IBIמגזין

כיצד לייצר תזרים מזומנים

מי לא ישמח לרכוש דירה, ליהנות בדרך מתשלומי שכר דירה ולממש אותה כעבור פרק זמן ברווח נאה? רבים לא יודעים אבל, קיימות דרכים נוספות ליהנות מתשואה או מתקבולים שוטפים גם בלי לרכוש נדל"ן.

07-2020
עודד מקלר
מנהל השקעות
24 דצמבר 2019 ב-06:54

לקוח שלי, בעל תיק השקעות בהיקף מכובד, התקשר אלי ושיתף אותי בשמחה רבה בכך שמימש בהצלחה השקעה שביצע בקרקע חקלאית בצפון הארץ לפני שבע שנים. הרכישה הזו הסתיימה ברווח נאה ומרשים, אבל, שבע השנים האלו עברו בחוסר ודאות רבה ובמאבקים עסקיים ומשפטיים. “אני לא מוכן לחזור על החוויה הזו עוד פעם”, הוא אמר לי.

רכישת קרקע או נכס מניב אחר במחיר “מציאה” ומימושם ברווח מרשים היא בוודאי משהו שרבים יהיו שמחים להיות חתומים עליו. אבל, האם קיימות דרכים נוספות ליהנות מתשואה או מתקבולים שוטפים במהלך הדרך, בלי לרכוש נכס?

התשובה היא ש: כן, יש אפשרויות נוספות!


הקדמה קצרה על השקעות:

בעולם ההשקעות יש אפשרויות רבות: ניירות ערך, נדל”ן, יזמות טכנולוגית, יצירות אומנות ועוד.

להשקעות יש שתי מטרות: יצירת רווח הון ו/או קבלת תזרים מזומנים יציב.

רווח זה נוצר מהגדלת שווי ההשקעה, למשל באמצעות רכישת נדל”ן ייזומי (כמו אותה קרקע חקלאית) ומכירתו ברווח, השקעה בסטארט-אפ שמצליח, בסחורות שמחירן עולה ועוד.

איך זה קורה? ערך ההשקעה קופץ והמשקיע (או המשקיעה) יכול לממשה וליהנות מעליית שוויה. זה מתחיל בכך שמשקיעים בונים לעצמם “סיפור השקעה” המסביר מדוע הערך בהווה נמוך וכיצד הוא צפוי לעלות בעתיד.

הבעיה: תמיד יש סיכון ולא מעט פעמים החלום מתנפץ וההשקעה כושלת.

קבלת תזרים יציב

בהשקעה מסוג זה אנו מצפים לקבל תזרים מזומנים יציב. הדוגמא הקלאסית לכך היא נדל”ן מניב, למשל דירה להשקעה המניבה שכר דירה חודשי.

סוג השקעות כזה הוא לרוב שמרני יותר, ברור ויציב. במקרה של דירה, התקבול התקופתי מעוגן בחוזים וההשקעה היא במשהו קיים ורווחי, ולא בחלום עתידי.

להשקעה כזו המשקיעים מגיעים בגישה שונה: עדיין הציפייה היא כי ההשקעה תניב רווח, אבל יש פחות התייחסות לתנודה כזו או אחרת בשווי, ועיקר המיקוד הוא בתזרים המזומנים שההשקעה מייצרת.

מה שמעניין זה שאנו לא תמיד מודעים לכך, אבל פעמים רבות שתי המטרות מתערבבות לנו בראש.

אומנם, רוב ההשקעות המניבות תזרים כוללות גם אפשרות לרווח הון מסויים, וברור שנשמח אם שווי  השקעתנו יגדל, אבל זה תוצר לוואי ולא מטרת ההשקעה.

אז איזה משקיעים אתם – של רווח הון או של תזרים?

החלוקה שהבאנו למעלה מסייעת להגדיר לעצמנו מה אנו באמת מחפשים, להבין מהי התשואה בה אנו מעוניינים ומהו הסיכון שאנו מעוניינים להיחשף אליו תוך כדי.

תיקי השקעות קלאסיים מכוונים בעיקר למיקסום שווי התיק תוך התאמה אישית ליעדי הלקוח (או הלקוחה), למטרות, לצרכים ולטווח הזמן, ולא פחות חשוב, לרמת הסיכון המתאימה ללקוח.

יש סוגים נוספים של תיקי השקעות, אחד מהם הוא “תיק השקעות IBI Dividend” אותו פיתחנו ב-IBI. הוא מיועד לייצר עבורכם תזרים, מבלי לרכוש נכס מניב כמו דירה להשקעה או נכס מניב אחר.

תיק זה מבוסס על איגרות חוב קונצרניות (של חברות) ומניות מוטות תזרים, של חברות שתחום פעילותן ממוקד בפעילות מניבת תזרים.

מה זה מניות מוטות תזרים?

אלו מניות של חברות המחלקות דיבידנדים. חברות מוטות דיבידנד הן, ברוב המקרים, יציבות, בוגרות ובשלות, עם פעילות עסקית רווחית וקבועה – “פרות חולבות”, בשפת ההשקעות. לדוגמה, בנקים בישראל, המחלקים דיבידנד בכל רבעון בהתאם לרווחים שהשיגו.

מחקרים ארוכי שנים שנעשו בארה”ב מראים כי לאורך זמן, מניות מוטות דיבידנד השיאו תשואה גבוהה יותר ובתנודתיות נמוכה יותר מאשר מניות המדד הכללי, למשל S&P 500. אין ספק שגם השקעה בתחומים “תזרימיים” כרוכה בסיכון, אך הוא נמוך יותר.

תיק השקעות מניב כתחליף לדירה להשקעה

בעבודתי כמנהל השקעות ללקוחות פרטיים וחברות, אני פוגש אנשים רבים ולכל אחד ואחת צרכים משלו ומשלה. תיק השקעות “קלאסי”, כזה הבנוי היטב ונתפר אישית, נותן מענה לרוב הלקוחות, אך ניתן גם לשלב בו רכיבי השקעות נוספים, כמו למשל “תיק השקעות מניב”.

לדוגמה, מספר לקוחות שאני בקשר עמם ביקשו ליצור תחליף להשקעה בדירה. הם ביקשו לחסוך לעצמם את כאב הראש הכרוך בלהיות בקשר עם שוכרים וביצוע תיקונים, וגם להימנע מעלויות כבדות נוספות: תשלום מס רכישה בשיעור מינימלי של 8% מערך הדירה (על דירה שנייה ומעלה), עלויות תיווך ותשלומים לעורך דין.

צריך להבין משהו חשוב: עלויות אלו יוצרות “קנס” שווה ערך לדמי שכירות של שלוש שנים. כלומר, רק לאחר שלוש שנים מרכישת הדירה תוכלו להתחיל ליהנות מה”תזרים” שמניבה לכם ההשקעה.

אז לסיכום, לא חייבים לקנות דירה או משרד או קרקע חקלאית כדי ליהנות מהשקעה מניבה.

“תיק השקעות מניב” הוא רכיב השקעה ששואף להעניק תזרים קבוע ויציב מהשקעה ארוכת-טווח, אך גם כזו שהיא נזילה.

ואם אתם רוצים ורוצות לשמוע עוד, צרו קשר ו… אפשר להיפגש.

ולפני סיום, הנה מה שכתבו ב-TheMarker באוגוסט 2017 על התיק המניב של IBI >.

מתוך הכתבה ב-TheMarker:

מדובר בתיק השקעות הממוקד בנכסים המניבים תזרימי מזומנים קבועים, באמצעות השקעה באג”ח או במניות שמחלקות דיווידנדים (מניות דיווידנד) – ממש כשם שמקבלים תזרים שוטף מדירה למגורים או מנכס ריאלי אחר… מי שמתקשה בבחירת מניות או אג”ח יכול להיעזר במנהל השקעות. בית ההשקעות אי.בי.אי למשל, מציע ניהול תיק השקעות מניב תמורת תשלום של דמי ניהול…

דברו איתנו
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   תכנים שיעניינו אתכם

   הירשמו לקבלת עדכונים במייל

    ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

     זמינים ב -

     דברו איתנו

     השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444