IBIמגזין

קרן תרומות – הדרך שלך להשקיע באחרים ולגוון את תיק ההשקעות

קרן שיתוף תורמים – קשת - פיתחה והשיקה השנה בישראל את הכלי האמריקאי המיסויי לניהול תרומות המכונה DAF. Donor Advised Fund. הכירו את המודל שמציע ניהול תיק השקעות לתרומה וכולל בתוכו הטבות מס משמעותיות

122-2020
Mor Daniel
עורכת תוכן, IBI בית השקעות
30 דצמבר 2020 ב-13:16

פרט למשבר הקורונה העולמי, למסע הבחירות המורכב בארה”ב ולסגרים, הראשון והשני, ב-2020 קרו גם דברים משמחים. בין השאר, הוקמה השנה קרן שיתוף תורמים – קשת – הקרן הראשונה מסוגה בישראל לתרומות מנוהלות (וחברה לתועלת הציבור, חל”צ), הגרסה הישראלית של ה- DAF׳ (Donor Advised Fund), מודל אמריקאי לניהול תרומות. בין הגופים שפעלו להבאת המודל לישראל הם המכון למשפט ופילנתרופיה באוניברסיטת תל אביב, היוזמה לקידום הנתינה הפרטית בישראל – יכולים נותנים, עו”ד אופיר כ”ץ, עו”ד מיה ליקוורניק, עו”ד טלי ירון אלדר, IBI בית השקעות וכמובן השותפה קשת.

קרן קשת מציעה תשתית לניהול תרומות באמצעות פתיחת חשבון ייעודי בקרן והעברתו אל עמותות או גופים לבחירת התורמים. קשת נולדה ב- (JFN)׳ Funders Network Jewish, גוף שצבר לאורך השנים את הידע והניסיון הנדרשים כדי לסייע בכניסה פשוטה ואפקטיבית לעולם הנתינה והפילנתרופיה, בהתאם לרמת מעורבות המועדפת על-ידי התורמים. מי שהקימה ומנהלת את הארגון בישראל היא מאיה נתן, שמכהנת גם כמנכ”ל קרן קשת. עו”ד מיה ליקוורניק מכהנת כיו”ר הקרן.

יתרון משמעותי במיסוי

במסגרת מפגש וירטואלי בנושא מיסוי, תרומות והשקעות, שנערך בין עודד מקלר, מנהל מחלקת לקוחות פרטיים ב- IBI ניהול תיקים ובין עו”ד טלי ירון אלדר, חברת הנהלה בקשת, דובר בהרחבה בנושא תיק השקעות לתרומה ויתרון המיסוי הטמון בו.

ה DAF, בגרסה הישראלית, מאפשר לתורמים הפרדה בין ההחלטה על גובה התרומה לבין מועד העברתה בפועל, תוך קבלת הטבת המס המקסימלית האפשרית בישראל על תרומות, בשנת ההפקדה. היות שלא ניתן להתקזז בעתיד על רווחים צבורים, אלא רק על הפסדים צבורים, עדיף, בשנה מרובת רווחים, לקבל את הזיכוי על תרומה. יתרון נוסף הוא הפטור של קשת ממס רווחי הון, המאפשר מינוף של סכום ההשקעה הראשוני, בהתאם להזדמנויות בשווקים הפיננסיים, בשלב שבין ההעברה לקשת להעברה לעמותות היעד. זאת ועוד, ניתן לתרום מגוון של נכסים, כגון מניות, נדל”ן, מזומן ועוד.

עו”ד טלי ירון אלדר, המתמחה בעולמות המס מסבירה, “הזיכוי ממס על התרומה מוגבל בסכום, אבל לא פחות מזה, מוגבל ב-30% מגובה ההכנסה החייבת. כלומר, לא ניתן לקבל זיכוי ממס על תרומה, אם ישולם יותר מ-30% מגובה ההכנסה החייבת של התורמים”. ההכנסה היא לא תמיד זהה לאורך השנים, בחלק מהשנים יתכן ונרוויח יותר משנים מסוימות, למשל מאקזיטים או בונוסים. המודל של קשת מאפשר לתרום סכום כסף משמעותי יותר, שייתרם לאורך כמה שנים, בהתאם לגובה הסכום, ועדיין מאפשר ליהנות מהחזר המס המקסימלי האפשרי באותה שנת המס.

המטרה: ייעול הפילנתרופיה בישראל

מעבר ליתרון במיסוי, התורמים הם אלו שמחליטים על אופי התרומה ויעדה וכן על מדיניות ההשקעה: החל בבחירת עמותות וגופים (מבין אלו שקיבלו אישור, בהתאם לסעיף 46 לפקודת מס הכנסה) ועד אופן פריסת התרומה וההשפעה על פרופיל תיק ההשקעות, בעזרת IBI בית השקעות.

באמצעות השימוש ב- DAF, עצם ההפרדה בין ההחלטה על מתן תרומה לבין העברת התרומה בפועל, מאפשר חשיבה, התייעצות ותכנון אסטרטגי של מתן התרומה ויעדייה. קשת מציעה תשתית יעילה ונגישה לכך, באמצעותה נפתח חשבון ייעודי לתרומה ובהמשך מתבצעת העברת התרומה בפועל לעמותות הנבחרות על ידי התורמים. יתר על כן, הקרן מסייעת בייעוץ בנוגע ליעד התרומה, בהתאם למטרות והערכים הקרובים ללבם של התורמים.

כחלק מתהליך ניהול הקרן, הכספים שטרם חולקו, ינוהלו על ידי IBI בית השקעות, בליווי ועדת השקעות עצמאית מטעם קשת, כדי להבטיח שהכסף יושקע בצורה נכונה וראויה לאורך זמן, עד למועד שבו ייתרם הכסף. היתרון הייחודי של תיק השקעות לתרומה הוא בכך שהוא מאפשר צמיחה, מבלי לשלם על כך מס רווחי השקעה שמתווספים לסכום הנתרם.

הדרך לנתינה יעילה וחכמה

בשלב הראשון, הכספים המיועדים לתרומה מועברים לקרן קשת ובגינם מתקבל זיכוי מס על מלוא הסכום שהופקד, בשנת ההפקדה. בשלב השני, הכספים מועברים לתיק מנוהל ב-IBI ניהול תיקים, כדי להשיא את ערך הכסף. כאמור, התורמים הם שותפים בהתווית מדיניות השקעה, בכפוף למגבלות רשות המסים.

IBI ניהול תיקים מנהלים את תיק ניירות הערך בהתאם למדיניות שנבחרה, לתקופת ההשקעה, למשטר התזרים ובכפוף להנחיות ועדת ההשקעות של קשת. העברת התרומות לעמותות ולגופים הנבחרים מתבצעת בהתאם למדיניות התרומות (ולקריטריונים של רשות המסים). לאורך כל התהליך, התורם מקבל עדכונים שוטפים, בדומה לנעשה בתיק מנוהל.

תיק השקעות לתרומה הוא אחד מתיקי ההשקעות הייחודיים של IBI ניהול תיקים. הוא ראשון מסוגו בישראל, והוקם עבור משקיעים המעוניינים לנהל נתינה חכמה ואפקטיבית. תיק ההשקעות IBI Community, טומן בחובו יתרונות ברורים למשקיעים פיננסים וחברתיים ול- IBI בית השקעות ניסיון עשיר בניהול תיקי תרומה עם צוות מומחים בתחום ההשקעות, עם נסיון ספציפי בניהול נכסים מסוג כזה.

אם לסכם, לתיק השקעות לתרומה יתרונות מרובים בהם: הזדמנות למתן תרומות בהיקף גדול בשנה מרובת הכנסות, קבלת החלטות על תרומות ללא לחצי זמן, זיכוי מס מידי על התרומה ופטור ממס על רווחי הון, ניהול מלא של ההיבטים הלוגיסטיים והסרת הבירוקרטיה (העברות, המרות, דיווחים), אמצעי לשילוב בין-דורי במעגל הנתינה ובחירה בין תרומות אנונימיות לבין תרומות עם הוקרה מלאה.

דברו איתנו
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   תכנים שיעניינו אתכם

   הירשמו לקבלת עדכונים במייל

    ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

     זמינים ב -

     דברו איתנו

     השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444