קריפטו למתחילים: מדריך מקוצר להשקעה במטבעות דיגיטליים

בחודשים האחרונים המטבעות המובילים בתחום הקריפטו עלו בעשרות אחוזים, כשבמקביל החלה התקדמות משמעותית ברגולציה בישראל. אם גם אתם רוצים לקפוץ על העגלה ולהתחיל להשקיע במטבעות דיגיטליים, כדאי שתקפידו על מספר כללים

מערכת בית השקעות IBI
22 ינואר 2024 ב-11:39

המטבעות הקריפטוגרפיים, או בכינויים העממי "מטבעות דיגיטליים", נחשבו לדבר החם בשוק ההון בשנים האחרונות. השנה שעברה לא היטיבה עם הענף – רבים מהמטבעות הקריפטוגרפיים ספגו ירידות חדות ב-2022 (בדומה לשוקי המניות), ואמינות הענף נפגעה בעקבות הקריסה של FTX, בורסת הקריפטו השנייה בגודלה בעולם.

אבל ייתכן ששנת 2024 תביא סיפור אחר. עד כה, כמה מהמטבעות המובילים התאוששו השנה בעשרות אחוזים – הביטקוין, המטבע הפופולרי והוותיק ביותר, עלה מתחילת  2023 בכ-165%. מה שלא פחות חשוב – הרגולציה של התחום, בארץ  ובעולם, מתפתחת, ויותר ויותר גופים גדולים ומוכרים נכנסים אליו.

כך, למשל, בלאקרוק, מחברות ניהול הנכסים הגדולות בעולם, הגישה בקשות לרשות ניירות ערך האמריקאית להקמת קרנות סל שיעקבו אחר מחיר הביטקוין במסחר הרציף. ואילו פידליטי הקימה בורסת קריפטו למשקיעים מוסדיים ביחד עם צ'רלס שוואב וקרן הגידור סיטאדל.

גם בתחום הרגולציה יש התקדמות רבה: הבנק המרכזי ורשות ניירות ערך האמריקאיים מקשיחים את הרגולציה על השוק, אולם במקביל, התבטאויות של בכירים בפדרל ריזרב מצביעות על הבחנה הולכת וגוברת בין המטבעות הקריפטוגרפיים המובילים, היציבים יותר, לבין השאר. ואילו אצלנו, בנק ישראל פרסם השנה מסמך "עקרונות לפעילות מטבעות דיגיטליים יציבים", ופסק דין שהתקבל השנה מקשה על הבנקים לסרב באופן מוחלט ושרירותי להפקיד כספים שמקורם בקריפטו.

אם גם אתם רוצים לקפוץ על עגלת הקריפטו ולהתחיל להשקיע במטבעות דיגיטליים, תוכלו להיעזר במדריך המקוצר הבא:

לספוג מידע בשוטף

הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא להבין במה בכלל מדובר. לימדו מהי טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שמאפשרת את המסחר במטבעות דיגיטליים, איזה מטבעות דיגיטליים קיימים בשוק וכיצד ניתן להשקיע בהם. איך לומדים? ברשת קיים מגוון רחב של כתבות ומאמרים מומלצים בנושא, ניתן לשמוע פודקסטים, לעקוב אחרי מומחים בעלי שם בטוויטר וביוטיוב. שני מקורות טובים: האתר הישראלי קריפטו ג'אנגל – מרכז מידע הכולל כתבות, חדשות, קורסים ועוד; והאתר האמריקאי hope.com, השייך למייקל סיילור, שנכנס לתחום מעט באיחור, אך בעקבות מחקר מעמיק החליט לשנות את אסטרטגיית החברה שלו ולרכוש כמה שיותר ביטקויין. בין היתר, מומלץ להקשיב לסדרת ראיונות שלו עם רוברט ברידלאב, שמאפשרת להעמיק את הידע בעולם הקריפטו. 

להתחיל בקטנה

כשמתחילים להשקיע בנכס חדש ולא מוכר, עדיף להגביל את הסכום ולא להשקיע חלק משמעותי מהחסכונות שלכם, לפחות לא בהתחלה. יכול להיות שלשם התחלה חשיפה למטבעות הגדולים והמוכרים יותר – הביטקוין והאתריום – תהיה יציבה יותר לפני שאתם משלבים מטבעות נוספים. אפשרות אחרת למתחילים היא לפתוח חשבון השקעות באחד מחברי הבורסה בישראל ולרכוש באמצעותו ETP/ETF – מוצר פיננסי שעוקב אחר מטבעות דיגיטליים (מטבע אחד או סל מטבעות). 

להשקיע לבד – רק בחברות מוכרות ומפוקחות

אם אתם מאלה שמעדיפים לסחור באופן עצמאי, ניתן לעשות זאת דרך אחת מבורסות הקריפטו שבהן אפשר לרכוש את המפתח הפרטי שמאפשר גישה למטבעות הקריפטו. במקרה זה, חשוב מאוד לעשות קצת מחקר מקדים ולבחור בבורסה אמינה ומפוקחת (בישראל פועלות מספר בורסות מסחר במטבעות דיגיטליים המפוקחות על ידי רשות שוק ההון). התחום עדיין צעיר ולכן חשוף יותר להונאות – הימנעו משיתוף מידע רגיש, אל תשמרו סיסמאות במקומות לא מאובטחים, אל תלחצו על לינקים לא מזוהים וכו'. 

לא לפחד להתפזר

כמו בכל תחום, לא מומלץ לשים את כל הביצים בסל אחד. ניתן לבנות תיק בהתאם לסיכון הרצוי ולפזרו באמצעות חשיפה במשקלים שונים למטבעות שונים בשוק הקריפטו.

לבחור אסטרטגיית השקעה

סוחר יפעל לרוב בהתאם לאסטרטגיה של זיהוי הזדמנויות בשוק, בעוד שמשקיע שמעדיף להיות פאסיבי יותר עשוי לבחור להשקיע סכום כסף מסוים לתקופה של מספר שנים. ניתן גם לבחור בדרך של השקעת סכום ראשוני והגדלתו בהדרגה מדי חודש. מה שלא תהיה האסטרטגיה שבה אתם פועלים, עדיף להשקיע בהתחלה סכומים קטנים, כך שגם אם תעשו טעויות – ההפסד יהיה נסבל. ככל שתלמדו ותצברו ביטחון וידע, תוכלו להגדיל את סכומי ההשקעה.

רוצים להתחיל לסחור בקריפטו באמצעות IBI SMART? לחצו כאן

המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים ו/או הנכסים הווירטואליים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. ההתראות ו/או המידע באפליקציה מסופקים, בין היתר, על ידי צדדי ג', החברה אינה אחראית לתוכנם ו/או לנכונותם ו/או לעדכניותם ו/או למהימנותם ו/או למידת התאמתם לצרכי המשתמש. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*