איך מרכיבים פורטפוליו נכסים מנצח?

גיל דותן, מנהל מחלקת פרימיום בחברת ניהול התיקים, מסביר איך ניהול מקצועי ואחראי, הנשען על עשרות שנות ניסיון, מסייע לצלוח את אתגרי התקופה ולנצל בתבונה הזדמנויות השקעה, ומה כוללת מעטפת השירותים הפיננסיים שמציעה IBI ניהול תיקים ללקוחותיה

מחקרים בתחום הכלכלה ההתנהגותית הצביעו על הטיות קוגניטיביות הניכרות אצל משקיעי הבורסה בעתות של חוסר וודאות
מערכת IBI
7 מאי 2023 ב-10:46

אי-ודאות היא חתיכה בפאזל המרכיב את שוק ההון, והכלכלה בכלל. מאז תחילת השנה החתיכה הזו תופסת נפח גדול במיוחד נוכח רצף השינויים הנרקמים בתמונת המאקרו העולמית, בראשם נסיקת האינפלציה ועליית הריבית, זאת לצד תסיסת מתחים בזירה הגיאו-פוליטית. הצטלבות האירועים מטלטלת את הבורסות ומציבה את המשקיעים בפני נקודת מבחן – האם יצליחו לעמוד בלחץ ויימנעו מקבלת החלטות פזיזות, או שמא ייכנעו לתחושת הפאניקה והחרדה שהשוק משדר.

שורת מחקרים בתחום הכלכלה ההתנהגותית בחנו את הנושא והצביעו על הטיות קוגניטיביות הניכרות אצל משקיעי הבורסה בעתות של חוסר וודאות ותנודתיות עמוקה. במילים אחרות, כאשר המסכים נצבעים באדום והפאניקה שולטת, התנהגות המשקיעים הופכת לאימפולסיבית, מושפעת מרעשי רקע (שליליים בעיקר) והאינסטינקטים מתחילים לעבוד, אז קשה הרבה יותר לנתק את הרגש ותחושות הבטן, ולפעול בקור רוח.

כאן נכנסים לתמונה גורמי המקצוע – מנהלי ההשקעות – שהידע והניסיון עתיר השנים שצברו משחקים תפקיד קריטי ביכולתם לנהל את התיק בצורה מושכלת ואנליטית, לנצל את ההזדמנויות שמביאה עימה התקופה ולהתוות אסטרטגיית פעולה מתבקשת עבור הלקוחות. מתוך ניסיון של עשרות שנים, מספק גיל דותן, מנהל מחלקת פרימיום בחברת ניהול התיקים של IBI, הצצה אל מאחורי הקלעים של תהליך ניהול תיק השקעות, מסביר איך ניתן להתמודד עם אתגרי התקופה ואילו פתרונות ייחודיים מאפשרים לשלב בין כל מה שהלקוחות רוצים, לאלו שהם צריכים.

מסתכלים גם הרבה מעבר לניהול תיק השקעות

ניהול תיקי השקעות מהווה אמנם את ליבת הפעילות של מחלקת הפרמיום בחברת ניהול התיקים של IBI, המשרתת לקוחות אמידים בעלי מאפיינים ייחודיים, אולם מדובר בשירות רחב ומקיף הרבה יותר, המתחשב בתחומים פיננסיים משיקים ובמכלול ההיבטים הכלכליים הנוגעים בפרופיל הלקוח.

"אנו מספקים פתרון הוליסטי תחת קורת גג אחת" מדגיש דותן. "בניגוד ליתר חברות ניהול התיקים בשוק, אנו מפלחים את הנכסים שברשות כל לקוח, לרבות האפיקים הפנסיוניים (צ'ק אפ פנסיוני), ודרך כך מרכיבים מפת השקעות כוללת אחת. זו מאפשרת לנו להסתכל על היריעה מלמעלה, ולנהל את פורטפוליו הנכסים בהלימה מדויקת למערכת הצרכים והדרישות של הלקוח והתא המשפחתי, כאשר עוד קודם מתבצע תהליך של תיאום ציפיות הנוגע ברמת הסיכון, טווח הזמן, הצורך בנזילות הכספים ומדיניות ההשקעה, שיבטיחו שהלקוח יזכה למענה מדויק".

דותן מבהיר כי "אנו גם דואגים להיות קשובים ללקוחות ביחס לרצונותיהם ותפיסת עולמם. בשנים האחרונות, למשל, אנו עדים לשינוי תודעתי עמוק ביחס להשלכות משבר האקלים והדרישה לקחת בחשבון, מלבד האינטרס העסקי, גם שיקולים ערכיים של תועלות סביבתיות וחברתיות כחלק מבחירת פוזיציות ההשקעה. גם לכך יש מענה אופטימלי באמצעות מגוון מכשירי השקעה הנבחנים ע"י מחלקת המחקר של IBI בית השקעות ברמה העסקית-פיננסית וביחס לעקרונות ESG".

"התהליך רב-שלבי ומערב מספר גורמי מקצוע, כל אחד בתחום מומחיותו, כך שיש ערך מוסף ומערכת יחסים שונה מכל מה שקיים ונהוג בשוק. עניין זה מקבל ביטוי עוד בשלבים הראשוניים של קליטת הלקוח, המלווה באופן אישי בידי מנהל השקעות, המהווה כתובת אחת (Single Contact) למכלול הצרכים לאורך כל הדרך", מציין דותן ומוסיף כי "יש למעשה סינרגיה עם כלל המחלקות בבית ההשקעות-IBI, המייצרים ללקוחותינו את מעטפת השירותים הפיננסים האיכותית והמקצועית בישראל".

איך לייצר אלוקציה חכמה ולהרכיב תיק השקעות מפוזר ורב-גוני

"האירועים המתחוללים באחרונה בכלכלה הגלובלית לא מרתיעים במיוחד את מי שכבר צלח כמה משברי עבר ונמנע מכניסה להרפתקאות מיותרות גם כאשר הסנטימנט בשוק היה חיובי", מציין דותן בהתייחס למדיניות ההשקעה הקפדנית שנוקטים בחברה לניהול תיקים, ומוסיף "למעשה, בעתות אלה נמדדות היכולות המקצועיות של מנהלי השקעות בהתמודדות עם סביבה כלכלית משתנה, תוך איתור וניצול הזדמנויות השקעה תואמות תקופה".

"כאמור, מנהלי ההשקעות מגובים במחלקת מחקר ואנליזה מהגדולות בישראל ובחטיבה כלכלית המספקת תמונת מאקרו מפורטת ומדויקת, כך שמתבצע Drill Down ובחינה מעמיקה של פוזיציות השקעה, המגלמות להערכתנו פרופיל סיכון-סיכוי איכותי, ומהן נבחרות בקפידה השקעות ההולמות את אופי הסביבה הכלכלית".

בעניין זה מציין דותן את האינפלציה כסיכון מרכזי בשווקים, כמו גם צעדי העלאות הריבית של הבנקים המרכזיים שמגיעים בעקבותיה. אולם הוא מדגיש כי גם בפני סיכונים אלו ישנה שכבת הגנה מובנית מסוימת בתיקי השקעות מנוהלים, בין היתר, באמצעות שילוב אגרות חוב צמודות מדד, המגלמות מנגנון הגנה אינפלציוני מובנה, לצד חשיפה למגזרים הנהנים מגאות המחירים וסביבת ריבית מטפסת עד לגבול מסויים, כדוגמת סקטור הבנקאות.

"יש לציין כי החלטות ההשקעה מתקבלות בהתאם למסקנות וועדת ההשקעות המרכזית של IBI ניהול תיקים, שבוחנת את השוק מכל זווית ומכתיבה למנהלי ההשקעות את המדיניות וגבולות הגזרה בכל הנוגע לאזורים, סקטורים ונכסי השקעה. הדגש הוא שמירה הדוקה על עקרון פיזור גיאוגרפי וסקטוריאלי רחב. כאשר אנחנו מזהים חשיפת יתר של לקוחות לנכסים סחירים או ריבוי השקעות בשוק המקומי ("הטיית הביתיות"), אנו מסייעים ללקוחות כשירים להרחיב את פיזור הנכסים שלהם גם אל מחוץ לגבולות התיק המנוהל ומחוץ לגבולות הבורסה, באמצעות הפניה לנכסים אלטרנטיביים המותאמים להם".

בעניין זה מדגיש דותן כי "היצע הפתרונות הבלתי-סחירים ב-IBI, כיצרן הגדול והדומיננטי בשוק המקומי בכל הנוגע לתחום האלטרנטיבי, מאפשר ללקוחות לבחור פוזיציות השקעה מתוך מנעד רחב של קרנות אלטרנטיביות, הפועלות בסגמנטים צומחים כמו שוק האשראי הצרכני בארה"ב, נדל"ן מניב, שוק החוב הפרטי ועוד. נכסי השקעה אלו, אשר הלקוח מופנה אליהם על ידי מנהל התיק, תורמים למזעור החיכוך עם תנודתיות השוק הסחיר (קורלציה נמוכה להתנהגות הבורסות), מעשירים את התמהיל ומייצרים פיזור וגידור סיכונים אפקטיבי".

חמישה עשורים של ניהול השקעות הוכיחו – אין תחליף לניסיון

"ההיכרות המעמיקה והניסיון רב-השנים של מנהלי ההשקעות ב-IBI ניהול תיקים עם שוק ההון, על מחזורי הגאות והשפל המאפיינים אותו היא תוצר של בחירה קפדנית בצוות מנהלים עתיר ידע בתחום, המסוגל לתרגם את צרכי הלקוחות לפתרונות השקעה המשלבים בין מה שהלקוח רוצה, לכל מה שצריך".

"כבר יובל שנים שחברת ניהול התיקים של IBI מוכיחה כי הניסיון והידע שנצברו במהלך כברת הדרך הארוכה הם המפתח לקצירת פירות ההשקעה והשאת ערך ללקוחותינו – מול כל מצב שוק", מסכם דותן.

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים על ניהול תיק השקעות בהתאמה אישית? לחצו כאן

אין לראות בכתבה זו ייעוץ או המלצה לביצוע פעולה ו/או השקעה כלשהי. המידע המפורט לעיל הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו והאמור לעיל אינו תחליף לייעוץ המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל משקיע ואין בו כדי להבטיח תשואה או רווח כלשהו בתיק ההשקעות. השירות כפוף לתנאי החברה והתאמתו לנתוני או צרכי הלקוח. אי.בי.אי. אמבן – ניהול השקעות בע"מ עוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ. המידע לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ והדרכה מקצועיים על ידי מי שמוסמך לתיתם. כמו כן, על כל לקוח לפנות לקבלת ייעוץ והדרכה בקשר עם השקעתו הפוטנציאלית, לרבות ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ומצבו המיסויי. קבוצת IBI אינה אחראית למהימנות ו/או נכונות המידע, ולא תהיה אחראית לכל אבדן ו/או נזק אשר יגרמו לצד ג' כלשהו בשל הסתמכותו על המידע המוצג לעיל ו/או על האמור בכתבה.

יש לשים לב כי קרנות ההשקעה האלטרנטיביות הזרות הן שונות ולכל אחת הייחוד, המגבלות והסיכונים המשפטיים שלה. השירות לקרנות השקעה אלטרנטיביות ככלל יינתן למשקיעים כשירים הנמנים על סוגי המשקיעים המפורטים בסעיף 15 א(ב) לחוק ניירות ערך, תשכ"ח 1968 – במהלך 12 חודשים עוקבים בלבד ואינה מוצעת לציבור או מיועדת לו. השירות יינתן בכפוף לבחינת התאמתו של הלקוח למתן השירות. ההשקעה בקרן צריכה להתבצע לאחר שהמשקיע בחן באופן אישי עם יועציו הוא את המסמכים המשפטיים של הקרן, את תנאי ההשקעה בקרן, את הסיכויים והסיכונים הכרוכים בהשקעה, ואת יכולתו לעמוד בסיכונים הנובעים מהשקעתו והינה כרוכה בחתימה על מסמכי ההשקעה, לרבות הסכם השותפות והסכמי ההצטרפות לקרן.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.