IBIמגזין

הבורסה קוראת (גם) לכם: שווי הפקודה המינימלית במסחר במניות מתכווץ

הגודל המזערי של פקודות קנייה ומכירה של מניות הוקטן - וכעת גם משקיעים המבקשים לסחור בהיקפים נמוכים מצטרפים לחגיגת המסחר. מהו הסכום המינימלי ומה עוד חשוב לבחון לפני שיוצאים לדרך? כל מה שחשוב לדעת על המהלך הדרמטי שנכנס לתוקף

במהלך השנתיים האחרונות חל גידול חד במספר חשבונות המסחר החדשים שפתח הציבור בישראל
מערכת IBI
23 מאי 2022 ב-14:28

החל מחודש מארס השנה, סוחרים בבורסה בתל-אביב יכולים לשדר פקודות מסחר גם במאות שקלים בודדים. השינוי המשמעותי ביחס להפחתת רף ההשקעה במניות הוא מהלך של הבורסה לני"ע בישראל, שהסירה חסם מרכזי במטרה להנגיש את המסחר במניות גם למשקיעים קטנים, המבקשים להשתלב ולסחור בהתאם ליכולותיהם הפיננסיות. מדובר בהמשך ישיר למגמה שהחלה עוד בפרוץ משבר הקורונה, והביאה להגברת הנוכחות של הציבור הרחב במסחר בבורסה.

משמעות השינוי עליו הודיעה הבורסה

טרם כניסת השינוי לתוקפו, הסוחרים בבורסה בת"א נדרשו לשדר הוראות קנייה ומכירה במהלך המסחר הרציף בסכום מינימלי שנחלק לשניים: 5,000 ₪ למניות הכלולות במדד ת"א-35 ו-2,000 ₪ עבור כל יתר המניות הנסחרות בבורסה. עם החלת השינוי, שנכנס כאמור לתוקפו ב-1 במארס השנה, הסכום המינימלי לפקודות מסחר צנח ועומד על 500 ₪ בלבד, ביחס לכלל ניירות הערך הנסחרים בבורסה בת"א. בתרגום למספרים, מדובר בהפחתה של פקודת המסחר ב-90% ביחס להיקף של 5,000 ₪  שהיה נהוג עבור מניות הכלולות במדד ת"א-35, והפחתה של 75% בפקודה המינימלית עבור יתר המניות.

גודל מזערי של פקודה הוא למעשה פרמטר הקובע, לכל נייר ערך בנפרד, את הכמות המזערית של המניות שניתן לכלול בפקודה המוגשת לבורסה בשלב המסחר הרציף. כאשר הכמות מנייר ערך קטנה מהגודל המזערי של הפקודה, זו נדחית ואינה משודרת לבורסה. עם הקטנת מספר המניות המינימלי שניתן לרכוש, גם השווי הכספי מתכווץ משמעותית ומאפשר כאמור מסחר בהיקפים נמוכים של כמה מאות שקלים.

בהודעה שפרסמה הבורסה לני"ע עם כניסתו לתוקף של השינוי, צוין כי "המהלך יתרום להגברת מעורבותם של המשקיעים הפרטיים מקרב הציבור הרחב במסחר בבורסה, לאור האפשרות של הציבור להשתתף במסחר גם באמצעות פקודות 'קטנות', בכל שלבי המסחר. הדבר יגדיל את אפשרויות ההשקעה ואת הגמישות של המסחר עבור המשקיעים הפרטיים, שבאופן טבעי אינם יכולים לבצע פעילויות בסכומים גבוהים באופן תדיר".

המשך ישיר למגמה שתפסה תאוצה מאז פרוץ הקורונה

במהלך השנתיים האחרונות חל גידול חד במספר חשבונות המסחר החדשים שפתח הציבור בישראל. לפי נתוני הבורסה, בשנים 2020-2021 נפתחו קרוב ל-280 אלף חשבונות מסחר, כ-140 אלף בכל שנה, כאשר רבים מהם נפתחו על-ידי משקיעים פרטיים עצמאיים, שנפגשו לראשונה עם חוויית המסחר בבורסה.

המהלך של הורדת רף הפקודה המזערית הוא למעשה הסרת משוכה נוספת בעידוד הגברת הנוכחות של הציבור הרחב במסחר בבורסה, והמשך ישיר למגמה שצברה תאוצה עוד בראשית פרוץ מגפת הקורונה. בבורסה הסבירו בזמנו שהציבור הרחב "מצא בתקופת משבר הקורונה והסגרים את הזמן והרצון להעמיק וללמוד את תחום ההשקעות, לפתוח חשבונות בניירות ערך ולנצל את הירידות החדות שהיו בתחילת המשבר". ייתכן, כי גם התקופה הנוכחית של הטלטלה והירידות בבורסות, קורצת למשקיעים המבקשים לנסות ולתרגם את ירידת המחירים לניצול הזדמנויות השקעה.

רוצים ליהנות מחוויית מסחר ראשונה מסוגה בישראל? הורידו את אפליקציית IBI SMART

לחתור גם לעמלות מסחר מזעריות

הפחתת סכום הפקודה המינימלי מנגיש אמנם את המסחר לציבור, שמעתה יכולים לסחור בסכומים קטנים ובהתאם ליכולות הפיננסיות, אך חשוב לזכור כי עמלות המסחר הגבוהות שנהוגות בבנקים עלולות לעקר את מטרת המהלך. למעשה, במסחר בבורסה, המשוואה עובדת כך שככל ותשלמו יותר, פחות כסף יישאר בחשבונכם. הכוונה היא שקיים קשר מובהק – ושלילי – בין התזרים שיניב תיק ההשקעות לבין התשואה של התיק והעלות הכוללת הכרוכה בהשקעה. כלומר, כל סכום שאתם משלמים כעמלת מסחר נוגס בפוטנציאל תזרים התיק והיה יכול, באופן תיאורטי, להיות מושקע ולקצור עבורכם רווחים נוספים.

הוזלת תעריפי עמלות המסחר היא אחת הדרכים המשמעותיות של כל סוחר וסוחרת להגדיל את פוטנציאל הרווחיות בתיק ההשקעות. כאשר בוחנים באמצעות מחשבון הבורסה את הפרשי העמלות הנגבות בין חברי הבורסה השונים, בנקים מול בתי השקעות, עניין זה מתחדד ומבינים את חשיבות החיסכון הכלכלי המתקבל כתוצאה מכיווץ גובה העמלות.

למעשה, הנתונים מציגים א-סימטריה קיצונית המאפיינת את סקאלת עמלות המסחר שגובים הברוקרים השונים בשוק. חברי הבורסה שאינם בנקים, ביניהם IBI בית השקעות, גובים עמלות הנמוכות לעיתים עד פי 100 (זו לא טעות) בהשוואה לעמלות המסחר הנהוגות בבנקים. המשמעות היא שגם עבור סוחרים המבצעים רק מספר פעולות בודדות מדי חודש, מדובר ביכולת לחסוך (או לבזבז) סכום כסף לא מבוטל. ההפסד הכלכלי מתעצם ככל שמבצעים פעולות בתדירות גבוהה יותר או ששווי התיק גבוה, שכן חלק מהעמלות נגזרות מנפח התיק.

גם בהיקפים נמוכים – IBI מאפשר לכם לסחור כמו מקצוענים

IBI בית השקעות השיק את אפליקציית המסחר IBI SMART, המציבה סטנדרט חדש בתחום המסחר בישראל. האפליקציה החדשנית, שפותחה על-ידי צוות משולב (טכנולוגיה ומסחר) של IBI TRADE, זרוע המסחר העצמאי של חבר הבורסה ב-IBI, מרכזת את הפונקציות, הפיצ'רים והפיתוחים המתקדמים ביותר שיש לעולם המסחר להציע, ומבטיחה חוויית שימוש וחדשנות טכנולוגית שטרם הכרתם. כך, בין היתר: ציטוטי מניות בזמן אמת ללא עיכוב של 15-20 דקות כמקובל בבנקים, בסיס נתונים עשיר, תוכן חדשותי, סקירות שוק, דירוגי אנליסטים של TipRanks, צפייה בהרצאות מקוונות ועוד. האפליקציה מצטרפת לסקאלה רחבה של פלטפורמות מסחר המוצעות ללקוחות המסחר ב-IBI, כאשר כל אחת הותאמה במיוחד למנעד הצרכים הספציפיים של כל סוחר וסוחרת, חדשים וותיקים כאחד.

בשורה התחתונה, תהליכים שנרקמו במהלך משבר הקורונה ממשיכים לקבל ביטוי בדמות הסרת משוכות שנועדו להגביר את נוכחות המשקיעים הקמעונאיים בבורסה, הפחתת מפרט עמלות המסחר והתאמת כלים טכנולוגיים, שיבטיחו חווית מסחר מתקדמת מאי פעם. ב-IBI בית השקעות, מובילים את המהפכה ומציבים את הסוחרים החדשים בשורה אחת עם משקיעים מקצועיים ביחס לעמלות ותנאי מסחר אידיאליים.

רוצים ליהנות מחוויית מסחר ראשונה מסוגה בישראל? הורידו את אפליקציית IBI SMART

המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. ההתראות ו/או המידע באפליקציה מסופקים, בין היתר, על ידי צדדי ג', החברה אינה אחראית לתוכנם ו/או לנכונותם ו/או לעדכניותם ו/או למהימנותם ו/או למידת התאמתם לצרכי המשתמש. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444