IBIמגזין

סוחרים בשוק ההון? 9 כללים למסחר מקצועי

תשעה כללים ועצות שיעזרו לכל סוחר וסוחרת עצמאיים, גם לאלה שמתחילים וגם לוותיקים, שאולי ישמחו להיזכר בכמה כללים שנשכחו במהלך הדרך

62
ישי מזרחי
דסק מסחר עצמאי בבורסה
9 מאי 2021 ב-09:00

איך מתחילים לסחור בשוק ההון? לא אחת אנו נוכחים בשיחות בהן אנו שומעים מכרים מדברים על שוק ההון: כמה יובל הרוויח בבורסה ואיך תמר קנתה את מניית טבע בדיוק בתחתית. אז תמיד הקשבנו מהצד ולא באמת התערבנו בשיחה, למרות שרצינו מאוד, כי אף פעם לא עשינו את זה – אף פעם לא סחרנו בבורסה. אם שאלתם את עצמכם “מדוע הם יכולים ואני לא יכול?”, אז התשובה היא yes, we can!. את/ה יכול/ה לעשות זאת, ואפילו טוב, אם רק תקפיד/י על מספר כללים שיעזרו לך לשמור על כספך.

לפני שמתחילים, חשוב לציין שכדי לסחור בבורסה יש לפתוח תחילה חשבון מסחר. כל מה שצריך לדעת בקשר לזה, תוכל/י לקרוא כאן.


1. ידע הוא כוח

פרנסיס בייקון, פילוסוף ומדינאי אנגלי שחי במאה ה- 17, טבע את הביטוי “ידע הוא כוח”. בעידן המחשבים והאינטרנט, המון מידע על חברות נמצא ברשת, בין אם מדובר ברשתות חברתיות או רשת האינטרנט בכלל.

על פניו, ההבדל בין ידע למידע הוא האות ‘מ’ בלבד, אך אם נכנס לתוך העניין, נבין שסינון הוא ההבדל האמיתי. אם נדע לסנן את המידע הלא רלוונטי נקבל ידע, נדע לסחור טוב יותר, ופעולות המסחר תהיינה מבוססות על מידע אמיתי ונכון.

הכרת החברה ותחום פעילותה יעזרו לנו להעמיק את הידע. גם סקירות כלכליות וסקירות אנליסטים יעזרו לנו לשפר את ביצועינו בשוק ההון.

2. לא לשים את כל הביצים בסל אחד

אין אחד מאיתנו שבתור ילד לא שמע את האימרה “אל תשים את כל הביצים בסל אחד”. המשמעות היא שיש לדאוג לפזר את הסיכון כי אם הסל נופל, למשל, אז כל הביצים תישברנה. כך גם בהשקעות, ככל שתרחיב אופקיך בתחומי ההשקעה, במכשירי ההשקעה השונים, ובאפיקים הקיימים בשוק, כך תוכל לנווט נכון וטוב יותר בשוק ההון, סיכוייך להגדלת התשואה יהיו גבוהים יותר ובעצם תדע להגן על כספך טוב יותר.

3. לא להתאהב בפוזיציה

גדולתו של סוחר ושל מנהל השקעות היא לדעת לצאת מפוזיציה, כלומר למכור גם בהפסד, מתוך כוונה לצמצמו, לפני שהוא הופך למשמעותי וכבד יותר. לחילופין, צריך גם לדעת מתי להיפרד מעסקה מוצלחת ולקחת את הרווח.

רבים הסוחרים אשר מתאהבים בפוזיציה שמשיאה להם או שהשיאה להם בעבר תשואה יפה, ונוטים לסחוב ולסחוב אותה גם כאשר השוק מתהפך ופונה נגדם – הדרך הבטוחה להפסיד כסף. ניטרול הרגש ועבודה מושכלת יעזרו לנו לשפר את רווחינו בשוק ההון.

4. Entry point. Profit taken. Stop loss – E.P.S

המסחר בשוק ההון חייב להיות מסודר ומתוכנן. טריידר מקצועי מכין תכנית מסחר לכל פוזיציה. התכנית כוללת נקודת כניסה, נקודה לעצירת הפסד ונקודה ללקיחת רווחים, בין אם מדובר בקנייה או בפוזיציית שורט. בבורסה בתל אביב כמו ברוב הבורסות בעולם, קיימות כיום פקודות מתקדמות (Stop loss, Take profit וכו’) שתעזורנה לסוחר לתכנן נכון את ניהול המסחר, חשוב להכיר את הפקודות, את הטריגר בו הן נשלחות לבורסה ולדעת להשתמש בהן בתבונה.

5. סכן מה שתוכל להפסיד

מי מאיתנו לא מכיר את המשפט “הבורסה נפלה, אנשים קופצים מהגג” מהשיר “משיח לא בא” של שלום חנוך, שנכתב לאחר נפילת הבורסה ומניות הבנקים בשנת 1983. התקופה אופיינה בהשקעה של כסף שלפעמים בכלל לא היה ברשות המשקיע, אלא נלקח בהלוואה. זוכרים? “הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם”?

בואו נהיה “ציבור חכם”. תדאגו לכך שהשקעותיכם בבורסה תהיינה מכסף שלכם בלבד, ושאינו מיועד לחסכון קצר-טווח לילדים או לרכישת נכס ריאלי בשנים הקרובות. ובכלל, כסף המיועד לשימוש בשנה-שנתיים הבאות לא צריך להיות בשוק ההון. ושורה תחתונה: אם אינך יכול להרשות לעצמך להפסיד את הכסף הזה, עדיף שלא תעשה בו שימוש למטרות מסחר.

6. The trend is your friend

כולנו מכירים את המושג “מגמה”, מגמת עלייה, מגמת ירידה, היפוך מגמה. המגמה היא אות הכניסה של הסוחר לפוזיציה מרוויחה. סוחרים רבים שינו את תפישתם מ”קנה בזול – מכור ביוקר” ל”קנה – ומכור יותר יקר”. מעטים הם יחידי הסגולה שיכולים לחזות את תחתית המגמה והיפוכה, אל תתיימר להיות אחד כזה, זרום עם המגמה, The trend is your friend.

7. למד מטעויות

אין סוחר שלא טועה!!! נצל את הטעויות על מנת ללמוד מהן ולא לחזור עליהן מדי פעם בפעם. נצל את השוק כהמשך האוניברסיטה שלך, ולמד כי כמעט כל מוצא פה של מוביל דעת קהל, פוליטיקאי, כלכלן או בעל עניין בחברה, יכול להזיז את השוק, למד לנהל את הפוזיציה לתוך דינמיות השוק והיה מוכן יותר לעתיד.

8. הפסדים תמיד יהיו

לכל הסוחרים יש עסקאות מפסידות. סטטיסטית, אין סוחר בעל 100% הצלחה, והאמת היא שהאחוזים נמוכים בהרבה, גם אצל הסוחרים הטובים ביותר. ברגע שסוחר מבין זאת, הוא יודע לצאת מפוזיציה מפסידה ועובר לפוזיציה מרוויחה.

9. זהירות, מסחר אוטומטי

עם התקדמות הטכנולוגיה, עולים וצצים רובוטים רבים שסוחרים בצורה אוטומטית לפי אלגוריתם מסויים. הדבר ניתן לזיהוי בקלות בספר הפקודות, לפי מהירות התגובה של הרובוט. אל לך להילחם עם הרובוט על שער הקנייה. אם יש תכנית מסחר (E.P.S) (ראה סעיף 4 למעלה) היצמד אליה ככל הניתן על מנת לבצע מסחר טוב יותר.


ולפני פיזור, יש לנו עוד טיפ אחד. הוא יכול להיות קצת מציק, אבל אנחנו ממליצים עליו מאוד: נהלו יומן מסחר.

יומן מסחר הוא הכלי הכי חשוב עבור הסוחר מחוץ לשעות המסחר. הוא אמנם דורש מעט השקעה ידנית בתיעוד נתוני המסחר, אך כלי חשוב זה יעזור לך כסוחר להבין האם עמדת בתכנית המסחר אותה בנית בעצמך, האם אתה מתקדם במסחר ואילו טעויות ביצעת במהלך הדרך. ניהול יומן שכזה יעזור לך ללמוד מטעויות. נכון שזה קל לומר ודי קשה ליישום, אבל צריך לפחות להתחיל לנסות.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444