IBIמגזין

שווה לחקות: כל הסיבות לשלב קרן מחקה בתיק ההשקעות

היעדר היכולת לחזות את התנהגות השוק הובילה במהלך השנים לאינספור שיטות השקעה שהתיימרו לנצח את האתגר ולהניב תשואה עודפת לאורך זמן. בעוד רובן נחלו כישלון, מכשיר השקעה אחד, ופשוט במיוחד, בולט כמי שאולי מסוגל לכך

ייעודה של כל קרן מחקה הוא להשיג תוצאה דומה, ככל הניתן, לתשואה שהשיא הנכס אחריו עוקבת
מערכת IBI
8 יוני 2022 ב-16:56

בקרב רבים, עולם האסוציאציות הנלווה להשקעה בשוק ההון כולל גרפים, אנליזות, דו"חות חשבונאיים ורשימה ארוכה של מונחים המייצרים רושם של זירה מסובכת ומורכבת, השמורה למקצוענים בלבד. אמנם לא ניתן להמעיט בחשיבות צבירת הידע והניסיון בעולם ההשקעות, אך בשוק ההון המודרני ישנם גם מכשירי השקעה שונים כגון הקרנות המחקות.

לפני שנצלול למגוון אפשרויות ההשקעה בקרנות ומהן הן מציעות, חשוב להבין בקצרה את המושג "קרן מחקה" ומה עומד מאחורי השיח סביבו. מדובר במכשיר השקעה שחותר לחקות את ביצועי הבנצ'מרק (מדד הייחוס) הנעקב, ומכאן הן נושאות את שמן – קרנות מחקות. ייעודה של כל קרן מחקה הוא להשיג תוצאה דומה, ככל הניתן, לתשואה שהשיא הנכס אחריו עוקבת. בפועל, כדי להשיג את המטרה – דיוק גבוה ביחס לביצועי הבנצ'מרק – הקרן משקיעה בכל המניות המרכיבות את המדד, בהתאם למשקלן ועל פי תשקיף ומדיניות הקרן.

נהוג לייחס את הקרנות המחקות לגישת ההשקעות הפאסיבית (Passive Investing), מכיוון שאינן דורשות ניהול אקטיבי ורציף, אלא מתבססות על ניהול טכני בעיקר, ובמינימום זמן ומאמץ. דווקא עובדה זו, שהופכת את הקרן למעין כלי השקעה "עצלן", מקפלת בתוכה שורת יתרונות. ראשית, מכשיר ההשקעה מרדד למינימום את שכבות התיווך ומכיוון שהקרן לא דורשת ניהול אקטיבי, דמי הניהול נמוכים יחסית ולעתים אף לא קיימים. בעולם ההשקעות, מתקיים קשר ישיר – ושלילי – בין התשואה שיניב תיק ההשקעות לבין העלות הכוללת הכרוכה בהשקעה. למעשה, כל סכום שתשלמו כעמלה נוגס בפוטנציאל תשואת התיק ועשוי היה, באופן תיאורטי, להיות מושקע ולקצור רווחים נוספים.

כמו-כן, קרן מחקה מגלמת את אלמנט הפיזור, אחד מהעקרונות המהותיים בכל תיק השקעות. בשונה מהשקעה נקודתית וישירה במניה או אגרת חוב ספציפיים, קרן מחקה מייצרת פיזור רוחבי על פני עשרות או מאות נכסי ההשקעה הכלולים במדד הנעקב.

לדוגמה, השקעה בקרן מחקה S&P500, מדד הדגל של וול-סטריט, מאפשרת למשקיעים ליהנות מחשיפה לכל אותן 500 החברות הכלולות במדד (בהתאם למשקלן), כאשר בפועל ההחזקה מתבצעת באמצעות הקרן. מעצם פיזור ההשקעה המובנה בקרן, פרופיל הסיכון יורד, כך שגם קריסה של אחת המניות הנכללות במדד, לא גוררת בהכרח נזק משמעותי נוכח הביזור הרחב. במקרה של מדד S&P500, הקרן מייצרת במקביל גם פיזור סקטוריאלי וגיאוגרפי, שכן המדד חוצה מגזרים וחשוף ל-500 חברות אמריקאיות גדולות. מלבד זאת, הקרן שקופה לחלוטין מבחינת הרכב הנכסים שמחזיקה, המפורטים בתשקיף הקרן.

רוצים להתחיל לסחור פשוט וחכם? להורדת אפליקציית IBI SMART, לחצו כאן

"אל תחפשו את המחט, תקנו את ערימת השחת"

ג'ון בוגל, סטודנט צעיר מאוניברסיטת פרינסטון שבארה"ב, חיבר ב-1951 תזה שטענתה המרכזית הייתה כי הדרך הבטוחה ביותר לתמרן בשוק המניות היא לא לרכוש מניה בודדת, אלא להיחשף לשוק כולו (מדדי רוחב). את הרעיון החל ליישם כ-25 שנה מאוחר יותר, כשייסד את חברת ההשקעות Vanguard והציע למשקיעים, לראשונה, לחקות את השוק במקום לנסות להכות את ביצועיו. הקרן הראשונה שהשיק עקבה אחר מדד ה-S&P500.

מאז, וביתר שאת בשנים האחרונות, ההשקעה באמצעות קרנות מחקות מדד הציבה אלטרנטיבה לעולם ניהול ההשקעות המסורתי והפכה לרכיב משמעותי בתמהיל ההשקעות. בעקבות כך, ביסס בוגל את תדמיתו כ"אבי הניהול הפאסיבי" והוא החתום על המשפט הנודע "אל תחפשו את המחט – תקנו את ערימת השחת", כאנלוגיה לכך שהשקעה במניה בודדת מסוכנת ומגבירה את החשיפה להפסדים, בעוד השקעה במדדי שוק רחבים מקנה יציבות בתיק ובעלת פוטנציאל תשואה לאורך זמן.

טענות אלה נתמכו במהלך השנים גם בשורת מחקרים. כך לדוגמה, בנק אוף אמריקה פרסם נתונים המראים כי מי שהשקיע באופן פאסיבי ב-S&P500 בין השנים 1930-2020 השיג תשואה מצטברת של 17,715%. זה לא בהכרח הנתון המעניין במחקר, אלא דווקא זה המצביע על כך שמשקיעים שניסו לתזמן את השוק ופספסו את עשרת הימים הטובים ביותר בכל עשור, נותרו עם תשואה מצטברת – תחזיקו חזק – של 28% בלבד. כל אחד ואחת יכולים להסיק לבד את המסקנות באשר ליכולות חיזוי השוק והניסיון לתזמנו.

פתרון השקעה זול וקל לביצוע

במהלך השנים הקרנות המחקות השתכללו ומציעות כיום למשקיעים אלטרנטיבות מעניינות. אם בתחילה הקרנות הציעו חשיפה רק למדדי שוק רחבים (מדדי הדגל של כל שוק), כיום ישנן קרנות המאפשרות חשיפה למגזרים חדשניים, בהם נעוץ סיפור השקעתי מעניין. כך, בין היתר, אנרגיות ירוקות, אשראי חוץ בנקאי, נדל"ן, חדשנות רפואית, סייבר והרשימה עוד ארוכה. למעשה, לכל השקעה, כמעט בכל סגמנט, יש פתרון השקעה זול יחסית וקל לביצוע בדמות קרן מחקה.

עם זאת, ראוי לציין כי השקעה בקרן מחקה מדד אינה חוסכת את הצורך ביצירת אלוקציה חכמה בפורטפוליו ההשקעות, שזו נגזרת של הצרכים, טווח הזמן והמטרות הסלקטיביות של כל משקיע ומשקיעה. מלבד זאת, חשוב לזכור שגם לניהול אקטיבי יש סט יתרונות, בעיקר כאשר הניהול מבוצע בידי מנהל השקעות מיומן. כך או כך, מוצרים פאסיביים הם חלק בלתי נפרד מכל תכנית ואופי השקעה.

איך משקיעים בקרן מחקה – ולמי זה מתאים?

קרן מחקה, על שלל יתרונותיה, מיועדת לכל משקיע ומשקיעה המבקשים לייצר פיזור ורב-גוניות בתמהיל ההשקעות, לצד צמצום מידת הסיכון והפחתת עלויות הניהול. משקיעים הדוגלים בגישת "עשה זאת בעצמך" וסוחרים באופן עצמאי, יכולים לרכוש יחידות בקרנות המחקות, בין היתר, שמציעה חברת הקרנות של IBI בית השקעות, הנעות במנעד רחב של חשיפה לאינדקסים מובילים בשוק המקומי והגלובלי.

IBI TRADE, זרוע פעילות המסחר העצמאי של IBI בית השקעות, מעמידה לרשות לקוחותיה הסוחרים מערך שירות מקצועי הפעיל לאורך כל שעות המסחר בישראל ובארה"ב.

כמו-כן, סוחרי IBI TRADE נהנים מחוויית המסחר החדשנית והמתקדמת בישראל עם אפליקציית IBI SMART. האפליקציה מרכזת את כל הפונקציות, הפיצ'רים והפיתוחים המתקדמים ביותר שיש לעולם המסחר להציע, ומציבה לראשונה את הסוחרים העצמאיים בשורה אחת עם משקיעים מקצועיים ביחס לתנאי מסחר אופטימליים ועמלות מהנמוכות בשוק.

רוצים להתחיל לסחור פשוט וחכם? להורדת אפליקציית IBI SMART, לחצו כאן

המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. ההתראות ו/או המידע באפליקציה מסופקים, בין היתר, על ידי צדדי ג', החברה אינה אחראית לתוכנם ו/או לנכונותם ו/או לעדכניותם ו/או למהימנותם ו/או למידת התאמתם לצרכי המשתמש. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

   זמינים ב -

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444