IBIמגזין

איך הפכו פלטפורמות המסחר לקרש הקפיצה של המשקיעים החדשים?

לאורך משבר הקורונה רבים תהו איך ייתכן שהשווקים הפיננסיים מנפצים שיאים בעת שכלכלת העולם סופגת מהלומות כואבות. שילוב נסיבות כדוגמת טכנולוגיה, דיגיטל וכלכלה פתחו את השערים בבורסות לגל של מצטרפים חדשים. אלו הם הנסיבות, בעיקר הטכנולוגיות, שהובילו את המשקיעים לבורסה

כתבה על מסחר 232
עמית גוריון
סמנכ"ל מסחר עצמאי IBI TRADE
להמשך קריאה
8 דצמבר 2021 ב-10:07

אל אותן הסיבות מאחורי שבירת השיאים בבורסות במהלך מגפת הקורונה, מצטרפת באחרונה גם סברה הקושרת זאת לגל המשקיעים החדש ששטף את השווקים מאז פרוץ המשבר. ההסבר נתמך במספרים המדברים בעד עצמם: לפי דו"ח שפרסמה הבורסה לני"ע בת"א, במהלך שנת 2020 פתח הציבור הרחב בישראל כ- 141 אלף חשבונות מסחר עצמאי חדשים, לעומת כ- 98 אלף במהלך 2019 – נתון המשקף זינוק של כמעט 50%. חלק גדול מהלקוחות החדשים הצטרפו לחברי הבורסה שאינם בנקים, בין השאר, IBI בית השקעות, שרשמו קפיצה של כ-170% בהיקף פתיחת חשבונות מסחר ביחס לשנה הקודמת.

רוצים ליהנות מחוויית המסחר המתקדמת בישראל? לפרטים והצטרפות, לחצו כאן

גם בארה"ב, וכפי שפורסם ב-WSJ, ההערכות מדברות על מספרי שיא כאשר במהלך 2020 נפתחו יותר מ-10 מיליון חשבונות מסחר חדשים, בעיקר על-ידי משקיעים שלא סחרו קודם בבורסה, בטח שלא באופן עצמאי. אלו הם רק חלקים מתוך מגמה רוחבית גלובאלית המיוחסת לקהלים שונים שהצטרפו בתקופה האחרונה למסחר בשוק ההון, ועיצבו מחדש את מפת המשקיעים.

בעיצומה של מגפת הקורונה, שהתגלגלה בזריזות גם לכדי משבר פיננסי, קשה היה להחמיץ את השיח סביב בורסות העולם, שרשמו תנודות קיצוניות והיו רגישות לכל התפתחות, וכידוע היו לא מעט מאלה. במקביל, הסגרים, הגבלות התנועה והאיסור על התקהלויות ואינטראקציה חברתית סגרו המונים בבתיהם, בעוד רבים מהם קיבלו מענקים ותשלומי סיוע שונים. מכאן הדרך ל"קליק" בין הכסף הפנוי, מרחב הזמן ועולם ההשקעות הייתה קצרה.

הקורונה חשפה רבים למתרחש בשוק והציתה את התשוקה להתעניין יותר בהתפתחויות, להצטרף לפורומים כלכליים ברשת, שצצו כפטריות אחרי המגפה, וסביר כי גם התיקון הדרמטי בשווקים הגביר עוד יותר את תיאבון המשקיעים להצטרף לחגיגה. אלא שישנה נקודה נוספת ומהותית לא פחות. מגפת הקורונה פגשה את העולם בזמן שהטכנולוגיה מאפשרת לכל אחד להתחיל לסחור בבורסה, מכל מקום ובכל זמן, במרחק של לחיצת כפתור.

 

החופש להשקיע

שילוב נסיבות טכנולוגיות, דיגיטליות, גלובאליות וכלכלה פתחו את השערים בבורסות למצטרפים החדשים. אלו נהנים כיום ממערכות מסחר מתקדמות המאפשרות זמינות ונגישות מלאה לחשבון המסחר, שהופכים במידה רבה גם את תהליך ההשקעה לפשוט וזמין. למעשה, אם הסגרים והזמן הפנוי בעיצומה של המגפה, הובילו רבים לעשות את צעדיהם הראשונים בשוק, הרי שלנגישות והזמינות למסחר גם בימים של פוסט-קורונה, יש משמעות גדולה ביכולתם להמשיך ולסחור. לכך מתווספים עוד מספר גורמים מהותיים:

עולם ההשקעות בכף היד

מערכות ואפליקציות המסחר החדשניות מספקות למשתמשים מאגר מידע עצום, הכולל דיווחים, כתבות, סקירות שוק, דוחות רבעוניים, אנליזות, נתוני מאקרו ועוד, המתעדכנים באופן רציף ובזמן אמת. אלו מאפשרים לכל אחד ואחת להיות עם יד על הדופק ביחס להתפתחויות בשוק, ובהתאם מספקים יכולת תגובה מיידית. לא נדרש עוד מאמץ רב באיתור ורדיפה אחר המידע, הכיוון כעת הפוך – האינפורמציה זורמת לכיוון הסוחר.

רף כניסה נמוך

אם בעבר שוק ההון היה נחלתם של המשקיעים הגדולים, המשוכה הזו הוסרה והיום פתיחת חשבון מסחר נעה סביב כמה עשרות אלפי שקלים בלבד. מגמה זו יצרה את ההבנה שלמעשה רבים יכולים להצטרף למסחר בבורסה ולהשקיע בהתאם ליכולותיהם הפיננסיות.

המשקיעים החדשים צמאים למידע ושואבים רעיונות השקעה

המשקיעים החדשים מאופיינים בהתערבות פעילה ונחושה בפורומים וקהילות העוסקות בעולם ההשקעות. הם מתייעצים, שואלים ומשתפים באשר לרעיונות השקעה. גם בעניין הזה, פלטפורמות מסחר מתקדמות יודעות לספק מענה. אחת המערכות הפופולריות הינה TipRanks, המוטמעת בחלק ממערכות המסחר ומרכזת עבור הסוחרים אלפי המלצות השקעה וסיקור מניות מצד אנליסטים מובילים בעולם, כשכבה נוספת לאיתור הזדמנויות ודיוק החלטות ההשקעה.

לא מתפשרים על בינוניות

סוחרי הריטייל החדשים נחשבים למוטי טכנולוגיה, ובהתאם מבקשים גישה נוחה וידידותית למסחר. הם נוהרים לפלטפורמות התואמות את רצונם ומציעות, למשל, מפרט רחב של פקודות מתקדמות, כלים ופיצ'רים שונים ואפילו תהליכים דיגיטליים פנימיים כמו פניה לשירות לקוחות ועד וובינרים והרצאות מקוונת, המהווים גם הם חלק בלתי נפרד מרף הציפיות.

הוזלת עלויות

המשקיעים ערים למגמת התכווצות העמלות בשנים האחרונות, בהובלת בתי ההשקעות, שהסירו חסם נוסף ומספקים חוויית מסחר מתקדמת המשלבת גם סל עמלות אטרקטיבי יותר בהשוואה לבנקים. עדות לחלחול ההבנה הזו אפשר למצוא כאמור במספרים שפרסמה הבורסה לניירות ערך בישראל באשר לנתח המשקיעים שהצטרפו בשנה החולפת למסחר בשוק דרך חברי הבורסה שאינם בנקים.

כל אלו משקפים שורת אלמנטים המאפיינים את המשקיעים החדשים, ובהחלט נוגעים גם בסוחרים הוותיקים, שאינם מוכנים להתפשר עוד על מערכות מסחר פושרות, שגורעות מיכולותיהם לנגישות מיידית למידע עדכני, ביצוע פעולות באופן קל ונוח, שימוש בפיצ'רים מתקדמים ותשלום עמלות נמוכות.

IBI בית השקעות הראשון להביא ללקוחותיו חוויית מסחר מהמתקדמות בעולם

המגמה העולמית לא פסחה כאמור גם על הסוחרים המקומיים, שהצטרפו בהמוניהם למסחר עצמאי מתוך רצון לקחת אחריות על כספם וליהנות מהמומנטום החיובי המאפיין את השווקים בשנים האחרונות. IBI בית השקעות הוא מהראשונים לענות על השינוי בטעמי הלקוחות ולהשיק את אפליקציית המסחר IBI SMART, המציבה סטנדרט מסחר חדש בישראל. האפליקציה מאגדת את כל הפונקציות, הפיצ'רים והפיתוחים המתקדמים ביותר שיש לעולם המסחר להציע ומצטרפת ליתר מערכות המסחר המתקדמות המוצעות ללקוחות בית ההשקעות.

בשורה התחתונה, תהליכים שנרקמו במהלך משבר הקורונה מקבלים ביטוי בעיצוב מחדש של מפת המשקיעים ובדרישותיהם לחוויית מסחר אפקטיבית ומתקדמת מאי פעם. אנו ב-IBI בית השקעות מציבים מעתה ובפעם הראשונה בישראל את הסוחרים החדשים בשורה אחת עם משקיעים מקצועיים ביחס לתנאי המסחר האידיאליים.

רוצים לשמוע פרטים נוספים על יתרונות אפליקציית IBI SMART? לחצו כאן להורדת האפליקציה

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ניירות ערך. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות IBI להשגת תשואה כלשהי. ההצטרפות ל-IBI SMART ו/או ל-IBI TRADE  כפופה לתנאי החברה.  

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444