמיים שפרסמה פיפ”א מדהימים: 850 מיליון צופות וצופים במדינות שמשתתפות במונדיאל, וסך הצופות והצופים מרחבי העולם, עמד על 1.1 מיליארד. אלו נתונים גבוהים פי שניים מהמונדיאל הקודם בשנת 2015.”

בישראל, על אף שחשיבות ההשקעה בספורט ברורה לכולנו והפוטנציאל בספורט נשים, כמקור לצמיחה נמצא באור הזרקורים, עדיין יש הטיה מגדרית ברורה. בליגת העל הישראלית בכדורסל, התקציב הממוצע לקבוצת גברים הוא 15.6 מיליון ₪, בעוד שהתקציב הממוצע לקבוצת נשים הוא 1.9 מיליון ₪. שווי החשיפה במדיה של ליגת העל בכדורסל גברים מוערכת במעל 20 מיליון ₪ בשנה, בעוד ששווי החשיפה במדיה של ליגת העל בכדורסל נשים מסתכמת בפחות ממיליון ₪ בשנה. כך מתקבעות דעות על העניין והכדאיות של השקעה בגברים אל מול העניין והכדאיות של השקעה בנשים.

אם רוצים גיוון ושוויון, לא רק על מגרש הספורט אלא גם במגרש הכלכלי, כדאי לחשוב אחרת. מחקר של ארנסט אנד יאנג, מחברות רואי החשבון המובילות בעולם, מראה ש-96% מהמנהלות הבכירות בעולם העבודה עסקו בספורט תחרותי בתור נערות.

WhatsApp-Image-2020-11-11-at-11.52.03-768×512

המספרים והנתונים הללו הובילו אותנו ב- IBI בית השקעות לבחור להשקיע חלק מהתרומה השנתית שלנו בשתי פעילויות ספורט. בהינתן הרקע ההיסטורי, אך טבעי שבחרנו לעשות זאת באמצעות המועדון של האדומים, הפועל תל אביב. בחרנו למקד את השקעתנו בשתי פעילויות שמשפיעות על התפתחות המועדון ועתידו וגם על החברה הישראלית בכללותה: פעילות קבוצת הנוער ופעילות קבוצת הבוגרות של המועדון. אנו מקווים שעם תום איומי הקורונה ניפגש כולנו בבלומפילד לחגוג ספורט ישראלי במיטבו.

 

WhatsApp-Image-2020-11-11-at-11.44.03-768×512
דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  תכנים שיעניינו אתכם

  הירשמו לקבלת עדכונים במייל

   ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

    זמינים ב -

    דברו איתנו

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444