IBIמגזין

מאיה בורסה: איך היא תורמת למשקיעים בשוק ההון?

מערכת מאיה היא מערכת אינטרנטית שמפעילה הבורסה לני"ע בישראל במטרה לרכז עבור ציבור המשקיעים את כל ההודעות והדיווחים השוטפים המתפרסמים על-ידי החברות הנסחרות בבורסה בת"א

מערכת מאיה
מערכת IBI
להמשך קריאה
22 דצמבר 2021 ב-10:53

מערכת מאיה היא מערכת אינטרנטית שמפעילה הבורסה לני"ע בתל אביב במטרה לרכז עבור ציבור המשקיעים את כל ההודעות והדיווחים השוטפים המתפרסמים על-ידי החברות הנסחרות בבורסה בת"א. כמו-כן, מאיה בורסה מספקת גישה למאגר מידע מקיף ביחס לחברות הבורסאיות, כמו גם לקרנות נאמנות וקרנות סל הנסחרות בבורסה בתל אביב. את צעדיה הראשונים החלה מאיה (ראשי תיבות של מערכת אינטרנט להודעות) בשנת 2000 ומאז עברה שורה של עדכוני גרסה, האחרון באוגוסט 2016, אז השיקה הבורסה את מערכת מאיה החדשה.

גרסת המערכת העדכנית כוללת ממשק נוח וידידותי, לצד מגוון רחב של פונקציות שימושיות. כך, מלבד צפייה בהודעות ודיווחי החברות, ניתן לאתר בקלות מידע על כל חברה או נייר ערך (לדוגמה מניה) הנסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב באמצעות מנוע חיפוש פנימי באתר, להגדיר מעקב אחר חברה מסוימת באמצעות 'סוכן חכם', לבצע סינון וחיתוך בסיסי נתונים, סטטיסטיקות, הפקת גיליונות נתונים ועוד. אלו הופכים את מערכת מאיה לכלי עבודה אפקטיבי עבור פעילי שוק ההון, המבקשים לשלוף ולהתעדכן בכל פיסת מידע ביחס לפעילותה העסקית של חברה ציבורית.

חברות בורסאיות מחויבות, לפי חוק, לפרסם דיווחים שונים לציבור במספר נושאים עיקריים:

  • דו"חות כספיים (רבעוניים ושנתיים)
  • תשקיפים, גיוסי הון וחוב
  • שינויים בדירקטוריון והנהלת החברה
  • החזקות בעלי עניין
  • פיצולים, רכישות ומיזוגים
  • הליכים משפטיים מהותיים

לכל הודעה המתפרסמת באתר מאיה ביחס לנושאים אלו ואחרים, נלווית כותרת המתארת באופן תמציתי את סוג האירוע ומהותו. כך לדוגמה, עם פרסום דו"חותיה הכספיים של חברה, תופיע באופן אוטומטי הודעה במערכת המציגה את שם החברה, מועד הפרסום ומהות ההודעה: "דו"חות כספיים שנתיים". כניסה להודעה תציג למשתמש מידע מקיף שמסרה החברה ביחס לאירוע המדווח.

כמו כן, ההודעות מוצגות במערכת בסדר כרונולוגי, כאשר חלקן מסווגות כמתפרצות, כלומר הודעות המתייחסות לדיווחים בדבר אירועים מהותיים (תוצאות כספיות, עסקאות וכיוצא בזה). ניתן לצפות בריכוז הודעות מאיה בורסה מתפרצות באמצעות לחיצה על לשונית 'מתפרצות' בתפריט האתר. בנוסף, קיימת האופציה לבצע חיפוש ממוקד של הודעות מתפרצות ביחס לחברה מסוימת, על ידי סימון 'מתפרצות בלבד' ברכיב הסינון הממוקם בצד השמאלי באתר. יש לציין כי הודעות מתפרצות מובילות לעיתים להקפאת מסחר יזומה במניות החברה המדווחת, כאשר גם אלמנט זה מופיע במסגרת ההודעה.

הודעות בורסה מאיה – איזה מידע נוסף זמין באתר מאיה?

מלבד דיווחים והודעות, המערכת מאפשרת לקבל אינפורמציה על החברות הציבוריות הנסחרת בישראל ומניותיהן. מידע זה מופיע בדף ייעודי של פרטי החברה. דף זה כולל מאגר מידע רחב שאינו מסווג כדיווח מיידי, ומספק פירוט על מבנה ההון של החברה, התפלגות ההחזקה במניות, פרטי החברה (כתובת ואנשי קשר), בעלי עניין, הנהלה ונושאי משרה, נתונים כספיים ועוד.

כמו-כן, מערכת מאיה בורסה מציגה מידע על אירועים עתידיים ולוחות זמנים. כך לדוגמה, הנפקות פתוחות ועתידיות (כולל קישור לרכישה מיידית בשלב ההנפקה לציבור), מועדי אסיפות בעלי מניות, תאריכי פרסום דו"חות כספיים, חלוקת דיבידנדים ועוד. באתר מאיה ניתן לצפות גם בהודעות מטעם הבורסה לניירות ערך, כגון החלטות דירקטוריון הבורסה, עדכונים לגבי כללי המסחר, מדדי הבורסה ונושאים נוספים אחרים הנמצאים תחת אחריותה של הבורסה.

נגישות למערכת מאיה

אתר מאיה פתוח לקהל הרחב ומאפשר גישה מלאה ללא צורך ברישום מקדים. לצד האתר, פועלת גם אפליקציית 'הבורסה', הזמינה לכל סוגי המכשירים הניידים ומאפשרת לצפות בדיווחים ומידע במערכת מאיה. בדומה ל'סוכן החכם' הקיים באתר, גם באפליקציה ניתן להגדיר פונקציות מתקדמות, כדוגמת בחירת מעקב אחר חברות מסוימות וקבלת הודעות מתפרצות בזמן אמת ישירות לנייד (Push). רק באחרונה הושקה לראשונה גרסה באנגלית לאתר מאיה, במטרה להנגיש את המידע החיוני גם לטובת הסוחרים הזרים.

מגבלות במערכת מאיה

על אף יתרונותיה, מערכת מאיה סובלת גם ממגבלות. כך לדוגמה, המערכת מציגה את שערי המניות בעיכוב, אין אפשרות להתעדכן בהתפתחויות כלכליות שאינן קשורות לחברות בורסאיות, המידע ריכוזי לשוק המקומי בלבד ועוד. למעשה, מערכת מאיה לא מסוגלת לספק את הכלים הנדרשים לניהול השקעות מקצועי, ומתפקדת רק כרובד משלים לפלטפורמות המסחר המוצעות בשוק, בראשן אפליקציית המסחר החדשנית בישראל IBI Smart.

שאלות-תשובות נפוצות על שירותי מערכת מאיה

המידע האמור הינו מידע מקצועי מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצתIBI  ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. קבוצת IBI לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    דברו איתנו

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444