רשת ביטחון נגד ירידות בשווקים: מסתבר שיש דבר כזה

התנודות בשווקים לא מוסיפות לשקט הנפשי של המשקיעים, ורבים מהם מחפשים דרכים שיאפשרו להם ליהנות מתשואה עם קצת פחות מהמורות בדרך. המוצרים המובנים, שיכולים להתאים למצבי שוק שונים, עונים על הצורך הזה

מערכת בית השקעות IBI
7 מאי 2023 ב-11:48

גם במונחים של שוק ההון, השנה האחרונה היא מהסוערות ביותר שידעו השווקים הפיננסיים מזה זמן רב. אינפלציה עולמית, עליית ריבית חדה ומהירה, תיקון משמעותי במניות הטכנולוגיה (שמתחילת השנה מתאוששות יפה), ניצנים של האטה עולמית – כל אלה מטלטלים את השווקים ולא תורמים לשקט הנפשי של המשקיעים. אין פלא שאחרי שנה כזאת, משקיעים רבים מייחלים ל"רשת ביטחון" שתאפשר להם ליהנות מהתשואות הגלומות בשווקים הפיננסיים – תוך צמצום התנודתיות הגבוהה המאפיינת אותם.

בדיוק עבור משקיעים אלה נוצרו המוצרים המובנים – מוצרים פיננסיים מורכבים שמאפשרים לממש אסטרטגיות השקעה לא מסורתיות, שיכולות להתאים למצבי שוק שונים. רבים מהם (אם כי לא כולם) כוללים רשת ביטחון המבטיחה את סכום ההשקעה הראשוני ומגינה עליו במקרה של ירידות (עד שיעור מסוים, כפי שנקבע במכשיר).

המוצרים המובנים, המונפקים על ידי הגופים הפיננסיים הגדולים בעולם, הם מעין "חבילה" של מוצרים פיננסיים שמאוגדים יחד. לרוב, הם כוללים מרכיב של אג"ח, מרכיב של נכס השקעה אחד או יותר שהמוצר "עוקב" אחריו, ומכשירים פיננסיים נגזרים, שקשורים לנכס שאחריו המוצר עוקב ומסייעים לממש את אסטרטגיית ההשקעה.

היתרונות הרבים של המוצרים המובנים הפכו אותם לפופולריים מאוד בקרב משקיעים מתוחכמים, הרואים בהם אלטרנטיבה יעילה להשקעות המסורתיות במגוון רחב של אפיקים – מניות, אגרות חוב, מט"ח, מדדים ועוד. כתוצאה מכך, כמעט כל גוף פיננסי גדול בעולם מציע היום מוצרים כאלה, המגוון הוא עצום ומאפשר להתאים לכל משקיע את המוצר המתאים לו, בהתאם לפרופיל הסיכון, טווח ההשקעה, ההון שעומד לרשותו ועוד.

רוצים לשמוע עוד על המוצרים המובנים שלנו? לחצו כאן

הזדמנות להרוויח גם בשוק יורד

כעת, גם IBI מתחילים להנגיש את המוצרים המורכבים של הגופים הפיננסיים המובילים בעולם לכלל המשקיעים הכשירים. "ל-IBI יש מערכות יחסים עם בנקי ההשקעות הגדולים בעולם", אומר צביקה שלזינגר, מנהל מחלקת תיקי חו"ל IBI global ב-IBI. "מזה מספר שנים אנחנו מתאימים מוצרים מורכבים ללקוחות שלנו בתיקים המנוהלים, בהתאם לצרכים שלהם. בעקבות התנודתיות בשווקים, זיהינו ביקוש גובר של המשקיעים לפתרונות שיאפשרו להם לגדר מרכיבים בתיק הנכסים שלהם, לבנות פוזיציות הגנתיות יותר או להרוויח גם בשוק יורד. במקביל, זיהינו רצון גובר של משקיעים להיחשף למוצרי השקעה זרים ולהקטין את החשיפה לשוק המקומי. לאור זאת, החלטנו להנגיש את המוצרים לכלל הלקוחות הכשירים בישראל, ולא רק לבעלי תיק מנוהל ב-IBI".

תוכל לתת דוגמה למוצר מורכב, כדי שנבין איך זה עובד?

"אפשר, למשל, לבנות ללקוח מוצר מובנה שיאפשר לו להשקיע במדד s&p-500 ב-3 השנים הקרובות. בצד של פוטנציאל התשואה, על כל עלייה של 1% במדד s&p-500, המשקיע במוצר המובנה יהנה מתשואה של 1.2%, עד לתקרת עלייה של 60% במדד במהלך כל התקופה. בצד פוטנציאל ההפסד, המוצר מאפשר ליהנות מ'רשת ביטחון', כך שאם המדד ירד בעד 30% בתקופת ההשקעה– הלקוח יקבל בסוף התקופה את סכום ההשקעה הראשוני (הקרן). אבל אם המדד יירד ביותר מ-30%, נניח ב-40%, הלקוח יפסיד 40% ולא ייהנה מרשת ביטחון. כלומר, המוצר מעניק רשת ביטחון משמעותית, אך לא אינסופית. זוהי רק דוגמה אחת מני רבות. מגוון המוצרים המורכבים הוא עצום ולכל מוצר תנאים ומאפיינים קצת שונים, אך מה שמשותף לכולם הוא השימוש באסטרטגיות השקעה מורכבות במטרה לטייב את התשואה למשקיעים".

מהם הסיכונים בהשקעה במוצרים מובנים?

שלזינגר: "בכל השקעה יש מרכיב של סיכון – במקרה הזה, אלו נחשבות השקעות הכרוכות בסיכון מיוחד. סיכון ראשון הוא סיכון האשראי של הגוף המנפיק את המוצר המורכב, סיכון נוסף הוא יכולת החיזוי וההסתמכות על השינוי בשוק של אותו נכס הבסיס שאנו סבורים שישתנה אליו (או שומרים מפני שינוי זה). בנוסף, המוצר יהיה בעל סחירות ונזילות נמוכה והמוצר עלול שלא להניב ריבית או תשואה כלשהי ואף לא לשלם את מלוא קרן ההשקעה. אנחנו ב-IBI עובדים רק עם המוסדות הפיננסיים הגדולים והחזקים בעולם, מה שמהווה יתרון משמעותי שיכול למזער את הסיכון. המוצר המובנה עצמו יושב בחשבון הבנק של הלקוח".

רוצים לשמוע עוד על המוצרים המובנים שלנו? לחצו כאן

אין לראות בכתבה זו ייעוץ או המלצה לביצוע פעולה ו/או השקעה כלשהי. המידע המפורט לעיל הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים והמוזכרים בו והאמור לעיל אינו תחליף לייעוץ המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם ואין בו כדי להבטיח תשואה או רווח כלשהו בתיק ההשקעות. השירות כפוף לתנאי החברה והתאמתו לנתוני או צרכי הלקוח וכרוך בהסכמות נוספות ובחתימה על מסמכי הצטרפות. השירות, שלא במסגרת ניהול התיקים ניתן אך ורק ללקוחות הנמנים על סוגי המשקיעים המפורטים בסעיף 15א(ב) לחוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968 ואינה מוצעת לציבור או מיועדת לו. אי.בי.אי. אמבן – ניהול השקעות בע"מ עוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ השקעות. קבוצת IBI לא תהיה אחראית לכל אבדן ו/או נזק אשר יגרמו לצד ג' כלשהו בשל הסתמכותו על המידע המוצג לעיל ו/או על האמור בכתבה. יובהר כי השקעה במוצרים מובנים, כהגדרתם בחוק הינה השקעה בסיכון מיוחד אשר יש לשים עליה את הדעת באופן מיוחד.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.