IBIמגזין

שוק דובי, VIX וסטגפלציה: המונחים שמלווים את התקופה האחרונה בבורסות

האינפלציה שנוסקת, הריבית שעולה והמלחמה המתמשכת בין רוסיה לאוקראינה גורמות לסערה בשווקים. אלא שלמרות זאת, ייתכן שדווקא עכשיו עשויות להיות הזדמנויות, במיוחד למי שמבין את השפה השולטת בתקופה זו

מונחים של התקופה האחרונה
מדד המחירים לצרכן בארה"ב קפץ ביוני האחרון ל-9.1%
מערכת IBI
24 יולי 2022 ב-11:36

מחצית ראשונה סוערת: שיאי אינפלציה, העלאות ריבית וירידות שערים

המחצית הראשונה של השנה הסתיימה לא מכבר, אולם אין ספק שהיא תיזכר כתקופה סוערת במיוחד בשווקים. הראלי של סוף 2021 הוחלף עד מהרה במלחמת רוסיה-אוקראינה, שהובילה לטלטלה בבורסות העולם יחד עם זינוק במחירי הסחורות, ביניהן הנפט והחיטה.

במקביל, האינפלציה מרימה את ראשה. התחזיות האינפלציוניות בארה"ב מתחילת השנה התממשו ביתר שאת, כאשר מדד המחירים לצרכן בארה"ב קפץ ביוני האחרון ל-9.1% – שיא של 40 שנה. בדומה, עומדת האינפלציה במדינות גוש היורו על 8.6% ובישראל, היא רושמת שיא של עשור, אם כי רמתה נמוכה יותר, והיא עומדת על 4.4%.בניסיון לרסן את האינפלציה, מדינות רבות בעולם מובילות בחודשים האחרונים מהלכים של העלאות ריבית. בארה"ב העלה הפד את הריבית ב-0.75% – העלייה החדה ביותר מאז 1994, והיא עומדת כעת על בין 1.5%-1.75%. בישראל עלתה הריבית ב-0.5% לרמה של 1.25%. השפעתם הכוללת של תהליכים אלו הובילה לירידות בשווקים במחצית הראשונה של השנה. מדדי 500 P&S והנאסד"ק ירדו ב-20% וב-29% (בהתאמה). מדד הדאקס הגרמני ירד ב-19% ואילו מדד ת"א 35 ירד בכ-8%. עם זאת, מתחילת יולי, חלה התאוששות מסוימת במדדים.

ירידות חדות, לצד חששות כי מגמה זו תמשך, מובילות משקיעות ומשקיעים רבים למשוך את השקעותיהם בניסיון למזער הפסדים ולמנוע הפסדים. עם זאת, תקופה זו עשויה גם לזמן הזדמנויות שראוי לשקול אותן. משקיעים שמבצעים מסחר עצמאי אף יכולים לאתר בתקופה כזו ניירות ערך או מכשירי השקעה ספציפיים המתאימים למטרותיהם ולהסיט חלק או את כל השקעותיהם אליהם. כדי להתנהל באופן נבון ומושכל, יש כמה מושגים שחשוב להכיר:

שוק דובי – (Bear Market) מתאר מגמה מתמשכת של ירידות בשווקים, המגיעות לשפל של 20% לפחות מנקודת השיא האחרונה. מצב זה מבטא את חששות המשקיעים מהמשך הירידות שעשויות להימשך זמן רב וכן היתכנות של מיתון כלכלי. שוק דובי יכול להתרחש בכל שוק כמובן.

מקור השם שוק דובי הוא בטפרים של הדובים הנוטים כלפי מטה ובכך מבטאים את מגמת הירידה. מאידך, שוק שורי (Bull Market), מתאר עלייה עקבית בשווקים עד לשיא של 20% לפחות מנקודת השפל, כאשר קרנות השור הפונות מעלה מבטאות את מגמת העלייה.

מדד VIXמדד המשקלל את סטיות התקן של אופציות PUT ו-CALL על מדד 500 P&S שפוקעות בעוד כחודשיים. סטיות התקן נוטות לעלות ככל שהשוק תנודתי יותר כלפי מעלה או מטה ולכן המדד מעריך את התנודתיות הצפויה בשווקים ומכונה מדד התנודתיות (Volatility Index) או "מדד הפחד", שכן הוא מבטא את חששות המשקיעים לנוכח התנודות.

מדד VIX עולה ככל שהתנודתיות בשווקים עולה, ולרוב חצייה של רף ה-20 נקודות מעידה על שוק תנודתי וסוער. בימים אלו נע המדד סביב ה- 24 נקודות ומשקף את חוסר הוודאות בשווקים. עם זאת, בשיא משבר הסאב פריים ובפרוץ משבר הקורונה הוא נסק לרמה של 90 ו-85 נקודות בהתאמה.

סטגפלציה – תהליך כלכלי שמתאר מצב שבו חלות במקביל שתי תופעות: סטגנציה – קיפאון בפעילות הכלכלית עד כדי הדרדרות למיתון ואינפלציה – כלומר עליית מחירים במשק. ההתרחשות המקבילה של תהליכים אלו גורמת לכך שהניסיון לרסן את האינפלציה על ידי העלאת ריבית אינו אפקטיבי, וגורם להאטה נוספת בפעילות כלכלית. לרוב, שוק ההון, והאפיק המנייתי בפרט, מגיב לסטגפלציה בירידות שכן הרווחיות של החברות הנסחרות נשחקת.

מאז הפלישה הרוסית לאוקראינה ועל רקע ההתרחשויות המאקרו-כלכליות בחודשים האחרונים, מבטאים כלכלנים ואנליסטים חששות ממצב כזה, אולם תחזיות אחרות ואופטימיות הרבה יותר, סוברות כי גם אם קיימים סימנים -הרי שעוד מוקדם מידי להכריז על כך.

אפקט העדר – בהקשר של שוק ההון,  זהו מונח שמתאר פעולה שבה משקיע יחיד נכנס או יוצא מהשקעה רק מפני שהרוב עושה זאת. זו הסיבה שבגללה בעת ירידות, מרבית המשקיעים מושכים את השקעותיהם בניסיון למזער או למנוע הפסדים אף שבטווח הארוך הדבר עשוי להיות בעוכריהם. בעת עליות, ניכרת מגמה הפוכה של נהירה לשווקים שכן רבים שואפים למצות את הפוטנציאל עד תום, אלא שלרוב רמת המחירים כבר גבוהה ולכן פוטנציאל הרווח העתידי קטן. אין ספק שלעיתים הרוב אכן עושה את הדבר הנכון, אולם לעיתים בעת בחינה פרטנית של ההשקעה ומטרותיה, עשויות הזדמנויות חדשות שישרתו יותר את הצרכים הספציפיים של משקיע מסוים.

בשורה התחתונה, האירועים שהתרחשו בחודשים האחרונים גרמו לטלטלה בלא מעט סקטורים, אך גם ייצרו הזדמנויות. השקעה בשוק יורד עשויה לכלול פוטנציאל לא מבוטל, במיוחד עבור מי שמתבונן בתמונה המלאה ועוקב אחר ההתפתחויות. סוחרים עצמאיים רבים בוחרים לנצל את התקופה הנוכחית לטובת מהלכים שעשויים להניב תוצאות גם לטווח הארוך. עם אפליקציית IBI SMART תקבלו מידע בזמן אמת בחינם, המלצות אנליסטים (TipRanks) ועדכונים נוספים שישאירו אתכם מחוברים לכל מה שקורה בשוווקים, מה שעשוי לעזור לכם לתכנן את הצעד הבא בהתאם.

רוצים לקבל הצעה אטקרטיבית לפתיחת חשבון מסחר? לחצו כאן

המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. ההתראות ו/או המידע באפליקציה מסופקים, בין היתר, על ידי צדדי ג', החברה אינה אחראית לתוכנם ו/או לנכונותם ו/או לעדכניותם ו/או למהימנותם ו/או למידת התאמתם לצרכי המשתמש. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444