10 יתרונות לפיזור ההשקעות שלכם גם בחו"ל

על רקע אי היציבות המתמשכת בזירה הכלכלית-פוליטית-ביטחונית הישראלית: משקיעים רבים החליטו להסיט חלק משמעותי מאחזקות התיקים שלהם להשקעה באג"ח ומניות חו"ל עם חשיפה לדולר האמריקאי - שרשם עלייה דו-ספרתית באחוזים מול השקל השנה

מערכת בית השקעות IBI
15 נובמבר 2023 ב-10:57

תיקי השקעות ממוקדי חו"ל נתפסים כסיפור הצלחה כבר מהרבעון הראשון של 2023, בעיקר על רקע המהפכה המשפטית וכעת גם ההסלמה הביטחונית, שזינקה לגבהים חסרי תקדים עקב מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס ב-7 באוקטובר 2023.

משקיעים רבים, בהם גם משקיעים מוסדיים גדולים, החליטו להסיט חלק משמעותי מאחזקות התיקים שלהם להשקעה באג"ח ומניות חו"ל עם חשיפה לדולר האמריקאי – שגם הוא רשם עלייה דו-ספרתית באחוזים מול השקל השנה.

עם הנתונים בשוק ההון קשה מאוד להתווכח: בעוד שמדדי S&P 500 ונאסד"ק גמאו בבורסה בארה"ב כ-15% ו-32% בהתאמה מתחילת השנה (נכון ל-12 בנובמבר 2023), ת"א 35, המדד המוביל בבורסה שלנו, רשם תשואה שלילית של כ-5.2% השנה ושל כ-11.7% ב-12 החודשים האחרונים.

הסטה של חלק מהשקעות לחו"ל היא צעד הגיוני, גם אם ננסה לרגע לדמיין עולם ישראלי ללא קיטוב פוליטי, ללא טבח נפשע באזרחים וללא מלחמת תגובה. מהם אם כן היתרונות העיקריים בהשקעה כזו?

1. פיזור נכסים בתיק ההשקעות

השקעה בנכסים סחירים בחו"ל מאפשרת למשקיעים לצמצם סיכונים גיאופוליטיים, המהווים חלק בלתי נפרד לאורך השנים מהכלכלה הישראלית. מאחר שלא תמיד ניתן לחזות מתי יקרה כאן אירוע ביטחוני, חשוב "לגדר" סיכונים אלה באמצעות השקעה בתיק ניירות ערך ממוקד חו"ל.

2. נזילות גבוהה

השווקים הגדולים בחו"ל מספקים מצרך חשוב שנמצא בחוסר לעיתים קרובות מדי בבורסה בתל אביב – נזילות. סוחרים בשוק המקומי מתקשים במקרים רבים לקנות מניות קטנות, שאינן נמנות על המדדים המובילים בת"א. בארה"ב הבעיה הזו כמעט ולא קיימת, בזכות גודל השוק.

3. יציבות

בשווקים הבינלאומיים, המסחר מתנהל בהתאם למגמות השוק ופחות לפי מהלכים של שחקנים בודדים, גדולים ככל שיהיו. לעומת זאת, שוק המניות הישראלי קטן יחסית ורגיש יותר להשפעה של קנייה או מכירה בהיקפים משמעותיים מצד שחקנים בודדים.

4. חשיפה למגוון רחב של נכסים פיננסיים והזדמנויות השקעה

עם הגודל בא הגיוון וגדל מספר ההזדמנויות. נכון, המשקיעים או הגופים שמשקיעים בשמם עדיין חייבים למצוא את הנכסים המתאימים ולזהות הזדמנויות בזמן אמת, אבל הג'ונגל, אם להיצמד לרגע לנקודת הראות של הלביאות והאריות, יותר גדול ורצות בו הרבה יותר איילות.

5. יתרון לגודל

שווקי המניות הגדולים בעולם כדוגמת וול סטריט, נהנים מרמת אמינות גבוהה ביותר, ממחזורי מסחר עצומים ומנזילות גבוהה. המשקיעים בהם יודעים שהם לא מושפעים מכל תקרית מקומית ברחבי העולם. כך מתאפשר למשקיעים בתיקי חו"ל גם לצמצם סיכונים וגם לשאוף להגדלת התשואה.

6. חשיפה למכשירים פיננסיים מתקדמים

משקיע שנהנה מגישה מהירה למכשירים כאלה, מגדיל את ארסנל הכלים העומד לרשותו, בדרך למשימה של ניסיון להשיג תשואה מיטבית.

7. נוחות במסחר

השווקים בחו"ל אמנם גדולים ומשוכללים, אבל מתאימים גם למשקיע "הקטן". מאחר שפלטפורמות המסחר בארה"ב (לדוגמה) מתקדמות, הן מאפשרות לרכז מסחר במניות בכל הגדלים ומכל מקום בעולם, תוך שימוש בכלי אוטומציה שמקלים מאוד על הסוחרים ומאפשרים להם לקבוע מתי לקנות ולמכור ני"ע שונים.

8. עמלות נוחות

עמלות הקניה והמכירה של ני"ע בבורסה האמריקאית נמוכות בהשוואה לעמלות זהות בשווקים אחרים, קטנים יותר.

9. שקיפות מרבית

בשוק ההון האמריקאי, השקיפות היא למעשה ערך מקודש. דו"חות כספיים, אזהרות הכנסות ורווח, שינויים בהנהלה או במצבת העובדים, השקות או בעיות במוצרים – כל אלה חייבים להיות מדווחים מיידית לבורסה ולמשקיעים.

10. קל יותר לבצע שורטים

בבורסות הגדולות קל יותר לבצע פקודות מכירה בחסר, לוחצים על הכפתור הנכון והפקודה מתבצעת. בבורסה בת"א, לעומת זאת, יש לוודא שלגוף הפיננסי שדרכו מתבצע המסחר יש השאלה לנייר הערך שעליו רוצים לבצע שורט. במילים אחרות: זה עדיין אפשרי, אבל מורכב ומסורבל הרבה יותר. משקיעים רבים מעדיפים להימנע מביצוע פקודות שורט בשוק המקומי.

תיק השקעות מנוהל בחו"ל

IBI בית השקעות מציע ניהול תיקי השקעות חו"ל באמצעות IBKR, המציע שירותי פריים ברוקראז' ללקוחות פרטיים ומוסדיים. ניהול מקצועי של מומחי ההשקעות ב- IBI, שילוו אתכם לאורך כל התהליך, הכולל עמלות מסחר מהנמוכות בשוק, פתיחת חשבון קלה ומהירה ומערכות דיווח מהידידותיות והמתקדמות בעולם. שת"פ זה הוא חלק מעבודתנו מול מגוון הבנקים הגדולים בשוויץ: Julius Baer ,UBS ו-SAFRA.

בשורה התחתונה, ברור לכולם שעולם שבו אמריקנים קונים רק מניות של חברות אמריקניות, גרמנים רק מניות גרמניות וישראלים רק מניות ישראליות – בדרך להיעלם (גם אם כרגע הוא עדיין לא נעלם לחלוטין מבחינת משקיעים רבים). המידע על כל החברות הנסחרות בכל השווקים זמין כיום לכולם, מכל מיקום גיאוגרפי וכמעט ללא מחסומי שפה או שעה. במצב עניינים זה, במיוחד על רקע אי היציבות המתמשכת בזירה הכלכלית-פוליטית-ביטחונית הישראלית, פתיחת תיק השקעות בחו"ל או לפחות הסטת חלק מהתיק לחו"ל, היא אפשרות כמעט מתבקשת.

אין לראות בכתבה זו ייעוץ או המלצה לביצוע פעולה ו/או השקעה כלשהי. המידע המפורט לעיל הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים והמוזכרים בו והאמור לעיל אינו תחליף לייעוץ המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם ואין בו כדי להבטיח תשואה או רווח כלשהו בתיק ההשקעות. אי.בי.אי. אמבן – ניהול השקעות בע"מ עוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ השקעות. קבוצת IBI  אינה אחראית למהימנות ו/או נכונות המידע, ולא תהיה אחראית לכל אבדן ו/או נזק אשר יגרמו לצד ג' כלשהו בשל הסתמכותו על המידע המוצג לעיל ו/או על האמור בכתבה.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.