IBIמגזין

May 2020 Newsletter

What's new at S Cube? Stay updated on our latest insights and news, see what’s planned next and be the first one to know of our upcoming events!

12-2016
אסף גלס
סמנכ”ל לקוחות ב-IBI קפיטל
4 מאי 2020 ב-07:27

תמחור‭ ‬מחדש‭ ‬בעקבות‭ ‬משבר‭ ‬הקורונה‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

בזמנים‭ ‬הלא‭ ‬פשוטים‭ ‬שאנו‭ ‬חווים‭ ‬כעת, ‬מעטות‭ ‬החברות‭ ‬שמצבן‭ ‬הוטב‭ ‬או‭ ‬שאינן‭ ‬מושפעות‭ ‬מהמשבר‭ ‬שנוצר‭ ‬עקב‭ ‬התפשטות‭ ‬נגיף‭ ‬הקורונה. ‬ככל‭ ‬שהמשבר‭ ‬יתארך, ‬השפעתו‭ ‬תהיה‭ ‬משמעותית‭ ‬יותר‭ ‬ולצערנו‭ ‬רובן‭ ‬המכריע‭ ‬של‭ ‬החברות‭ ‬יפגעו‭ ‬מהמצב‭ ‬והדבר‭ ‬יתבטא‭ ‬בצניחת‭ ‬שוויין‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

כשהשווי‭ ‬צונח, ‬הבורסות‭ ‬ברחבי‭ ‬העולם‭ ‬בירידה‭ ‬והחזרה‭ ‬לשגרה‭ ‬עדיין‭ ‬רחוקה‭ ‬מאיתנו‭ ,‬רבים‭ ‬שואלים‭ ‬האם‭ ‬ישנה‭ ‬דרך‭ ‬כלשהי‭ ‬לנצל‭ ‬את‭ ‬המשבר‭ ‬לחיוב? ‬התשובה‭ ‬חיובית‭!‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

השינוי‭ ‬שמתרחש‭ ‬בשווי‭ ‬החברה‭ ‬מאפשר‭ ‬לבצע‭ ‬עדכון‭ ‬להערכת‭ ‬השווי‭ ‬למגוון‭ ‬מטרות‭ ‬שונות‭ ‬וביניהן‭ ‬תמחור‭ ‬מחדש (‬Repricing‭‬) של‭ ‬אופציות‭ ‬שהוענקו‭ ‬לעובדים‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

תמחור‭ ‬מחדש‭ ‬של‭ ‬אופציות‭ ‬שהוענקו‭ ‬לעובדים‭ ‬הוא‭ ‬כלי‭ ‬נפלא‭ ‬המאפשר‭ ‬למעסיק‭ ‬להטיב‭ ‬עם‭ ‬עובדיו‭, ‬בעלויות‭ ‬מינימליות‭ ‬מצידו. ‬שעה‭ ‬זו‭ ‬מתאפיינת‭ ‬בלחץ‭ ‬ואי‭ ‬ודאות‭ ‬כלכלית‭ ‬בקרב‭ ‬עובדים‭ ‬רבים, ‬חלקם‭ ‬אף‭ ‬נאלצו‭ ‬לצאת‭ ‬לחל‭"‬ת‭ ‬או‭ ‬להתמודד‭ ‬עם‭ ‬פגיעה‭ ‬בשכרם. ‬באמצעות‭ ‬תמחור‭ ‬מחדש‭ ‬המעסיק‭ ‬יכול‭ ‬לתקן‭ ‬את‭ ‬ירידת‭ ‬הערך‭ ‬של‭ ‬האופציות‭ ‬שהוענקו‭ ‬לעובדים‭ ‬וכפועל‭ ‬יוצא‭ ‬לחזק‭ ‬את‭ ‬זהותו‭ ‬של‭ ‬העובד‭ ‬עם‭ ‬החברה‭ ‬ומטרותיה‭ ‬ולשמר‭ ‬אותו‭ ‬לטווח‭ ‬הארוך.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

חשוב‭ ‬להדגיש, ‬תמחור‭ ‬מחדש‭ ‬מחייב‭ ‬פניה‭ ‬למס‭ ‬הכנסה‭ ‬על‭ ‬ידי‭ ‬המייצגים‭ ‬של‭ ‬החברה‭ ‬וזאת‭ ‬על‭ ‬מנת‭ ‬למנוע‭ ‬אירוע‭ ‬מס‭ ‬ולשמר‭ ‬את‭ ‬מסלול‭ ‬המס‭ ‬של‭ ‬סעיף‭ ‬102‭ ‬ההוני‭ ‬להענקות‭ ‬מסוג‭ ‬זה‭.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

אל‭ ‬תהססו‭ ‬לפנות‭ ‬אלינו‭ ‬לכל‭ ‬שאלה‭ ‬בנושא‭ ‬הערכת‭ ‬השווי, ‬המס‭ ‬והתפעול. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

משבר הקורונה בראי משברי העבר

המשבר שאנו חווים עקב התפשטות נגיף הקורונה הוא בוודאי אינו המשבר הכלכלי הראשון שהאנושות חווה. באמצעות בחינה של משברים קודמים נוכל לגלות מידע מעניין שעשוי לשפוך אור על המשבר הנוכחי. לצורך כך נסתכל על מדד מוביל של הבורסה האמריקאית, ה-S&P 500 ונבחן מה היו מחירי השיא לפני המשבר, בכמה אחוזים המדד צנח בעת המשבר ולאחר כמה זמן המדד חזר לשיא של לפני המשבר.

השפל הגדול, 1929

הקריסה בוול סטריט ב-1929, שהתחילה במה שמוכר כ"יום חמישי השחור", הייתה הנפילה הגדולה ביותר של הבורסה בארצות הברית כשבוחנים את עוצמתה ואורכה. לפני תחילת המשבר, מחיר השיא של המדד עמד על 32 והמחיר בשפל עמד על 4, ירידה של 88%. השפל הגדול נקרא כך משום שמשך ההתאוששות היה 25 שנים!

יום שני השחור, 1987

ביום זה המדדים קרסו לשיעורים שלא נראו מאז מלחמת העולם הראשונה ב-1914. מחיר השיא לפני המשבר עמד על 337 והמחיר בשפל עמד על 225, ירידה של 33%. בניגוד למשבר שקדם לו, יום שני השחור לא בישר על תקופת שפל ארוכה ונדרשו פחות משנתיים עד שמדד המניות חזר לרמתו לפני המשבר.

משבר הדוט-קום, 2000

בתקופת בועת הדוט-קום, בין 1998 ל-2001, לא הייתה הלימה בין שווין של חברות מבוססות אינטרנט לשווין הכלכלי האמיתי. לפני התפוצצות הבועה, השיא עמד על 1,527 ולאחריה מחיר השפל עמד על 777, ירידה של 50%. התפוצצות הבועה סימנה את תחילתו של מיתון במדינות רבות, בין היתר גם בישראל וההתאוששות ארכה כ-7 שנים.

משבר הסאב-פריים, 2008

המשבר הפיננסי-נדל"ני נוצר עקב הענקת משכנתאות בסיכון גבוה וההאטה בשוק הנדל"ן האמריקאי. משבר הסאב-פריים היווה את הקריסה החמורה ביותר בשווקים בארה"ב מאז השפל הגדול והכניס את העולם כולו לסחרור. לפני קריסת שוק הנדל"ן מחיר השיא עמד על 1,565 ולאחריה מחיר השפל עמד על 677, ירידה של 57% שנדרשו כ-5.5 שנים להתאושש ממנה.

משבר הקורונה, 2020

על המשבר הנוכחי שנוצר עקב התפשטות נגיף ה-COVID-19 אנחנו בטוחים שכולם מודעים ולא צריך לספק חומר רקע. להלן הנתונים שידועים לנו עד כה – לפני התפשטות הנגיף מחיר השיא עמד על 3,386 ומחיר השפל הנוכחי עמד ב-23 למרץ על 2,237, ירידה של 33%. נכון לאתמול, ה-22 לאפריל, האינדקס עמד על 2,800.
כשעוברים על הנתונים ניתן לראות קשר מובהק בין עומק המשבר לזמן ההתאוששות ואת כמות הזמן שיקח להתאושש מהמשבר הנוכחי נותיר לכם לנסות להסיק לבד. משברים מתאפיינים תמיד באי ודאות קשה – אנחנו אוהבים להתמודד איתה על ידי בחינת נתונים, סקירה היסטורית והסקת מסקנות מבוססות ידע וניסיון מהעבר. אנחנו מקווים שהצלחנו לסייע לכם להתמודד במקצת עם אי הבהירות של תקופתנו באמצעות המידע והנתונים לעיל.

PUBLICATIONS

Have you seen our CEO Gidi Shalom Bendor on the cover of Calcalist this week? If you haven’t, you can catch up on Gidi's point of view on the latest changes in the secondary market and new repricing trend right here.

UPCOMING EVENTS

“Raising Equity vs Debt – How to Choose the Best Funding Source for Your Company?” webinar, will take place on May 25th and 27th. This webinar is for business owners or entrepreneurs who would like to know how to choose the best funding source – a complicated decision, especially in this time of economic crisis. Guarantee your spot by clicking on the button below and we’ll let you know when registration is open!

 

לקבלת הצעה

  תכנים שיעניינו אתכם

  לקבלת הצעה

   זמינים ב -

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444