IBIמגזין

הברומטר של כלכלת ארה"ב: כל מה שחשוב לדעת על מדד דאו ג'ונס

דאו ג'ונס 30 הוא אחד המדדים המרכזיים ביותר בשוק האמריקאי. המדד משקלל 30 מניות של חברות מובילות, ומהווה אינדיקטור לכלכלת המדינה ולשינויים שהיא עוברת בכל נקודת זמן

אחד המדדים המרכזיים ביותר בשוק האמריקאי. מדד דאו ג'ונס
מערכת IBI
להמשך קריאה
28 פברואר 2022 ב-15:33

מדד דאו ג'ונס (סימול: DJIA) הוא אחד מהמדדים המרכזיים בשוק ההון האמריקאי והוא משקלל את מחירי המניות של 30 חברות ענק אמריקאיות שנכללות בו. הדאו ג'ונס, שציין לאחרונה 125 שנה להקמתו, נחשב למדד שמבטא את התנהגות הכלכלה האמריקאית – כאשר מסתמנת מגמה של האטה או משבר הוא נוטה לרדת ובמקרים של צמיחה, הוא נוטה לעלות.

ההיסטוריה של מדד דאו ג'ונס

המדד נוסד על ידי צ'ארלס דאו ואדוארד ג'ונסון, שהקימו את חברת דאו ג'ונס המספקת מידע פיננסי למשקיעים. דאו היה גם עורכו של העיתון הכלכלי הנחשב וול סטריט ג'ורנל (Wall Street Journal) והמדד פורסם כחלק משיתוף פעולה בין החברה לעיתון. ב-1896 פורסם המדד לראשונה תחת השם "ממוצע דאו ג'ונס לתעשייה" (ומכאן שמו המלא: Dow Jones Industrial Average) ואז הוא כלל 12 חברות תעשייה מובילות בארה"ב.

 

חברות מתחומי התעשייה, התעופה, האנרגיה ועוד

בעשורים שלאחר מכן גדל המדד ל-30 חברות ומספר זה נותר על כנו עד היום. עם זאת, החברות שנוספו למדד לא היו רק מתחום התעשייה ונוספו אליו חברות ממגזרי התעופה, השירותים הפיננסיים והאנרגיה. הסיבה לכך נעוצה בצורך לשמר את היוקרתיות והרלוונטיות של המדד, כך שישקף נאמנה את הלך הרוח בכלכלה האמריקאית ואת השינויים שהיא עוברת. לראייה, כיום לא ניתן למצוא במדד אף חברה שנכללה בו בעת הקמתו (האחרונה הייתה מניית ג'נרל אלקטריק, שהוצאה ב-2018) ובעשור האחרון נכנסות אליו עוד ועוד חברות טכנולוגיה במקומן של חברות מתעשיות מסורתיות יותר.

אילו מניות מרכיבות את מדד דאו ג'ונס?

מי שקובעת את הרכב מדד הדאו ג'ונס והחברות הנכללות בו היא ועדה מיוחדת מטעם חברת דאו ג'ונס ומעת לעת מתעדכנת רשימת החברות שנכללות בו. הוועדה בוחנת חברות אמריקאיות על סמך יכולת הצמיחה שלהן, מוניטין וקריטריונים אחרים ובהתאם לכך מחליטה על הוספתן, הוצאתן או השארתן במדד. נכון להיום, זו רשימת החברות המרכיבות את מדד הדאו ג'ונס והיא כוללת חברות מתחומי הבנקאות, הפארמה, הקמעונאות, הטכנולוגיה, הבידור, הפיננסים ועוד:

אם 3
IBM
אינטל
אמג'ן
אמריקן אקספרס
אפל
בואינג
ג'ונסון וג'ונסון
ג'יי פי מורגן צ'ייס
גולדמן זאקס
דאו
האניוול אינטרנשיונאל
הום דיפו
וולגרינס בוטס אליאנס
וולט דיסני
וולמארט
ויזה
ורייזון קומיוניקיישנס
טרוולרז קומפניז
יונייטד-הלת' גרופ
מיקרוסופט
מקדונלד'ס
מרק ושות'
נייקי
סיילספורס.קום
סיסקו סיסטמס
פרוקטר וגמבל
קוקה קולה
קטרפילר
שברון

*רשימה זו נכונה ליום 1.3.2022

מה ניתן ללמוד ממדד הדאו ג'ונס?

מעבר להיותו אחד המדדים הוותיקים והמובילים בוול סטריט, הדאו ג'ונס משקף במידה רבה את הסנטימנט בשווקים האמריקאים. לכן, לא פעם הוא עשוי לספק אינדיקציה ביחס למצב הכלכלה האמריקאית והכלכלה העולמית כולה ובכך לספק תמונת מצב רחבה יותר למשקיעים.

דוגמה לכך ניתן היה לראות במשבר הכלכלי העולמי ב-2008. באוקטובר 2007, תקופה שהתאפיינה בגאות כלכלית, הדאו ג'ונס הגיע לשיא (במונחים של אותה תקופה) של כ-14 אלף נקודות. אלא ששנה לאחר מכן, באוקטובר 2008, שהיווה את אחד משיאי המשבר, הוא ירד לראשונה מזה ארבע שנים מתחת לרף 14 אלף נקודות. מאז ועד מרץ 2009, צנח הדאו ג'ונס בהדרגה עד לשפל של 6,500 נקודות.

גם בפרוץ גל הראשון של הקורונה לפני כשנתיים, היטיב המדד לשקף את המגמה בשווקים. ב-16.3.2020, צנח הדאו ג'ונס ב-13% – הירידה היומית החדה ביותר מאז הקמתו. הרקע לירידה היה הטלת סגר במדינות רבות בארה"ב, פגיעה בפעילות הכלכלית והערכה בשווקים כי המגפה תוביל לשינוי כלכלי ממשי בארה"ב כולה. מאידך, חמישה חודשים לאחר מכן, לאורך כל השבוע האחרון של אוגוסט 2020, מחק הדאו ג'ונס את כל הירידות מתחילת השנה ובכך ביטא את ההתאוששות הכלכלית שלאחר הסגרים בארה"ב.

איך ניתן לסחור במדד הדאו ג'ונס עוד היום?

הדאו ג'ונס הוא מדד פיננסי, לא מניה או אג"ח המהווים נכסים פיננסיים שניתנים לרכישה או מכירה. לכן, לא ניתן לסחור במדד עצמו באופן ישיר אך כמובן שניתן לסחור בקרנות או תעודות סל העוקבות אחר ביצועי הדאו ג'ונס, לרכוש את כל או חלק מהמניות הנכללות בו או לרכוש אופציות המחייבת לרכוש או למכור נכס פיננסי בזמן ובמחיר מסוים שנקבעים מראש כשהתשלום בגינם מתבצע במעמד ביצוע העסקה.

בית ההשקעות IBI מציע לסוחרים העצמאיים לפתוח חשבון באמצעות IBI TRADE, שמביאה את אפליקציית IBI SMART, תוך ליווי אישי של צוות סוחרים מקצועיים וללא עמלות בלתי צפויות – התשלום עבור כל פעולה ידוע וברור מראש. המערכות מותאמות לצרכי המשתמש ואפשרויות המסחר מגוונות בשלל מכשירים פיננסיים. אפליקציית IBI SMART מאפשרת מסחר עצמאי בשוק האמריקאי, תוך ריכוז כל המידע הרלוונטי למשקיעים, קבלת המלצות בזמן אמת מאנליסטים ואף חיסכון בעמלות.

המידע המובא בכתבה זו ("המידע") הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

   זמינים ב -

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444