גל מתעשרי ענף ההיי-טק: "מה עושים עם כל הכסף הזה?"

על גל ההנפקות וחדי הקרן שמייצרת בצרורות תעשיית ההיי-טק הישראלית רוכבים מלבד היזמים גם עובדי הענף, שפוגשים כמעט מדי יום כסף גדול. הסכומים, שלעיתים הופכים את ברי-המזל למיליונרים, מעצימים בן רגע את היכולות הפיננסיות, אך גם מציפים דילמות מורכבות באשר לניהול נכון ואפקטיבי של ההון. מהן האופציות ואיך ראוי לפעול כשחשבון הבנק תופח? התשובות לפניכם

מערכת IBI
2 דצמבר 2021 ב-11:12

עובדי ההיי-טק הישראלי ניצבים בשנים האחרונות בפני תרחישים מעוררי קנאה. הם עשויים להגיע למקום העבודה כהרגלם אך תוך מהרה להתבשר שצפויים לצאת ממנו אחרת – עם טייטל יוקרתי המשייך אותם לקבוצה הצומחת של ה"מתעשרים החדשים". התופעה הזו למעשה כבר הפכה לחלק בלתי נפרד משגרת הענף, שנהנה מתקופת הפריחה המרשימה והארוכה שידע מאז ומתמיד. תופעה  המתורגמת לזרימת כסף מאסיבית עבור כל מי שלוקח חלק בחגיגה, יזמים לצד עובדים.

אבל בין הכותרות המשמחות והסיפורים על חבילת האופציות שהפכה לסכום כמעט בלתי נתפס, מסתתר גם צד אחר. אמנם הוא פחות מתוקשר אך עוסק בעובדה כי הכסף הגדול מציף לא מעט שאלות באשר לאופן הניהול והמינוף של הכסף בצורה חכמה. מדובר בפער המאפיין גם רבים מתעשיית ההיי-טק, אמידים ככל שיהיו, שאמנם הרוויחו לא מעט כסף, אך העולם הפיננסי ואפשרויות ההשקעה כמעט ואינם מוכרים להם.

בשנים האחרונות הסתמן שהפתרון האידיאלי לכסף הנזיל נעוץ בהשקעות בשוקי ההון, שנהנו מאקלים כלכלי נוח וסביבת ריבית אפסית מתמשכת, שהייתה טריגר מרכזי מאחורי רצף העליות החריג בעשור האחרון. לצד זה, האתגרים הניצבים בפני הכלכלה העולמית, תנאי השוק המשתנים, המאותתים בין היתר על אפשרות מתקרבת של העלאת ריבית הדרגתית, והדינאמיות המאפיינת את עולם ההשקעות המודרני, מחייבים חשיבה יצירתית יותר ובניית אסטרטגיה מתוחכמת מזו שהייתה נהוגה עד כה. זו כבר אינה מסתכמת רק באיתור אפיקי השקעה אטרקטיביים, אלא גם בהתמודדות עם היבטים רחבים יותר, הנוגעים בניהול הוליסטי.

להתוות את הדרך

הכסף הגדול שנוחת בחשבון הבנק מייצר רוגע כלכלי, אך כאמור גם מייצר מורכבות פיננסית, המצריכה בחלק בלתי מבוטל מהמקרים התערבות מצד גורמים מקצועיים, המסוגלים להתוות את הדרך ולייצר מעטפת פתרונות לניהול העושר תחת קורת גג אחת. IBI ניהול השקעות, מהחברות הוותיקות בשוק, מציעה מלבד אסטרטגיית השקעה התואמת את אופי וצרכי הלקוח גם מענה ביחס לנכסים הפנסיוניים. המשמעות היא ניהול הוליסטי המתחשב במקורות ההון השונים ומאפשר לייצר מפת השקעות אחת המתחשבת בנכסים הפיננסיים והפנסיוניים, תוך פיזור נכון ואלוקציה מדויקת של פתרונות השקעה מתקדמים, מכשירים מסורתיים לצד אלטרנטיביים.

חשוב לציין כי ישנם תיקים מנוהלים המתקדמים בתחומים ספציפיים, כאשר הבולטים שבהם הוא תיק החדשנות IBI INNOVATION, המבוסס מניות חו"ל בענפי הטכנולוגיה והחדשנות. אלו הציגו בשנים האחרונות ביצועים עודפים ואף עשויים לתפקד כמנוע צמיחה גם בשנים הבאות נוכח האצת הטרנספורמציה הדיגיטלית ושטף הפיתוחים הטכנולוגיים הנטמעים כמעט בכל תחום, החל מאנרגיה ירוקה, פינטק, גיימינג, רכבים אוטונומיים, שירותי ענן ועוד.

אופציה נוספת עבור לקוחות בעלי מאפיינים ייחודיים הוא ניהול הוליסטי מצד מחלקת IBI PREMIUM, אחת מזרועות הפעילות של IBI ניהול השקעות. היתרון בסוג שירות זה טמון בהעמקת ההיכרות האישית באשר לאופי, העדפות ומערכת הצרכים הספציפית של כל לקוח ולקוחה, כנגזרת המכתיבה את אסטרטגיית ההשקעה ומבטיחה הלימה מדויקת לפרופיל ודרישות הלקוחות. מלבד זאת, כל לקוח ולקוחה זוכים לליווי אישי מצד מנהל השקעות בכיר, המהווה כתובת אחת (Single Contact) לאורך כל הדרך.

צוות מנהלי ההשקעות ב-IBI PREMIUM בוחנים עבור הלקוחות גם את התיק הפנסיוני (צ'ק אפ פנסיוני), על מנת לייצר מפת השקעות כוללת ולפזר את הכספים בצורה חכמה.

רוצים לשמוע פרטים נוספים על מעטפת פתרונות לניהול העושר? לחצו כאן

לפגוש גם הזדמנויות השקעה אטרקטיביות

עולם ההשקעות חווה לאחרונה מהפכה בדמות כניסתם של אפיקים אלטרנטיביים לפורטפוליו ההשקעות של משקיעים פרטיים, זאת לאחר שנים ארוכות שהתחום נחשב למגרשם הבלעדי של הגופים המוסדיים. נכסים אלטרנטיביים הם למעשה שם כולל למגוון עצום של פתרונות השקעה שאינם סחירים, כלומר כמעט ולא מושפעים מתנודות השווקים הפיננסיים, ומייצרים רבגוניות ופיזור סיכונים בתמהיל ההשקעות בצד מנגנוני איזון מול עתות של תנודות חריפות בבורסה.

תרומת הרכיבים האלטרנטיביים בתיק ההשקעות נבחנה בשנים האחרונות בשורת מחקרים עולמיים, שחלקם הגדול קבע כי אלו מייצרים יסוד של יציבות בתיק ההשקעות ומגלמים פוטנציאל אטרקטיבי בכל מצב שוק. אותם אפיקים אלטרנטיביים מציעים למעשה סט אפשרויות מגוון, החל מהשקעות בנדל"ן מניב, קרנות חוב, הלוואות צרכניות (P2P), הלוואות גישור והרשימה ארוכה.

IBI בית השקעות נחשב למוביל שוק והיצרן הגדול והדומיננטי בשוק הישראלי בכל הנוגע לעולם האלטרנטיבי, ומכאן שקיימת סקאלה רחבה של אפשרויות השקעה אין-האוס, המוצעות כהשקעות נפרדות או כחלק מרכיבי ההשקעה נלווים לתיק מנוהל.

אחד ממוקדי המשיכה הבולטים מאז ומתמיד הוא שוק הנדל"ן בארצות-הברית, המציע שלל אפשרויות השקעה בנכסים מניבים. באמצעות קרן ComRIT משקיעים נהנים מאיתור וניהול השקעות בשוק הנדל"ן המניב בארה"ב, בפיזור סקטוריאלי וגיאוגרפי רחב בין Asset Class שונים. השקעה בקרן מייצרת בתיק רכיב המסוגל להניב אלטרנטיבה יציבה ושוטפת לאורך זמן לצד כלי גידור מול תנודות השוק הסחיר.

אלטרנטיבה נוספת להשקעה בנדל"ן מוצעת למשקיעים דרך IBI PILLAR, זרוע ההשקעות בנדל"ן של בית ההשקעות, המספקת למשקיעים נגישות למוצרי השקעה חדשניים וייחודיים בישראל ומעבר לים (גרמניה וארה"ב), תוך אפשרות לבחירת ההשקעות הספציפיות מתוך היצע ההזדמנויות. סכומי ההשקעה נמוכים משמעותית ביחס להשקעה ישירה ממוצעת בנכס נדל"ן כאשר אחד הייתרונות המרכזיים טמון בשיתופי הפעולה האסטרטגים בין פילאר לבין חברות נדל"ן מובילות בארץ ובעולם הלוקחים חלק בהשקעה ומנהלים אותה באופן אקטיבי.

סגמנט אחר המגלה בשנים האחרונות פופולריות גבוהה הוא שיטת ההלוואות עמית לעמית (P2P) בשוק האשראי הצרכני בארה"ב, שנהנה מצמיחה עקבית ויציבה, כזו שגם משבר הקורונה כמעט ולא הצליח לבלום. קרן CCF של IBI בית השקעות, הגדולה והראשונה בשוק המקומי, מציעה למשקיעים השקעה בפיזור רחב, בין אלפי הלוואות שונות בשוק האמריקאי, זאת לאחר שהלווים עברו הליך חיתום מעמיקומהווה אפיק השקעה סולידי יחסית עם פוטנציאל עבור משקיעי הקרן.

בשורה התחתונה, קו ישיר מחבר בין איכות ניהול ההון וקבלת החלטות ההשקעה ליכולת לבסס את המעמד הכלכלי כבר בשלבים המוקדמים של החיים, ולייצר תשתית פיננסית חזקה לשנים קדימה. IBI בית השקעות מציע ניהול הוליסטי עבור לקוחות המחזיקים בסכום כסף נזיל ומחפשים פתרונות השקעה מתקדמים ויצירתיים, לצד ייעוץ וליווי, שיבטיחו כי מכלול המשאבים הכלכליים שלכם מנוהלים במקצועיות בלתי מתפשרת.

מתלבטים באיזו קרן להשקיע? לפרטים נוספים, לחצו

המידע המפורט לעיל נועד לשם מתן אינפורמציה ראשונית וחלקית בדבר השקעה בחברות ובשותפויות המוגבלות IBI בית השקעות בע"מ. ההשקעה בשותפויות מיועדת ללקוחות הנמנים על סוגי הלקוחות בסעיף 15א(ב) לחוק ניירות ערך בלבד. פרסום זה אינו מהווה הצעה לרכישת (או מכירת) ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ואין לראות בו הזמנה להציע הצעות לרכישת ניירות ערך שיונפקו בקשר עם ההשקעה בשותפויות. אין לראות בפרסום זה בגדר המלצה ו/או ייעוץ ו/או שידול ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ השקעות בקשר עם השקעה והוא אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו של המשקיע הפוטנציאלי ו/או לייעוץ מקצועי (כלכלי, משפטי, מיסויי וכד') המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות מימון. המידע לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ והדרכה מקצועיים על ידי מי שמוסמך לתיתם. כל השקעה צריכה להתבצע לאחר שהמשקיע בחן באופן אישי עם יועציו את המסמכים המשפטיים, את תנאי ההשקעה, את הסיכויים והסיכונים הכרוכים בהשקעה ואת יכולתו לעמוד בסיכונים הנובעים מהשקעתו. על כל לקוח לפנות לקבלת ייעוץ והדרכה בקשר עם המימון הנדרש לו, לרבות ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ומצבו המיסויי. אין לראות במידע המוצג בפרסום כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. פרסום זה הינו למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין בו כדי ליצור התחייבות כלשהי של החברה ו/או מי מטעמה, והחברה ו/או מי מטעמה, לא יהיו אחראיים כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. כמו כן, אין באינפורמציה הניתנת בפרסום משום הבטחת תשואה כלשהי.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.