IBIמגזין

השקעות בזמן הקורונה – להפליג או להישאר על החוף?

לבנות תיק השקעות זה קצת כמו לבנות סירה. אם הסירה תישאר קשורה כל הזמן במרינה בה היא עוגנת, זה כמו להישאר עם כסף מזומן בפיקדון. כשאנחנו מדברות על תיק השקעות, הדבר החשוב ביותר הוא התאמתו מראש לכל מזג אוויר

title
אלה אלקלעי
סמנכ"ל פיתוח עסקי
24 מאי 2019 ב-07:39

אם את מייצרת יותר כסף מאשר את צורכת, אז תיק השקעות הוא אחת האופציות שכדאי לך כנראה לשקול.

למה? כי אם יש לי עודפים ולא בחרתי לנהל תיק השקעות, המשמעות היא שבחרתי (לשמחת הבנק) להשאיר את מה שהצלחתי לחסוך כמזומן או כפיקדון בבנק. משמעותה של הבחירה במזומן או בפיקדון היא שאנחנו מוותרות על כל הזדמנות לרווח, ובתמורה מקבלות שקט.

לבנות תיק השקעות זה קצת כמו לבנות סירה. אם הסירה תישאר קשורה כל הזמן במרינה בה היא עוגנת, אז זה כמו להישאר עם כסף מזומן בפיקדון. כשאנחנו מדברות על תיק השקעות, הדבר החשוב ביותר הוא התאמתו מראש לכל מזג אוויר.

בהיבט הזה לימאיות יש יתרון על פני משקיעות, כי תחזית מזג האוויר בימינו היא מדויקת למדי. אם מתקרבת סערה משמעותית, כזו של פעם במאה שנה אתן כנראה תדעו מראש שעדיף לחזק את העגינה במרינה או לעבור לנמל מוגן אף יותר. בוודאי תדעו מתי עדיף בכלל לא לצאת לים.

בשוק ההון אין לנו את הפריווילגיה הזו. אנחנו אפילו לא יכולות לדעת האם הסערה שהשתוללה שם בחוץ שככה. עד כה, בסערת הקורונה, הנזק במרץ בא לידי ביטוי בירידה של כ- 25% במדדי המניות המובילים, אבל באפריל היו לא מעט ימים של עליות חדות, והיו מדדים שכבר חזרו לחוף מבטחים. בתוך כך, אין לנו דרך לדעת האם זו היתה ההקדמה והגלים הגבוהים באמת עוד לפנינו, או שחווינו את שיא הסערה ומכאן איתני הטבע לטובתנו.

אז אם זה המצב, נשים רבות שואלות את עצמן: “מה אני צריכה את זה, למה בכלל לבנות תיק השקעות”?

אם יש לך כסף, הוא צריך לשבת איפשהו. אם בחרת להישאר במזומן, באנלוגיה, לא לצאת עם הסירה לים, חשוב בכל זאת להגיד שהסיכון לכסף בפיקדון הוא מאוד נמוך אבל הוא לא אפסי.

כך למשל, בתקופות של אינפלציה, הסיכון בפיקדון הוא שחיקה מהירה של שוויו. יש עדיין שלוש זקנות בצפת שזוכרות לפחות אירוע אחד שכזה בחייהן. בנוסף, היו אירועים, כמו במהלך המשבר הפיננסי של 2008 בהם בנקים פשטו רגל ואם החזקתן שם פיקדונות, מרבית הכסף נעלם. תשאלו חברות ואנשים שהחזיקו ב-2008 פיקדונות בקפריסין למשל. אלו אירועים חריגים מאוד, אבל חשוב להבין שאפילו במכשיר הבטוח ביותר יש סיכונים.

יש הבדלים גדולים בין התנהלות נכונה בסוגים שונים של השקעות. מה שנכון עבור החיסכון ארוך הטווח לא בהכרח נכון לתיק ההשקעות או לכסף ששוכב כרגע בבנק.

חיסכון ארוך טווח נהנה ממספר הטבות שקשה להתחרות בהן – הוא פטור ממס. הוא נהנה מהשפעת הזמן בהיבט של ריבית דריבית וגם בכך שהוא  מאפשר לנו להתעלם מסיכונים בטווח הקצר, שהיסטורית לפחות השפעתם נעלמה בטווח הארוך. באנלוגיה לעולם הימאות, בהפלגה של חודש לא ממש נזכור יומיים של סערה, אם הם קרו בתחילת המסע.

בנוסף, בקרנות הפנסיה יש בדרך כלל רכיבי ביטוח חשובים. היתרונות הללו הם כה גדולים עד שאם יש לך כרגע, בלב המשבר, בעיית נזילות, יתכן שבמקום למשוך את הכסף או להיכנס לאוברדרפט עדיף לך לקחת הלוואה מעצמך. זה אומר להשאיר את קופת הגמל במקומה, ולקבל מהחברה שמנהלת אותה הלוואה. הכסף בקופת הגמל מהווה את הערבות עבורה. זו ההלוואה הכי בטוחה ולכן הכי זולה שתוכלי לקחת. כל עוד תדאגי להחזירה, זכויותייך הפנסיוניות ישמרו במלואן והכסף שצבור בקופה ימשיך לעבוד עבורך גם בתקופת המשבר.

השקעות לטווח בינוני מייצרות התלבטויות והזדמנויות אחרות. הן מחייבות אותנו לנהל את הסיכונים וההזדמנויות בצורה מחושבת ומתמשכת, אין כאן שגרי ושכחי.

יש כמה מפתחות להצלחה בהשקעות לטווח בינוני:

1) לשמור תמיד על פיזור רחב, מתוך הנחה סבירה שאנחנו לא יודעות מהיכן תיפתח הרעה הבאה.

2) לנתח את המצב ולבחון את ההשקעות מתוך ההבנה שלך את המציאות – את יודעת לא מעט דברים על השקעות, על אף שאת נוהגת להגיד שאת לא מבינה בזה כלום. את יודעת למשל, שבסבירות גבוהה יזרמו משאבים להשקעה משמעותית בפיתוח תרופות וחיסונים ולשירותי בריאות נוספים, כחלק מלקחי המגפה.

אם יש לך ילדים קטנים בסביבתך, את כנראה מעריכה שחברות המשחקים ימשיכו להתפתח. אם בילית את הסגר במעבר בין נטפליקס לסלקום, לפרטנר, לדיסני, לאמזון את כנראה מבינה את הפוטנציאל הגלום בתוכן ובסטרימינג. כנראה שקניות On line יתחזקו, כנראה שיש סיכון גבוה בנפט, חברות תעופה, רשתות בתי מלון. כולם יודעים ויודעות את מה שאת יודעת, וזה חלק מהמנוף של שוק ההון ותרומתו לפיתוח הדברים הנכונים בזמן הנכון.

3) להיצמד לאסטרטגיה של התפלגות השקעות בין מכשירים פיננסיים שונים לאורך זמן, ולא להתפתות בלב המשבר להפחית מניות לאפס ולהעביר את כל התיק לאיגרות חוב ממשלתיות או לפקדונות, ובסוף המשבר להפוך הכל בחזרה.

אם קראת עד כאן, כנראה שיש לך סירה. את יכולה להישאר במרינה או שאת יכולה לשפר את כישורי השייט ולצאת איתנו לים בפלוטילה. זה לא מבטל את הסערות, אבל נותן כלים טובים יותר להתמודד איתן.


דברו איתנו
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   תכנים שיעניינו אתכם

   הירשמו לקבלת עדכונים במייל

    ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

     זמינים ב -

     דברו איתנו

     השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444