IBIמגזין

השקעות ערך: איך מתחילים?

שווקים סוערים המפגינים חוסר יציבות הקרינו מאז מעולם על תחושת הביטחון של המשקיעים, שרבים מהם בוחרים לממש את השקעתם במצבים כאלה ולצאת מהשוק – גם אם בהפסד. ואולם יש שיטות נוספות להתמודד עם שוק תנודתי או כזה המצוי בשפל, אחת העיקריות שבהן היא השקעת ערך – שיטה אשר אומצה לאורך שנים גם על ידי גדולי המשקיעים

השקעת ערך נכונה דורשת ניתוח מניות מעמיק והבנה של תהליכים קיימים ועתידיים
מערכת IBI
להמשך קריאה
7 אפריל 2022 ב-14:19

השקעת ערך היא למעשה השקעה בחברה שמניותיה מתומחרות מתחת לערכן הכלכלי מצב כזה יכול לקרות, למשל, בעקבות עודף היצע בשוק, חדשות שליליות שפורסמו אודות החברה או בעיות נקודתיות וזמניות הקשורות בה. השקעת ערך נעשית אפוא על פי בחינת כלל הנתונים העסקיים והפיננסיים של החברה, ולא על פי גרף כזה או אחר, באז תקשורתי או השתייכות לתחום מסוים. זוהי השקעה מושכלת, המתבססת על ההנחה שבשלב כלשהו השוק יבין כי "טעה" בהערכת שווי המניה הנרכשת – והוא צפוי לתקנה במקודם או במאוחר.

השקעות נחלקות לשני אפיקים עיקריים: מניות ערך ומניות צמיחה. לכל אחת מהאופציות האלה מאפיינים ייחודיים, אך יש להן גם היבטים דומים:

מניות ערך היא מניה המתומחרת נמוך ביחס לשוויה הכלכלי. האתגר בהשקעה במניות ערך הוא איתורן בזמן, שכן טווח הזמנים עד לתיקון הטבעי של התמחור הוא עשוי להיות קצר למדי.

מניות צמיחה היא מניה של חברה בתחום שעתיד לצמוח ולהתרחב בעתיד הקרוב. מניות צמיחה טומנות בחובן פוטנציאל תשואה גבוה בזמן קצר, אולם בניגוד למניית ערך – שינוי בציפיות המשקיעים לצמיחה של העסק או רבעון כזה או אחר פחות שיציג צמיחה נמוכה מהצפי עלול להביא לתגובה שלילית מאוד במסחר במניה.

השקעות ערך במניות: לאיזה סוג משקיע זה מתאים?

השקעות ערך במניות דורשות מהמשקיע אורח רוח וסבלנות, ולא תמיד מיועדת למי שמחפש להרוויח בתוך זמן קצר, או לחילופין למי שלא יעמוד בנפילת המניה בכמה אחוזים מבלי "לברוח" ולמכור את אחזקתו. השקעת ערך נכונה דורשת ניתוח מניות מעמיק והבנה של תהליכים קיימים ועתידיים בשוק ובתחום שאליו החברה הרלוונטית משתייכת.

איך לחפש חברות להשקעת ערך?

השקעת מסוג זה כרוכה במציאת חברות ראויות ואמינות. כדי לוודא את כל אלה, מומלץ לבחון, בין היתר, את דו"חות החברה ואת הסביבה העסקית שלה, כמובן בהתעלם מהתנודות הנוכחיות בשוק. בנוסף, למשקיע יהיה נוח יותר להתמקד במגזר או בתעשייה שהוא מכיר ולמד היטב טרם ההשקעה במניה. משעשה כן, עליו לשאול את עצמו, בין השאר, את השאלות הבאות:

 • החברה מצויה בתקופה קשה? האם היא זמנית ויש סימנים או מגמות שיביאו לשיפור?
 • האם מדובר בחברה צעירה בתחום יציב, שעדיין לא מימשה לדעתו את הפוטנציאל הגלום בה?
 • האם הנהלת החברה נוהגת בשקיפות כלפי המשקיעים?
 • האם החברה מייצרת מזומנים לאורך זמן? האם התזרים גדל עם הזמן?

אם השאלות הללו נענו בחיוב, יש לבצע בין היתר את הבדיקות הפיננסיות הבאות:

 • יחס החוב להון עצמי: בהתאם למגזר הפעילות, מציאת חברות המציגות יחס חוב להון עצמי הנמוך מ-1.5. זאת, כדי לוודא שהחברה לא ממונפת מדי ולא תקלע למצוקת מזומנים.
 • מכפיל רווח (שווי השוק של החברה מחולק ברווחיה): חישוב שבודק בתוך כמה שנים תוחזר ההשקעה על סמך הגידול הצפוי ברווחי החברה. חיפוש מכפיל נמוך בהשוואה לסקטור ולתעשייה הרלוונטיים.
 • נזילות ותזרים מול התחייבויות לטווח ארוך: בדיקה שנועדה לוודא כי לחברה מספיק מזומנים לכיסוי ההתחייבויות ארוכות הטווח שלה.

סיכום ואפשרויות השקעה

השקעת ערך נחשבת דרך טובה למציאת הזדמנויות בעת משברים בשווקים ואף לצאת מהם עם רווח. השקעה כזו דורשת מחקר, הבנה ובדיקה מקדימה.

אפליקציית IBI SMART מאפשרת להתחיל לסחור בארה"ב, באופן עצמאי, ובהתאם לנתונים שהיא מציגה בזמן אמת. האפליקציה הופכת את המסחר בארה"ב לקל ונוח, כרוכה בעלויות נמוכות, מציעה שירות מקצועי וליווי של חבר בורסה מנוסה ומפוקח. תהליך פתיחת החשבון האישי ב-IBI SMART הוא פשוט ואינטואיטיבי, כל פעולה ניתנת למעקב באמצעות מערכות המסחר השונות. בנוסף, המערכות מותאמות לצרכי המשתמש ואפשרויות המסחר מגוונות בשלל מכשירים פיננסיים במרבית השווקים בעולם.

רוצים ליהנות מחוויית מסחר משתלמת וחדשנית? לפרטים נוספים והצטרפות

המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. ההתראות ו/או המידע באפליקציה מסופקים, בין היתר, על ידי צדדי ג', החברה אינה אחראית לתוכנם ו/או לנכונותם ו/או לעדכניותם ו/או למהימנותם ו/או למידת התאמתם לצרכי המשתמש. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  דברו איתנו

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444