איך יודעים מתי לקנות או למכור מניה? 5 סימנים

אחת הדילמות הקשות ביותר שאיתה מתמודדים משקיעים ברחבי העולם היא מתי הזמן הנכון לקנות או למכור מניה שנמצאת בתיק ההשקעות. אין תשובה אחת פשוטה, אבל יש כמה כללי אצבע שיכולים לסייע בקבלת ההחלטה

מערכת בית השקעות IBI
4 אוקטובר 2023 ב-12:42

מכפיל הרווח גבוה (או נמוך) היסטורית

אחד האינדיקטורים הכלכליים המרכזיים שמשמשים אנשי מקצוע בבואם להחליט אם למכור או לקנות מניה הוא מכפיל הרווח שבו המניה נסחרת. מכפיל הרווח מחושב על ידי חלוקה של שווי השוק של החברה ברווח הנקי שלה ב-12 החודשים האחרונים והוא מסייע להעריך האם המחיר שבו החברה נסחרת בבורסה גבוה מהשווי הריאלי (האמיתי) שלה, נמוך משוויה הריאלי או שווה לשוויה הריאלי. ככל שהמכפיל נמוך יותר, המניה נחשבת "זולה" ולהיפך.

איך יודעים מהו מכפיל גבוה ומה נחשב למכפיל נמוך? על ידי השוואה למכפילים היסטוריים שבהם נסחרה המניה בעבר, למכפילים של חברות אחרות באותו ענף ועוד. חשוב להדגיש כי מכפיל הרווח לבדו לא מספיק כדי לקבל החלטה לקנות או לרכוש חברה. אם, למשל, מכפיל החברה נמוך ביחס להיסטוריה של המניה או למכפילים שבהם נסחרות חברות אחרות בענף – חשוב  לבדוק האם יש סיבה לכך, כמו הרעה מהותית בעסקי החברה.

פרסום מידע מהותי חדש בנוגע לחברה

פרסום דו"חות כספיים חיוביים או שליליים (ביחס לציפיות המוקדמות), השקה מוצלחת של מוצר או שירות חדשים, חתימה על חוזה משמעותי (או איבוד לקוח חשוב), רכישת חברה אחרת – כל אלה הם דוגמאות בולטות לאירועים משמעותיים בחיי החברה, שפרסומם עשוי להיות אינדיקציה לכך שזה הזמן למכור או לקנות את המניה.

רוצים להתחיל לסחור עם אפליקציית IBI SMART? לחצו כאן

אירוע חיצוני שעשוי להשפיע מהותית על החברה

הביצועיים העסקיים של כל חברה תלויים לא רק באיכות ההנהלה והעובדים שלה אלא גם בשורה של אירועים שמתרחשים מחוץ לחברה ומשפיעים עליה. כך, למשל, התפרצות נגיף הקורונה הביאה לעלייה בביקושים לשירותים של חברות שסיפקו פתרונות לתנאי הבידוד שנכפו על האוכלוסייה, מה שהביא לעליה בשווי מניות החברות האלה. ואילו עליית הריבית בארץ ובעולם בשנה האחרונה גרמה לירידות בשוויין של חברות שנתפסו כנפגעות מכך.

שינוי בהמלצות אנליסטים

אחת האינדיקציות לכך ש"משהו קורה בחברה" ומצדיק שינוי באחזקה במניה הוא כאשר שורה של אנליסטים בגופים מוסדיים מובילים מעלים או מורידים את ההמלצה על מניה מסוימת. אנליסטים הם כלכלנים שעובדים בבתי השקעות, ותפקידם לנתח באופן שוטף את שווי החברות שאותן הם מסקרים ולספק המלצת קנייה או מכירה. חלק מהאנליסטים מספקים המלצות לבתי ההשקעות שבהם הם עובדים (לקופות הגמל, קרנות הנאמנות וכדומה. המלצות אלה לרוב לא מתפרסמות ברבים), וחלקם – למשקיעים הפרטיים.

פעולות של בעלי עניין

לכל חברה קיימים בעלי עניין – אנשים או ארגונים שלהם עניין מיוחד בפעילות החברה, עקב שליטה שלהם בחלק משמעותי מההון או מאמצעי השליטה או עקב היותם בעלי תפקיד בכיר. חוק ניירות ערך מגדיר בעל עניין בחברה ציבורית כאחד מהבאים: מנכ"ל החברה, חברי הדירקטוריון, מי שמחזיק לפחות ב-5% ממניות החברה או מכוח ההצבעה שלה או שהוא רשאי למנות דירקטורים בחברה. כאשר בעלי עניין מוכרים או קונים את מניית החברה בהיקף משמעותי, ניתן לראות בכך אינדיקציה למצב החברה, שכן הם נתפסים כבעלי המידע המקיף והעדכני ביותר בנוגע לחברה.

רוצים להתחיל לסחור עם אפליקציית IBI SMART? לחצו כאן

המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים ו/או הנכסים הווירטואליים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. פתיחת חשבון מסחר ב-IBI TRADE  כפופה לתנאי החברה, ביניהם, הפקדת נכסים פיננסים ו/או מזומן בשווי מינימלי של 15,000 ש"ח. ההתראות ו/או המידע באפליקציית החברה מסופקים, בין היתר, על ידי צדדי ג', החברה אינה אחראית לתוכנם ו/או לנכונותם ו/או לעדכניותם ו/או למהימנותם ו/או למידת התאמתם לצרכי המשתמש.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*