IBIמגזין

ניהול השקעות למוסדיים ותאגידים: מה שחשוב לדעת

ניהול השקעות לגופים מוסדיים ותאגידים מצריך אסטרטגיה מדויקת שמותאמת אישית, ליווי צמוד אך יצירתי והקפדה יתרה על רגולציה. איזון בין כל אלו יקנה מענה מיטבי לצרכים ואף יסייע בהתמודדות עם התנודתיות בשווקים

מנהל התיק עוקב אחר הביצועים בפועל של התיק, בהתאם לדרישות התאגיד או המוסד
מערכת IBI
6 יוני 2022 ב-10:43

השקעה בשוק ההון עשויה לספק הזדמנויות רבות ומגוונות לגופים מוסדיים ולתאגידים, ולהוות אפיק צמיחה משמעותי. יחד עם זאת, על מנת שמטרה זו אכן תושג ובטרם בחירת גוף מנהל, חשוב להבין את המורכבות, הסיכונים והגישה שיש לנקוט בה.

מה צריך לקחת בחשבון?

ניהול השקעות עבור גופים מוסדיים ותאגידים מחייב התאמה לסביבה העסקית שבה הם פועלים, לצד ראייה רחבה ומעמיקה של שוק ההון. בשונה מניהול השקעות עבור לקוחות פרטיים, במקרים של גופים מוסדיים ותאגידים ההון המושקע נמצא בבעלות החברה ולכן נוספים שיקולים והתאמות שיש להביא בחשבון בעת ניהול התיק. שיקולים אלו כוללים מגבלות רגולטוריות שונות, צרכים פיננסיים ותזרימיים של החברה, התחייבויות עסקיות, צרכים ייחודיים של כל מוסד ותאגיד ועוד.

כיצד נקבעת מדיניות ההשקעות לתאגיד או מוסד?

ועדת השקעות ייעודית, הפועלת בנוסף לוועדת ההשקעות הראשית של הגוף המוסדי או התאגיד, מגבשת את תמהיל הנכסים עבור הלקוחות המוסדיים ותאגידיים. בוועדה חברים מנהלי השקעות ותיקים המנוסים בתיקי השקעות מוסדיים ותאגידיים, ובמקרים מסוימים חברים בה גם נציגי התאגיד או המוסד.

הוועדה מגבשת את מדיניות ההשקעה על בסיס סקירות ואנליזות, ניתוח תמונת המצב בשוק ובסקטורים ספציפיים. בהתאם לכך, מגובש תמהיל ההשקעות, תוך התייחסות לצרכים ולמטרות קצרות וארוכות טווח שאותם הציבה ועדת ההשקעות של הגוף המוסדי/הגוף התאגידי. מנהל התיק עוקב אחר הביצועים בפועל של התיק, ובהתאם לדרישות התאגיד או המוסד, מונפקים דו"חות רלוונטיים.

רוצים לשמוע עוד על ניהול תיקי השקעות לתאגידים? לחצו כאן

 מי מוגדר כלקוח מוסדי או תאגידי?

 • חברות מנהלות של קופות גמל וקרנות השתלמות
 • חברות ביטוח
 • תיקי נוסטרו של חברות ביטוח
 • חברות ציבוריות
 • חברות פרטיות
 • עיריות ורשויות מקומיות
 • קיבוצים
 • מועצות
 • מוסדות אקדמיים
 • בתי חולים
 • עמותות
 • מלכ"רים

מה חשוב לבחון בעת בחירת גוף שינהל תיק מוסדי-תאגידי?

מערך בקרה קפדני – ניהול תיק השקעות מוסדי או תאגידי כרוך בעמידה בדרישות רגולטוריות ובהבנה מעמיקה שלהן. אי-עמידה בדרישות רגולטוריות של דרכי ההשקעה עלולה לגרום ל קבלת עיצומים כספיים ואף קנסות, ולכן יש לבחור בגוף שמפעיל מערך בקרה יסודי, נערך מבעוד מועד להתפתחויות רגולטוריות שונות, מבצע ניטור לתהליכים ומוודא את העמידה בתקנות ובדרישות השונות באופן שוטף.

ניסיון וליווי צמוד – לנוכח המורכבות שיש בניהול תיקים מוסדיים-תאגידיים, מומלץ לוודא כי הגוף הנבחר מחזיק בניסיון מגוון ועשיר בתחום ומחזיק בידע ומומחיות ספציפיות לתחום זה. כמו כן, ליווי אישי על ידי מנהל מנוסה יקנה ביטחון לגבי ביצועי התיק בפועל, גיבוש אסטרטגיית השקעת רלוונטית ואיזון בין הרצונות של הלקוח לבין הצרכים הממשיים שלו.

מחקר מדויק מותאם אישית – ההתאמה האישית לצרכי התאגיד או המוסד היא סוגיה קריטית בעת ניהול ההשקעות שלו. מחקר ואנליזה מעמיקים יבטיחו כי אסטרטגיית ההשקעה מותאמת לצרכיו, וכי היא מעודכנת בהתאם למגמות ולשינויים בשוק ההון. מסיבה זו מערך מחקר הכולל כלכלנים, אנליסטים ומומחים המתכנסים באופן תכוף עשויים לספק תובנות יקרות ערך, יצירת בידול ספציפי וגיבוש המלצות מותאמות, עדכניות ורלוונטיות.

פתרונות השקעה ייחודיים – איתור של הזדמנויות השקעה או הצעה של אפשרויות השקעה אלטרנטיביות עשויות להעניק ערך מוסף ניכר ללקוחות תאגידים, בפרט בתקופה זו של תנודתיות מוגברת בשוק ההון. לכן חשוב כי הגוף הנבחר יכיר אפשרויות שכאלו, וימליץ על מידת החשיפה המתאימה.

זרוע הפעילות הייעודית למוסדיים ותאגידים, IBI CORPORATE, מציעה ללקוחותיה פתרונות השקעה מותאמים אישית, שירותי ניהול עודפי מט"ח ופתרונות השקעה שאינם סחירים. מנהלי ההשקעות מחזיקים בניסיון רב שנים ומומחיות בניהול השקעות למוסדיים ותאגידים, לצד מחלקת המחקר של בית ההשקעות, הנחשבת לאחת הגדולות והמקצועיות ביותר בתחומה.

כלל ההשקעות והפעילות התאגידית מפוקחת על ידי מערך בקרה משולש – מערך הביקורת של בית ההשקעות כולו, מחלקה משפטית וכן בקרה פנים ארגונית שעוקבת אחר פעילות מנהלי התיקים. לצדם נהנים הלקוחות ממגוון שירותים נוספים של היחידה, דוגמת השתתפות בוועדות השקעה ודירקטוריון, פורמים מקצועיים בתחום ההשקעות המתכנסים באופן שוטף ועוד.

רוצים לשמוע עוד על ניהול תיקי השקעות לתאגידים? לחצו כאן

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI בית השקעות בע"מ ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ותאגיד. IBI אמבן- ניהול השקעות בע"מ עוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ. המידע לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ והדרכה מקצועיים על ידי מי שמוסמך לתיתם. כמו כן, על כל לקוח לפנות לקבלת ייעוץ והדרכה בקשר עם השקעתו הפוטנציאלית, לרבות ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ומצבו המיסויי. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. קבוצת IBI בית השקעות בע"מ לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. ההצטרפות כרוכה בחתימה על מסמכי הצטרפות והתחייבויות נוספות של הצדדים.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

   זמינים ב -

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444