IBIמגזין

להעביר את חשבון ההשקעות לחבר בורסה: פשוט יותר מכפי שחשבתם

הסתערות המשקיעים החדשים על חשבונות המסחר העצמאי במהלך השנים החולפות, בעיקר דרך חברי הבורסה שאינם בנקים, הייתה במידה רבה גם אקט שהעביר מסר: המשקיעים מודעים יותר לכסף ולרווח שלהם. הם לא מוכנים להתפשר על התנאים ופונים לגופים שמציעים עמלות מסחר אטרקטיביות, מערך שירות מקיף, מערכות מתקדמות ורשת ביטחון פיננסית. ייתכן וזו הייתה רק יריית הפתיחה למודעות רחבה יותר בקרב ציבור המשקיעים ביחס ליתרונות העברת חשבון ההשקעות מהבנק לבית השקעות, המסתכם בתהליך מהיר ופשוט מאי פעם

GettyImages-1128214252 (1)
ישי מזרחי
דסק מסחר עצמאי בבורסה
להמשך קריאה
17 ינואר 2022 ב-14:59

הסוחרים העצמאיים בישראל מיישרים קו עם המגמה העולמית. מאז פרוץ מגפת הקורונה נרשמה בעולם האצה בפתיחת חשבונות המסחר דרך ברוקרים שאינם בנקים, וזו מקבלת ביטוי גם בזירה המקומית. במהלך 2020 נפתחו בישראל מספר שיא של חשבונות מסחר (כ-141 אלף, בהסתמך על דו"ח הבורסה לני"ע), כאשר רוב המשקיעים בחרו לסלול את דרכם לשוק ההון באמצעות בתי השקעות.

המגמה מעידה על מספר תהליכים, לצד שינוי מאסיבי שחל בהעדפות של סוחרי הריטייל החדשים. ראשית, הם מכירים בפערים העצומים בתעריפי עלויות המסחר שגובים הבנקים ביחס ליתר חברי הבורסה (בתי ההשקעות), ובהתאם פונים לגופים המציעים להם סל עמלות אטרקטיבי. העלויות מהוות פקטור מרכזי בנתיב החדש של הסוחרים, אך זהו לא הפקטור היחיד.

שנית, המשקיעים החדשים מוטי טכנולוגיה ומייחסים חשיבות למערכות מסחר מתקדמות ומעטפת תנאי השירות, כאשר גם בפרמטרים אלו משתקפים הבדלים משמעותיים בין חברי הבורסה השונים. כך לדוגמה, ב-IBI TRADE, זרוע שירותי המסחר העצמאי של IBI בית ההשקעות, הסוחרים נהנים ממערך שירות לקוחות מקצועי הפועל בחפיפה מלאה לשעות המסחר בישראל ובארה"ב, לרבות בימי שישי. כמו-כן, ללקוחות קיים היצע רחב של פלטפורמות מסחר מהמתקדמות בשוק, בראשן אפליקציית IBI Smart, המרכזת מגוון פיצ'רים ופיתוחים חדשניים המסייעים לניהול ההשקעות בצורה מדויקת וחכמה יותר.

רוצים לשמוע עוד על אפליקציית המסחר IBI Smart? לחצו כאן

החשיבות שמייחסים הסוחרים החדשים לאלמנטים טכנולוגיים ניכרת גם בסקאלת הפעולות שלקוחות IBI TRADE יכולים לבצע באופן מקוון. כך לדוגמה, פתיחת חשבון השקעות מתבצעת בהליך דיגיטלי מהיר, כמו גם בקשת אשראי למינוף ההשקעות, פנייה לשירות לקוחות, צפייה בהרצאות העשרה ועוד. יתרונות ייחודיים אלו, המצטרפים לעמלות מסחר מהנמוכות בשוק, מייצרים מאזן כוחות חדש בתחום המסחר העצמאי בישראל.

שורת חסמים וכשלי שוק היו הסיבה העיקרית לתחרות הרופפת שאפיינה את ענף המסחר העצמאי בישראל לאורך השנים. גם ביחס לכך מתחולל באחרונה שינוי דרמטי. מעמדם של הבנקים, כערוץ המוכר והמסורתי למסחר בבורסה, הולך ונסדק, כאשר הסוחרים כבר לא רואים בהם כאלטרנטיבה המועדפת. ניתן למנות לכך שורת סיבות עיקריות, שצפויות להתעצם גם בשנים הבאות.

ראשית, מגמה גלובאלית של כיווץ עמלות המסחר, שהבנקים עדיין לא נוטלים בה חלק, לצד עלייתם של גופים פיננסיים המציבים חלופות משתלמות הרבה יותר ביחס לתנאי הבנקים; התנהלות כלכלית נבונה של משקיעים, שעיקרה חיסכון בעלויות הכרוכות בהשקעה; מהלכים תקשורתיים והסברתיים, גם בהובלת הבורסה לני"ע בישראל, לעידוד השוואת עמלות המסחר בין הגופים השונים (למחשבון השוואת עמלות של הבורסה), נוכח הפערים המשמעותיים המאפיינים את השוק המקומי. כמו-כן, הסרת חסמים פסיכולוגיים, טכניים ובירוקרטיים שהיוו מכשול בפני הלקוחות בניוד חשבון ההשקעות מהבנק לחברי הבורסה האחרים. על הנקודה האחרונה ראוי להתעכב.

הניסיונות להגברת התחרות בתחום המסחר העצמאי, והעלאת המודעות בקרב המשקיעים באשר ליכולתם לחסוך מדי שנה מאות עד אלפי שקלים בעמלות (באמצעות מעבר לחש"בים), נתקלו במהלך השנים במחסום פסיכולוגי. משקיעים רבים חששו שכספם לא יהיה "בטוח" אצל גוף שאינו בנק. ההכרה בעובדה כי חברי הבורסה השונים, ללא יוצא מהכלל, כפופים באופן אחיד לרגולציה מחמירה, מפוררת תפיסה שגויה זו ומבטיחה לכלל הסוחרים רצועת ביטחון פיננסית שווה אצל כל גוף המחזיק ברישיון חבר בורסה מטעם הרשות לני"ע.

חסם עיקרי נוסף היה טמון בקושי לבצע בפועל את ניוד חשבון ההשקעות. אם בעבר נאלצו לקוחות הבנקים להגיע פיזית לסניף, לקרוא ולמלא טפסים בשפה מורכבת ואז להתמודד עם בירוקרטיה מסורבלת, באחרונה גם חסם זה הוסר. הפיקוח על הבנקים הוציא הוראה גורפת המחייבת את כל הבנקים בישראל להתיר ללקוחות להעביר את חשבון ההשקעות לחבר בורסה אחר באופן מקוון. הנחיה זו פתחה את הדלת להמוני סוחרים ליהנות מעמלות ותנאי מסחר משופרים באמצעות העברת חשבון ההשקעות באופן חלק ופשוט לבית השקעות.

איך מתנהל בפועל תהליך העברת חשבון השקעות לחבר בורסה?

בשלב הראשון, מתבקשים הלקוחות לפתוח חשבון מסחר אצל חבר הבורסה הרלוונטי. ב-IBI TRADE התהליך כרוך במספר צעדים פשוטים ומתבצע בסיוע של נציג שירות מקצועי או באופן מקוון. בשתי האפשרויות, מתקבל תוך דקות מספר חשבון, אותו נדרש להעביר לגורם הרלוונטי בבנק (בנקאי או יועץ ההשקעות) לטובת ביצוע ניוד התיק לבית ההשקעות. ראוי לציין כי IBI אינו גובה עמלה על ביצוע המעבר.

למעשה, העתקת חשבון ההשקעות מהבנק לחבר בורסה אינה כרוכה במכירת הנכסים, ובהתאם לא מייצרת אירוע מס ולא גוררת עלויות מיותרות. תוך ימים ספורים לאחר אישור ביצוע הניוד, ניתן לצפות ולסחור בחשבון החדש במסגרת מערכת המסחר של בית ההשקעות, וליהנות מחוויית שימוש ושירות שטרם הכרתם.

לסיכום, שילוב תהליכים טכנולוגיים, גלובאליים ומקומיים מאותתים על שינוי תפיסתי בקרב סוחרי הבורסה, שלא מוכנים עוד להתפשר על התנאים ומבקשים ליהנות ממסחר מתקדם ומשתלם. היכולת לנייד את חשבון ההשקעות בקלות מהבנק לבית השקעות, עשויה להאיץ את המגמה שהחלה בעיצומה של מגפת הקורונה, ולהתפשט לציבור משקיעים רחב יותר, שייהנה גם הוא מחיסכון כלכלי משמעותי ושיפור חוויית המסחר במרחק של לחיצת כפתור.

רוצים ליהנות מחוויית מסחר משתלמת וחדשנית? לפרטים נוספים והצטרפות לחצו כאן

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ניירות ערך. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות IBI להשגת תשואה כלשהי. ההצטרפות ל-IBI SMART ו/או ל-IBI TRADE כפופה לתנאי החברה, ביניהם, הפקדת נכסים פיננסים ו/או מזומן בשווי מינימלי של 20,000 ש"ח.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  תכנים שיעניינו אתכם

  הירשמו לקבלת עדכונים במייל

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    דברו איתנו

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444