IBIמגזין

שוק ההון למתחילים: למה כדאי להתחיל עם תיק השקעות מנוהל?

משקיעים רבים מעדיפים השקעה שתניב תשואות גם בתנאי הריבית הנוכחיים, ומחפשים פתרון שלא יחייב אותם להיכרות עם שוק ההון. מהו תיק השקעות מנוהל, למי הוא מתאים ואילו סוגי תיקים קיימים כיום?

מערכת IBI
להמשך קריאה
16 מרץ 2022 ב-10:50

רבים מאיתנו לא מחזיקים בידע ובזמינות המתאימים כדי להשקיע באופן עצמאי ונועלים את הכסף בחיסכון שלא מניב רווחים. תיק השקעות מנוהל על-ידי מנהל תיק מקצועי, שיבנה את תמהיל הנכסים שמתאים למטרות ולצרכים הספציפיים שלכם יכול להוות פתרון חכם, המתאים גם למשקיעים יותר מנוסים הנדרשים לניהול השקעות ספציפי או מעוניינים בליווי מקצועי ומותאם אישית.

תיק השקעות מנוהל הוא למעשה חשבון השקעות המנוהל על ידי בית השקעות עבור לקוח מסוים. התיק כולל בתוכו נכסים פיננסיים (מניות, אגרות חוב וניירות ערך אחרים) כאשר מנהל התיק מנהל בצורה אקטיבית את הנכסים הנכללים בתוכו. התיק מתנהל מחשבון הבנק של הלקוח, שמייפה את כוחו של מנהל התיק לנהל עבורו את ההשקעות. הן הגוף המנהל והן מנהל התיק עצמו נדרשים להחזיק ברישיון לניהול השקעות מטעם רשות ניירות ערך וניתן לבדוק זאת באתר הרשות.

איך בוחרים תיק השקעות?

בחירת תיק ההשקעות כוללת את בחירת הגוף המנהל אותו. בהמשך, מנהל התיק בונה את תיק ההשקעות בהתאם לצרכי הלקוח ובעיקר לפי היחס של הלקוח לסיכון. בעת בחירת הגוף המנהל, חשוב לבחור גוף מבוסס שמנהל נכסים בהיקף משמעותי, וכן רושם תשואות יציבות לאורך זמן. גוף שכזה כבר התמודד עם התנודות של שוק ההון והשכיל לנהל את התיקים בתבונה וביצירתיות בתקופות הגאות והשפל.

מנהל התיק מטעם הגוף הנבחר נדרש להיות בעל ניסיון שיאפשר לו לאפיין את צרכי הלקוח, לגבש את מדיניות ההשקעה שמדויקת עבורו וליצור את תמהיל הנכסים האידיאלי. חשוב לזכור כי מנהל התיק הוא גם איש הקשר בכל הנוגע להשקעה ולכן יש לוודא שהוא זמין ונוהג בשקיפות לאורך כל תקופת ההשקעה, פועל תחת הנחיות רגולטוריות, וכן תחת החלטות מקצועיות המתקבלות בוועדות השקעה בתוך בית ההשקעות.

מהם סוגי התיקים הקיימים?

בניית תיק השקעות מיטבי משקללת בתוכה את מטרת ההשקעה, טווח הזמן שלה, רמת הסיכון המתאימה וכן שיקולים ספציפיים אחרים של כל לקוח. יחד עם זאת, קיימים מספר סוגי תיקים נפוצים:

  • תיק משולב – המשלב בתוכו נכסים פיננסיים כמו מניות, אגרות חוב וניירות ערך אחרים
  • תיק אגרות חוב – הכולל אגרות חוב מסוגים שונים (ממשלתיות, קונצרניות וכו')
  • תיק קרנות סל – העוקבות אחרי מדדים פיננסיים שונים
  • תיק קרנות נאמנות – הכולל קרנות נאמנות שונות, בהתאם לפיזור הסיכונים המבוקש
  • תיק ני"ע זרים – תיק השקעות שמבוסס על ניירות זרים הנסחרים ברחבי העולם

לצד סוגי תיקים אלו, קיימים גם תיקים המתמקדים בנכסים פיננסים מתחום מסוים (למשל טכנולוגיה). תמהיל הנכסים משתנה בהתאם להחלטות מנהל התיק שקיבל את ייפוי הכוח לפעול במסגרת אפיון הצרכים שאותו אישר הלקוח, וכמובן שללקוח שמורה הזכות בכל עת לעדכן ולתקן את מדיניות ההשקעה שלו.

מהם המאפיינים העיקריים של תיק השקעות מנוהל?

לרוב פתיחת תיק השקעות מנוהל מחייבת סכום מינימלי המיועד להשקעה ונע בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפים שקלים, בהתאם למדיניות הגוף המנהל. מטרת ההשקעה משתנה בין לקוח למשנהו אך בדרך כלל היא נועדה להגדיל את שווי תיק הנכסים שברשותו בפרק זמן מסוים – כלומר להניב את התשואה הגבוהה ביותר על ההון שהשקיע. אלא שבאותה נשימה, השקעה בשוק ההון כרוכה בסיכון שמא נכס פיננסי מסוים יאבד משוויו ולכן לרוב ככל שהסיכון גבוה יותר, התשואה גבוהה יותר.

לקוחות מסוימים יעדיפו השקעה סולידית המאופיינת ברמת סיכון נמוכה יותר, שמניבה תשואה נמוכה יותר אך יציבה לאורך זמן. לעומתם, לקוחות אחרים יעדיפו לחשוף את התיק או חלקים ממנו לנכסים בעלי רמת סיכון גבוהה יותר – תוך ניסיון למקסם את התשואה בתיק. מנהל התיק, בשיתוף עם הלקוח, מגבש את המדיניות הנכונה בכל מקרה ובהתאם מפזר את הסיכונים ואת רמתם. עבור שירותים אלו וניהול תיק ההשקעות, נגבים מהלקוח דמי ניהול שגובהם משתנה בהתאם למדיניות הגוף המנהל.

איך פותחים תיק השקעות מנוהל?

לאחר בחירת הגוף המנהל, ניתן לקבוע פגישת ייעוץ שבה נציג מהגוף המנהל המחזיק ברישיון ניהול/ייעוץ תיקים יסביר לכם על הליך פתיחת התיק. בתיאום אתכם, הוא יגבש את מדיניות ההשקעות המתאימה בהתאם למטרות, רמת הסיכון ומשך ההשקעה.

מנהלי ההשקעות של IBI ניהול תיקים מלווים באופן אישי את הלקוחות, ובונים את תמהיל הנכסים המדויק ביותר עבורם, תוך מעקב צמוד ועדכון שוטף ויזום במהלך ניהול תיק ההשקעות. הודות לניסיון ולמומחיות שצברו לאורך השנים, הם מאתרים את הזדמנויות ההשקעה האטרקטיביות ללקוחות שלהם, תוך ניהול סיכונים נכון.

קיימים מגוון מסלולים, בהם מסלול IBI PREMIUM, המקנה ללקוחות בעלי עושר פיננסי מעטפת פתרונות ייחודית והוליסטית, המתייחסת לכלל הנכסים הפיננסיים והפנסיונים שלהם. בסיוע מחלקת המחקר של IBI, ותוך התאמה ספציפית לצרכים של כל לקוח, מתבצעת אלוקציה חכמה של נכסים לתיק תוך זיהוי הזדמנויות השקעה בשווקים בישראל ובחו"ל.

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת אי.בי.אי בית השקעות בע"מ ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אי.בי.אי אמבן- ניהול השקעות בע"מ עוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ. המידע לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ והדרכה מקצועיים על ידי מי שמוסמך לתיתם. כמו כן, על כל לקוח לפנות לקבלת ייעוץ והדרכה בקשר עם השקעתו הפוטנציאלית, לרבות ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ומצבו המיסויי. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. קבוצת אי.בי.אי בית השקעות בע"מ לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. ההצטרפות כרוכה בחתימה על מסמכי הצטרפות והתחייבויות נוספות של הצדדים.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    דברו איתנו

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444