IBIמגזין

לא בנויים להתמודד עם התנודתיות בשווקים? תשקלו להעביר את המושכות למנהל השקעות אישי

התזזיתיות בשווקים מאז תחילת השנה סיפקה תזכורת לכך שהבורסות נתונות גם לתקופות מאתגרות וסוערות. עבור משקיעים שלא מחזיקים בעצבי ברזל, נקודת הזמן הנוכחית מחייבת לשקול העברת המושכות למנהל השקעות אישי, המסוגל לתמרן בין מצבי השוק המשתנים

עתות של תנודתיות בשווקים היו מאז ומתמיד רגעי המבחן של המשקיעים
עתות של תנודתיות בשווקים היו מאז ומתמיד רגעי המבחן של המשקיעים
מערכת IBI
להמשך קריאה
5 אפריל 2022 ב-10:46

המשקיעים בשוק ההון יכולים להיות שבעי רצון מביצועי הבורסות בשנים האחרונות. רצף עליות מתמשך, שתודלק על-ידי תנאים כלכליים תומכים, בראשם סביבת ריבית אפסית, דחף את המדדים המובילים בעולם לשבור שיאים. מבחינת המשקיעים, מדובר היה בתקופת אופוריה ארוכה.

אלא שאותה מגמה יצרה בהדרגה גם תפיסה מוטעית כי בבורסה ניתן לגרוף רווחים גם בהעדר מקצועיות וידע המבוססים על ניסיון עתיר שנים. כעת, עם התנודתיות העמוקה המלווה את השווקים מאז תחילת השנה, והניעור שספגו חלק מהמדדים, נראה כי רבים מהמשקיעים מתפכחים מתפיסה זו ומנסים להבין איך ראוי לנהוג עם תיק ההשקעות.

התנועות הקיצוניות בשווקים משקפות היטב את סנטימנט המשקיעים. למעשה, לא מדובר באירוע בודד שמייצר דינמיקה חדשה בשוק, אלא ברצף התפתחויות המעמידות את הכלכלה הגלובלית בפני שרשרת אתגרים, חלקם לא פגשה כבר שנים ארוכות. את מוקד תשומת הלב תפסה עד לאחרונה האינפלציה הדוהרת, שהספיקה לחצות שיא של למעלה מארבעה עשורים בארה"ב, ולאלץ את הפד' להניף את גרזן הריבית – לראשונה מאז 2018 – ולאותת לשוק כי זו רק הפעימה הראשונה מתוך רצף העלאות נוספות שצפויות בהמשך השנה.

אלא שאירוע רודף אירוע, ולעיתים מכיוון לא צפוי. הזירה הגיאופוליטית התלקחה והוסיפה ממד אחר של אי-ודאות. מכונת המלחמה הרוסית פלשה לאוקראינה, וסיפקה את האות לפרוץ מלחמה כלכלית מצד ארה"ב ומדינות המערב כנגד פוטין. שורת סנקציות, בראשן אמברגו על ייבוא גז ונפט מרוסיה, בצד אפקט עליית מחירי הסחורות בעקבות הלחימה, דרבנו את האינפלציה הנוסקת ממילא, והטילו פצצה נוספת על יציבות הכלכלה הגלובלית.

גם בצד השני של העולם נרשמו התפתחויות. מגפת הקורונה בסין מרימה ראש, וכתגובה מטיל הממשל בשבועות האחרונים סגר על מספר מחוזות וערים מרכזיות, חלקן נחשבות למוקדי תעשייה חשובים. זו "תורמת" את חלקה במחסור במוצרים ובשיבוש נוסף בשרשראות האספקה, המתורגמות לעלייה בשיעור האינפלציה. בתוך כך, רצף האירועים מתרחש בזמן שהבנקים המרכזיים בעולם החלו לסגת בהדרגה מהמדיניות המרחיבה שאימצו בשנים האחרונות, אקט שמבשר על שינוי בכללי המשחק אליהם הורגלו המשקיעים בשנים האחרונות.

ועדיין, מצבור האתגרים אינו מעיד בהכרח על כיוון השווקים והזדמנויות ההשקעה הקיימות בשוק, אלא בעיקר על הפערים שתקופות אלה מציפות בין ביצועי מנהלי השקעות ותיקים ומיומנים, לבין משקיעים הנוטים לפעול בפזיזות, ללא אסטרטגיה ברורה ולעיתים מתוך מוטיבציה שמטרתה "לתזמן את השוק".

אשליית "תזמון השוק" – טעות נפוצה שעשויה להשיג תוצאה הפוכה

עתות של תנודתיות בשווקים היו מאז ומתמיד רגעי המבחן של המשקיעים. בעוד מנהלי השקעות מנוסים פועלים בתקופות מאתגרות באמצעות אסטרטגיות גידור, מיקוד בפוזיציות דפנסיביות, פיזור סיכונים ותמרון מושכל בין מצבי השוק המשתנים, משקיעים אחרים עשויים ליפול למלכודת של ניסיון עקר לתזמן את השוק.

למעשה, אותם משקיעים מנסים להימנע מהירידות בשוק באמצעות מכירת נכסי ההשקעה בתיק, לעיתים גם במחיר הפסד כבד, במטרה לחזור בתזמון הנכון, כאשר השוק מתאושש וחוזר למסלול העליות. במילים אחרות, לדייק את נקודות הכניסה ויציאה: כשהשווקים יורדים – להימלט מהשקעה, וכשאלו עולים – להיכנס להשקעה. זו עשויה להישמע כמו אסטרטגיה אידיאלית להתעשרות זריזה, אבל לאשליית יכולת חיזוי התנהגות השוק אין כל אחיזה במציאות ובתוחלת זמן אינה ניתנת ליישום. לעיתים רבות, זו עלולה לייצר תוצאה הפוכה ולהסב נזק כלכלי משמעותי וארוך-טווח.

כאן נכנסים לתמונה גורמי המקצוע – מנהלי ההשקעות – שהידע והניסיון שצברו משחק תפקיד קריטי ביכולת לנהל את תיק ההשקעות בצורה קרה ואנליטית, לתמרן באופן חכם בין מצבי השוק ולהתוות אסטרטגיית פעולה מתבקשת עבור הלקוחות.

אין תחליף לניסיון

אחד הפרמטרים החשובים בניהול השקעות נעוץ בניסיון והוותק שצברו המנהלים בשוק הון, על מחזורי הגאות והשפל המאפיינים אותו. צוות מנהלי ההשקעות בחברת ניהול התיקים של IBI בית השקעות, יחד עם מחלקות המחקר והאנליזה, הם מגורמי המפתח בכברת הדרך הארוכה שעשתה ב-5 העשורים האחרונים, שהוכיחו פעם אחר פעם – אין תחליף לניסיון.

IBI ניהול תיקים מציעה מגוון תיקי השקעות בהתאמה אישית לפרופיל הלקוח, תוך ליווי צמוד ושוטף מצד מנהל אישי. עבור לקוחות המבקשים לפתוח תיק השקעות, מדובר בתהליך קצר ופשוט, המאפשר להעניק למנהל ההשקעות ייפוי כוח לביצוע פעולות בתיק ניירות הערך במסגרת חשבון הבנק האישי. בנוסף, חשוב לזכור כי ניהול התיק מתבצע תחת הנחיות רגולטוריות מטעם הרשות לניירות ערך, משמע מדובר בשוק ממוסד ומקצועי.

לסיכומו של עניין, אם אתם לא נמנים עם המשקיעים המחזיקים בעצבי ברזל, ותקופות של תנודתיות בשווקים עשויה להוביל אתכם לקבלת החלטות מוטעית, ראוי לשקול ברצינות על אופציית ניהול תיק בידי מנהל השקעות מיומן. ב-IBI ניהול תיקים מוכיחים כבר שנים ארוכות שפרמטרים של ניסיון ומקצועיות בלתי מתפשרת מצד צוות מנהלי ההשקעות, בתמיכת מחלקות מחקר ואנליזה מגדולות בישראל, הם המפתח להשאת ערך – גם אל מול מצבי השוק המשתנים.

רוצים לשמוע פרטים נוספים על ניהול תיק השקעות בהתאמה אישית? לחצו כאן

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או חוות דעת בקשר עם המוצרים ו/או השירותים המוצעים על ידי קבוצת IBI בית השקעות בע"מ ו/או מוצרים ושירותים אחרים המוזכרים בו. האמור לעיל אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי, אינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. IBI אמבן- ניהול השקעות בע"מ עוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ. המידע לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ והדרכה מקצועיים על ידי מי שמוסמך לתתם. כמו כן, על כל לקוח לפנות לקבלת ייעוץ והדרכה בקשר עם השקעתו הפוטנציאלית, לרבות ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ומצבו המיסויי. אין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ואין לקבל החלטות השקעה כלשהן בהסתמך עליו בלבד. קבוצת IBI בית השקעות בע"מ לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו. אין באינפורמציה הניתנת לעיל משום הבטחת תשואה כלשהי. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. ההצטרפות כרוכה בחתימה על מסמכי הצטרפות והתחייבויות נוספות של הצדדים.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    דברו איתנו

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444