IBIמגזין

איך להשקיע בבורסה בלי יותר מדי מאמץ?

בקרב רבים, עולם האסוציאציות הנלווה להשקעה בשוק ההון כולל דו"חות חשבונאיים, גרפים, ניתוחים כלכליים, אנליזות ורשימה ארוכה של מונחים המייצרים רושם של זירה מסובכת ומורכבת מדי, השמורה למקצוענים בלבד. אמנם לא ניתן להמעיט בחשיבות צבירת הידע והניסיון בעולם ההשקעות, שהם נחלתם של סוחרים ותיקים ומקצועיים, אבל אי אפשר גם להתעלם מהשינויים והתמורות שחלו במהלך השנים בחסות הטכנולוגיה, שפרצה את הסכר והפכה את המסחר בבורסה לאופציה נגישה וזמינה יותר גם עבור סוחרים מתחילים. רוצים להבין איך? המאמר הזה עבורכם

כתבה להשקיע בלי מאמץ
עמית גוריון
סמנכ"ל מסחר עצמאי IBI TRADE
להמשך קריאה
8 דצמבר 2021 ב-10:07

מנתונים שפרסמה הבורסה לניירות ערך (הפנייה לדוח) בנוגע לגל המצטרפים החדש שהסתער בשנה החולפת על חשבונות המסחר העצמאי, כחלק ממגמה עולמית רחבה, אפשר ללמוד כמה דברים אבל הבולט מבניהם נעוץ בעובדה שהמשקיעים מבינים שהמסחר היום בבורסה זמין ונגיש יותר מאי פעם. עדות לכך אפשר למצוא במספרים – במהלך 2020 נפתחו כ-141 אלף חשבונות מסחר חדשים בישראל, זינוק של כמעט 50% ביחס לשנה קודמת, אז עמד המספר על כ-98 אלף חשבונות. בהסתמך על פרסום ב-WSJ, בארה"ב לבדה, נפתחו למעלה מ-10 מיליון חשבונות מסחר חדשים בשנה החולפת, בעיקר מצד משקיעים שלא "טבלו" קודם בבורסה, וודאי לא באופן עצמאי.

רוצים להתחיל לסחור בבורסה? לפרטים והצטרפות, לחצו

המגמה מיוחסת בחלקה למגפת הקורונה והסגרים שהגיעו בעקבותיה, שגרמו לרבים להיחשף לשיח סביב הבורסות והשווקים הפיננסיים, ולמצוא בדרך את מקומם כמשקיעים. עם זאת, סייעה להאצת המגמה גם העובדה שפלח הסוחרים החדש מתעניין יותר בעולם הכלכלי, נושא באחריות לניהול כספיו ולא פחות מכך, נגיש למסחר במרחק של לחיצת כפתור. כמו-כן, התכווצות עמלות המסחר בשנים האחרונות, בעיקר מצד גופים המוגדרים כברוקרים פרטיים (מעין מתווכים פיננסיים בין המשקיעים לבורסה עצמה), כדוגמת IBI TRADE, תרמה להסרת חסם נוסף ותדלקה את המגמה.

שילוב גורמי עניין סביב השווקים בעיצומה של הקורונה בצד נגישות למסחר הזניקה את הביקורים היומיים באתרי נותני שירותי המסחר בארה"ב (הנתונים אינם כוללים חשיפה באפליקציות)

 

 

********************

אבל כאן מרחפת השאלה המתבקשת ביחס לסוחרים החדשים – האם השקעה מוצלחת בבורסה לא מחייבת רמת מומחיות גבוהה, זמן רב ומאמץ? התשובה היא – לא בהכרח. ישנן היום כמה דרכים להשקיע בבורסה כמעט ללא מאמץ וחלקן מדלגות על הצורך בהיכרות וניסיון עתיר שנים במסחר. לעיתים גם ידע בסיסי והבנה של כללי המשחק עשויים להספיק. מופתעים? בואו נעשה סדר:

אופי פעילות המשקיעים בשווקי ההון נחלקים בעיקר לשתי גישות: ניהול השקעות אקטיבי (Active Investing), המאופיין במעקב צמוד אחר ההתפתחויות ותנאי השוק, איתור וניתוח נכסים פיננסיים, בחינת כדאיות ההשקעה ביחס לפרמטרים שונים ושימוש בכלים מתוחכמים. אסטרטגיה זו מחייבת כמובן רמת ידע גבוהה מאוד וכרוכה בהקדשה של זמן רב למסחר.

מנגד, ניצבת גישת ניהול השקעות פאסיבי (Passive Investing) ומטרתה השקעה בשוק בתצורה שאינה דורשת חישובים מורכבים אלא באופן יותר טכני, במינימום זמן ומאמץ. הכוונה שהמשקיעים מחלקים את כספם בין נכסי השקעה המייצרים פיזור רחב או כאלו שמעריכים כי יעלו במהלך הזמן ויניבו תשואה ("קנה והחזק").

כך לדוגמה, משקיעים פאסיביים יכולים להשקיע במדד הדגל של השוק האמריקאי, ה-S&P500, וכך למעשה הם אינם בוחרים את ניירות הערך בפינצטה אלא משקיעים בבת אחת ב-500 החברות הגדולות בארה"ב (במונחי שווי שוק), מתוך ציפייה שאלו יצמחו עסקית ויניבו תשואה נאה על הכסף. כמו-כן, גם קרנות סל, קרנות נאמנות, מדדי סקטור או שוק מסוים ואחרים, הם חלק ממכשירים פיננסיים המתאימים להשקעה פאסיבית, כך שהמשקיעים שואפים ליהנות מביצועי נכס הבסיס, בהעדר פעילות אקטיבית כלשהי. ועדיין, משקיעים המחפשים ניירות ערך מעניינים בלי יותר מדי מאמץ יכולים לעשות זאת – וזה מוביל אותנו היישר לסעיף הבא.

הישענות על המלצות האנליסטים המובילים בעולם (מערכת TipRanks)

אם הדגשנו בתחילה את התקדמות הטכנולוגיה והדיגיטציה כ-Game Changer בעולם המסחר העצמאי, אז פיתוח מערכות מידע בזמן אמת וריכוז המלצות מצד אנליסטים בכירים בעולם הן ללא ספק חלק מהתהליך. כך לדוגמה, בפלטפורמות המסחר של IBI SMART מוטעמת מערכת TipRanks (ניתנת ללא תוספת עלות), המציגה אוסף המלצות השקעה מצד אלפי אנליסטים בעולם, לצד סיקור החברות, במטרה לסייע לסוחרים להיחשף להזדמנויות השקעה ולקבל החלטות מושכלות ביחס למניות מסקרנות.

המערכת האמורה למעשה מרכזת את המידע הנחוץ למשקיעים באשר למניה מסוימת, מדרגת את אטרקטיביות ההשקעה בה מצד אנליסטים מובילים, כמו גם את הדירוג שלהם עצמם ביחס לפרמטרים כמו רמת הדיוק וההצלחה שהפגינו בהמלצותיהם בעבר, ומהווה שכבה "תומכת החלטה" באשר להשקעה. בנקודה זו ראוי לציין גם את מערכת HoopsAI העולמית, הייחודית למשתמשי אפליקציית המסחר החדשנית IBI SMART של IBI בית השקעות ובעזרת בינה מלאכותית (AI) מספקת תנועה רציפה של דיווחים בזמן אמת, כתבות, סקירות שוק, תנועות בעלי עניין ואלמנטים נוספים אשר מספקים מידע תומך ועדכני ביחס לנכסי ההשקעה וההתפתחויות בשוק. המשמעות הינה ריכוז של מידע רב ועדכני ומאגר המלצות במקום אחד – אלמנטים ההופכים את פעילות המסחר למאומצת הרבה פחות. חשוב לסייג ולהבהיר, השקעה במניה ספציפית מגלמת סיכון גבוה יחסית ונדרשת זהירות והפעלת שיקול דעת.

פקודות מסחר מתקדמות

אלמנט נוסף המצמצם את מידת המאמץ והזמן הדרוש למסחר טמון ביכולת לשדר הוראות מסחר עתידיות ולמעשה לנטרל את הצורך במעקב שוטף ותדיר בחשבון. המשמעות הינה שסוחרים יכול להגדיר מראש פקודות שיתבצעו רק במידה והטריגר שקבעו אכן יתממש. כך למשל, בין היתר, משקיעים יכולים להגדיר פקודת LMT אוטומטית ביחס לקניה או מכירת נייר ערך מסוים עם הגבלת מחיר, משמע שרק כאשר אותו נייר ערך יגיע לשער שנקוב בהוראה, זו תבוצע.

דוגמה נוספת היא הוראת Stop Loss ותכליתה קטיעת הפסד. המשקיעים קובעים טריגר מסוים למניה בה מחזיקים כך שאם מחיר המניה בתקופה המוגדרת ירד עד לאותו השער, תשודר הפקודה. הוראות מתקדמות אלה, לצד רבות אחרות, מתבצעות אוטומטית וחוסכת מאמץ במעקב שוטף והדוק אחר תנודות נכסי ההשקעה.

נגישות וזמינות מוחלטת

בשורה התחתונה, זרם המשקיעים שהוביל בשנה החולפת לשיאים בפתיחת מספר חשבונות המסחר העצמאי היה אקורד הפתיחה של תהליך רחב שבבסיסו ההבנה כי זירת המסחר בבורסה אינה עוד המגרש הפרטי של סוחרים מקצוענים בלבד. טכנולוגיה מתקדמת ופונקציות שלא היו קיימות הפכו את חווית המסחר לנגישה, זמינה ופשוטה הרבה יותר מבעבר.

IBI בית השקעות השיק לאחרונה את אפליקציית המסחר מהחדשניות בישראל, IBI SMART, המצטרפת למגוון רחב של פלטפורמות מתקדמות, יעילות ונוחות המתאימות לסוחרים, ותיקים וחדשים כאחד, המבקשים ליהנות מהיכולת לקחת את המושכות לידיים ולנהל את כספם באופן עצמאי, לפעמים גם בלי יותר מדי מאמץ.

הורידו את אפליקציית IBI SMART והתחילו להשקיע חכם. להורדת האפליקציה לחצו כאן

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ניירות ערך. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות IBI להשגת תשואה כלשהי. ההצטרפות ל-IBI SMART ו/או ל-IBI TRADE  כפופה לתנאי החברה.  

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444