IBIמגזין

מה ההבדל בין פלטפורמות המסחר ועל מה אסור לכם להתפשר?

הימים בהם סוחרי הבורסה היו מתאספים באולם גדול וצועקים לעבר הכרוז שירשום עבורם פקודות מסחר כבר חלפו ואת הפונקציה הזו מחליפות היום פלטפורמות מסחר מקוונות, המאפשרות לכל אחד ואחת לסחור בשוק ההון מכל מקום בצורה נוחה, מתקדמת ויעילה יותר. כלומר, הרבה יותר. עם זאת, בין שפע הפלטפורמות ישנם לא מעט הבדלים שעל חלקם אסור לכם להתפשר. איפה מסתתרים הפערים הקריטיים ואיך תבטיחו בחירה במערכת מסחר איכותית? התשובות לפניכם

הבדלים בין מערכות המסחר
ישי מזרחי
דסק מסחר עצמאי בבורסה
להמשך קריאה
8 דצמבר 2021 ב-10:07

כטבען של גרסאות וטכנולוגיות שונות, קיימים לא מעט הבדלים בין פלטפורמות המסחר בשוק, חלקם פחות מהותיים, בעוד אחרים עשויים לשנות מקצה לקצה את החוויה ולעיתים גם להיות אלו שיכריעו את גורל ההשקעה. למעשה, מערכת מסחר אינה רק פונקציה טכנית לביצוע פעולות אלא מתפקדת כחוליה משמעותית גם ביכולת ניהול ההשקעות וקבלת ההחלטות, ולכן בחירה נכונה בזו המתאימה ביותר לצרכי כל משקיע ומשקיעה היא צעד ראשון בדרך להצלחה.

אותן פלטפורמות מסחר מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים: האחד, מערכות אינטרנטיות, שאינן דורשת התקנה על מחשב ספציפי (כדוגמת View Trade או SPARK) והשימוש בהן מתאפשר מכל מכשיר ומכל מקום באמצעות כניסה דרך דפדפן אינטרנט, משמע גישה וזמינות מוחלטת לסוחרים. מערכות מתקדמות אחרות כבר מחייבות התקנה על גבי המחשב (OrderNet PRO או OrbisPro Trader) ואלה מאופיינות במהירות תגובה גבוהה וברוב המקרים גם בהיצע רחב יותר של כלי מסחר וסימולטורים מתקדמים.

מערכות נדירות יותר כבר מחוברות לשרתי הבורסה באמצעות תשתית נל"ן – נקודה לנקודה – ומאופיינות במהירות גבוהה ביותר של שידור הוראות ויכולת שליטה בכל רגע נתון (נקראות FMR). אלה מיועדות בעיקר לסוחרים מקצועיים מאוד, כמו גופים מוסדיים או סוחרי נוסטרו, הפעילים בתדירות שוטפת בשווקים ומבצעים היקף פעולות רחב, הדורש התמודדות עם כמה זירות מסחר במקביל.

לצד אותן פלטפורמות, ניצבות בשוק גם שורת אפליקציות מסחר, אלא שרובן המוחלט מייצרות חוויה "פושרת" עבור סוחרים המבקשים לנהל את חשבונם מכל מקום ובכל זמן, גם תוך כדי תנועה. באחרונה המשוואה הזו חווה שינוי משמעותי עם יציאתה לשוק של אפליקציית המסחר החדשנית בישראל IBI SMART של IBI בית השקעות, המקבילה ביכולותיה לאפליקציות המסחר המובילות בעולם ומציעה לסוחרים שפע של פונקציות, פיצ'רים ופיתוחים טכנולוגיים המציבים סטנדרט איכות חדש בתחום.

רוצים להתחיל לסחור עם IBI SMART? לחצו להורדת האפליקציה 

בין אותן הפלטפורמות קיים שוני גם ביחס לגישה לבורסות מסוימות. בעוד חלקן מאפשרות מסחר בשוק המקומי, כלומר השקעה במכשירים פיננסיים הנסחרים בבורסה בת"א, מערכות אחרות תומכות גם שווקים זרים, כדוגמת ארה"ב, קנדה אירופה ואחרים, המתאימות לסוחרים המבקשים לנצל הזדמנויות השקעה גם מעבר לים. כמו-כן, כל מערכת מציעה הרחבות ושדרוגים מסוימים, בין היתר, מאגרי מידע, כלי ניתוח מתוחכמים וביצוע פעולות מתקדמות (למשל, LMT – הוראה עתידית להגבלת קניה\מכירת נייר ערך בשער מסוים, Stop Loss Limit – קטיעת הפסד במחיר הנקבע מראש ועוד).

למעשה, התאמה מדויקת של סוג המערכת דורשת הבנה מצד כל סוחר וסוחרת באשר לצרכיהם האישיים ובחירת שווקי ההשקעה המיועדים. בצד זאת, אם הבחירה בין מגוון הפלטפורמות גמישה ותלויה בעיקר בצורך ורצון הסוחרים, ישנם מספר אלמנטים התקפים לכולם, ללא יוצא מהכלל, ופשוט אסור להתפשר לגביהם, ללא קשר לבחירת סוג המערכת. הנה הם לפניכם:

מסחר עצמאי אינו אומר בהכרח שאתם לבד במערכה וחשוב לבדוק האם הגוף המציע את הפלטפורמה גם ילווה אתכם בהליך פתיחת החשבון, ידריך באשר לתפעול מערכת המסחר וידאג שתכירו את כל סקאלת האפשרויות העומדות לרשותכם במסגרתה.

מעל הכל, חשוב לברר האם קיים מערך שירות לקוחות של נציגי מסחר מקצועיים ובאיזה תדירות אלו יהיו זמינים עבורכם (המסחר בבורסות השונות אינו חופף בשעות). במקרה שלנו, IBI SMART מפעיל חדר מסחר ומערך שירות לקוחות לאורך כל שעות פעילות המסחר בישראל וארה"ב, לרבות ביום שישי, ומאפשר לסוחרים עצמאיים לקבל מענה רציף ואישי בכל שאלה.

פער של עשרות אחוזים בעמלות

לעיתים נוטים לחשוב שעמלות מסחר הן פרמטר זניח יחסית ולא נדרש להתעמק בהן, שכן הכסף הגדול מכתיב את הטון בעולם ההשקעות. כאן נעוצה הטעות. עמלות הן מרכיב בלתי נפרד משורת הרווח ותשואת התיק הכוללת, וככל שאלה גבוהות יותר, הן נוגסות בכספי המשקיעים ואף עשויות להפוך השקעה מוצלחת למאכזבת, אם העמלה הכוללת הכרוכה בהשקעה עולה על התשואה. המקרה תקף גם בתרחיש הפוך -השקעה כושלת תהיה פחותה ככל שהעמלה נמוכה יותר.

סביר כי סקר שוק באשר לגובה העמלות יוביל אתכם תוך מהרה לגלות שהעמלות שגובים הבנקים במסחר עצמאי גבוהות דרמטית מאלה הנהוגות בבית השקעות המעניק שירותי ברוקראז' ('ברוקר פרטי'), לעיתים בפער של אלפי שקלים בשנה. כאן תוכלו למצוא את מחשבון הבורסה ולהתרשם בעצמכם. נוסף על כך, וודאו את שיעור העמלה ביחס לכל קניה\מכירה של מכשיר פיננסי ספציפי וכי לא מסתתרות גם "עלויות נלוות". חיסכון בתשלום עמלות, גם ביחס לסוחרים בהיקף נמוך יחסית, מתורגם לעיתים במאות ואלפי שקלים כל שנה אם עוברים מהבנק למסחר עצמאי דרך ברוקר פרטי.

רוצים לסחור באופן עצמאי ולהנות מעמלות מהנמוכות בשוק? לפרטים לחצו כאן

חבר בורסה מפוקח

כל גוף המעניק שירותי מסחר עצמאי מתפקד למעשה כמעין מתווך פיננסי, הנקרא חבר בורסה, ומחזיק ברישיון לשידור הוראות מסחר מצד סוחרים למסלקות הבורסה. IBI TRADE נמנה בין חברי הבורסה הוותיקים בשוק ובשל כך מפוקח ע"י רשות ניירות ערך בישראל. משמעות הדבר, מלבד כרית הביטחון עבור כל סוחר שההתנהלות כפופה לרגולציה וחוקים נוקשים, הינה שערך נכסי הלקוחות מופרד באופן מוחלט מנכסי החברה. אמנם זה נשמע כמו רק עניין טכני אבל המשמעות עצומה ולכן אל תקלו בכך ראש והימנעו מ"גישה מתירנית" ביחס לנושא זה.

חווית משתמש נוחה, פשוטה ומתקדמת

לא מעט מערכות מסחר הקיימות בשוק מחטיאות את המטרה העיקרית מכיוון שהן אמנם מתקדמות טכנולוגית אך מספקות ממשק מסורבל ומורכב שפוגע בחוויית השימוש. כדי להימנע מכך, רצוי לברר מול נציג מקצועי באשר למאפייני מערכת המסחר הרלוונטית, לבקש הפנייה לסרטון המציג כיצד הדברים עובדים בפועל ואז להחליט האם זו עונה על דרישותיכם מבחינת נוחות וחווית השימוש. ועדיין, אל תתפשרו על שאר היתרונות – ציטוט שערים בדיוק גבוה, בסיס נתונים רחב, כלים ניתוחיים, פיצ'רים וכמובן עמלות מסחר נמוכות, שיבטיחו שימוש אפקטיבי ומתקדם. תסמכו עלינו שאין צורך להתפשר, אפשר לקבל גם וגם.

אז אחרי שהכרתם את הפרמטרים לבחירת פלטפורמת מסחר שתשרת אתכם בצורה היעילה ביותר וכבר סידרתם לעצמכם סביבת עבודה נוחה, כל שנותר הוא לצפות בסרטוני ההדרכה הייעודיים שהכנו עבורכם ביחס לכל מערכת מסחר, להכיר את מגוון הפתרונות והיתרונות שמציעה כל אחת ולהתחיל לחשוב מי מהן תזכה להיות הראשונה שתצא אתכם לדרך.

לפתיחת חשבון מסחר עצמאי Online, לחצו כאן 

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ניירות ערך. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות IBI להשגת תשואה כלשהי. ההצטרפות ל-IBI SMART ו/או ל-IBI TRADE  כפופה לתנאי החברה.  

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444