IBIמגזין

איך להתחיל להשקיע במניות?

מגפת הקורונה לחצה חזק על כפתור ה-Fast Forward לתהליכים שאמנם היו ברקע עוד טרם פרוץ המשבר, אך סביר כי היו מתפתחים לממדים הנוכחיים רק בעוד מספר שנים. אחד מהם נעוץ בגידול המאסיבי במשקיעים המבקשים לקחת פיקוד על כספם, להתחיל לסחור בבורסה ולנסות ליהנות מהסנטימנט החיובי המלווה את השווקים הפיננסיים בשנים האחרונות. חושבים לעשות את הצעד הראשון בשוק ההון? הכתבה הזו בשבילכם

כתבה על 5 דברים מעצבנים
ישי מזרחי
דסק מסחר עצמאי בבורסה
להמשך קריאה
8 דצמבר 2021 ב-10:07

משהו חדש מתחולל בשוק ההון. אולי זו סביבת הריבית הנמוכה, מגפת הקורונה שחשפה רבים לפוטנציאל ההשקעה בשווקים הפיננסיים, התשואות המרשימות שהשיאו רבות מהחברות הנסחרות בשוק, הטכנולוגיה פורצת הדרך שהנגישה את המסחר לכולם, הרצון לקחת בעלות על הכסף ולנהלו באופן עצמאי – או שאולי זה שילוב של כל הטריגרים גם יחד, שיצרו זרם עוצמתי של משקיעים המבקשים להתחיל לסחור בבורסה.

כך או כך, סביר שכל אחד ואחת שעושים או שוקלים את צעדיהם הראשונים בעולם המסחר העצמאי, נתקלו בכללי האצבע שיש לנקוט ביחס להיכרות מקדימה עם כללי המשחק בשוק, ביחס לסיכונים ומכשירי ההשקעה השונים, שגם אנחנו כבר עסקנו בהם רבות (מידע חיוני ומעשיר אפשר למצוא במגזין IBI). לכן, הפעם בחרנו להתמקד בזווית מעניינת אחרת, אך חשובה לא פחות – איפה תשיגו עמלות נמוכות, איך תבחרו פלטפורמת מסחר מצוינת ומה יסייע להבטיח שהכסף שלכם מוגן גם בתרחישי קיצון.

רוצים להתחיל לסחור בבורסה? לחצו כאן להליך דיגיטלי מהיר ופשוט

בהשקעות בבורסה, בניגוד אולי לתחומים אחרים, המשוואה עובדת כך שככל ותשלמו יותר, תקבלו פחות. הכוונה היא כי קיים קשר מובהק – ושלילי – בין התשואה שיניב תיק ההשקעות לבין העלות הכוללת הכרוכה בהשקעה. כלומר, כל סכום שהנכם משלמים כעמלה נוגס בפוטנציאל תשואת התיק והיה יכול, באופן תיאורטי, להיות מושקע ולקצור עבורכם רווחים נוספים.

למעשה, במסחר בבורסה לא ניתן כמובן לחזות את התשואה אך קיימת האפשרות לשלוט בסל העלויות ולקצץ בו ככל הניתן. בשל הפערים המשמעותיים בעמלות בין הבנקים ובתי ההשקעות, בבורסה בתל אביב יצאו ביולי האחרון בקמפיין הסברה הקורא לציבור הלקוחות להשוות את עמלות המסחר בין הבנקים ובתי ההשקעות השונים, באמצעות מחשבון השוואת העמלות באפליקציית ובאתר הבורסה. בהודעת הבורסה נכתב בין השאר: "הציבור איננו מודע לגובה העמלות שהוא משלם ולכך שהוא יכול להוזיל משמעותית את עלויות המסחר הנגבות ממנו… וההפרש בדמי הניהול והעמלות בין הבנקים ובתי ההשקעות יכול להסתכם למשקיעים בפערים של עד אלפי שקלים בשנה. משקיעים רבים אינם מודעים להפרש העצום… "

וההפרש אכן עצום. ראוי להדגיש כי גם אם העמלות נראות לכם זניחות ביחס להיקף הפעולות שתבצעו, הזנחה של הטיפול בהן עלול להתנקם בכם בחלוף הזמן. פער של אחוזים בודדים בתעריף העמלה (אם כי כאמור מדובר בהפרשים גדולים יותר) צפוי לתפוח בעקביות ולנגוס בחלקים גדלים והולכים מהתשואה. זכרו כי אמנם שורת הרווח נגזרת מאיכות ההשקעות אך גם מושפעת במידה רבה מהעלויות הנלוות אליהן ולכן אין סיבה מוצדקת שתסחבו עמלות יקרות כאשר קיימת חלופה משתלמת הרבה יותר.

להצטייד במערכת מסחר מתקדמת ונוחה

עבור סוחרים עצמאיים, פלטפורמת המסחר מתפקדת ככלי החשוב ביותר ולכן אין מקום לפשרות בנוחות וביתרונות הטכנולוגיים. חשוב לבחון עוד טרם הבחירה במערכת האם זו מספקת נגישות מלאה מכל מקום ובכל זמן, האם קלה לתפעול ואיזה יתרונות היא מקפלת בתוכה ביחס למערכות מקבילות בשוק. איך עושים זאת? חלק מהגופים  יאפשרו לכם לצפות בסדרת סרטוני הדרכה ייעודיים שיספקו אינדיקציה באשר לאיכות ויכולות המערכת.

ככל שתוודאו שהממשק אכן ידידותי ונגיש, כך תנערו מעצמכם בהמשך התעסקות מיותרת ומייגעת בעניינים טכניים, ותוכלו לתעל את הזמן והמאמצים לעיקר – מסחר בבורסה. בצד זאת, ממשק נוח ויעיל לא אמור לגרוע משלל היתרונות הטכנולוגיים שיבטיחו חוויית מסחר מושלמת.

ב- IBI בית השקעות, השקנו לאחרונה את אפליקציית המסחר IBI SMART המציבה רף חדש של חוויית מסחר עם ממשק ידידותי ונוח המשלב גם את כל הפונקציות, הפיצ'רים והפיתוחים המתקדמים ביותר שקיימים במערכות מסחר מובילות בעולם. כך, בין היתר: בסיס נתונים עשיר, מידע וציטוטים בזמן אמת, אגרגטור תוכן חדשותי, סקירות שוק, ריכוזי המלצות השקעה, צפייה בהרצאות מקוונות ועוד. האפליקציה מצטרפת לסקאלה רחבה של פלטפורמות מסחר המוצעות ב-IBI בית השקעות, כאשר כל אחת הותאמה במיוחד למנעד הצרכים הספציפיים של כל סוחר וסוחרת, חדשים וותיקים כאחד.

תוודאו שהכסף שלכם מוגן

כל גוף המעניק שירותי מסחר עצמאי מתפקד למעשה כמעין מתווך פיננסי, הנקרא חבר בורסה, ומחזיק ברישיון לשידור ההוראות מצד הסוחרים למסלקות הבורסה. חברי הבורסה מפוקחים על-ידי הרשות לניירות ערך בישראל, ומלבד רצועת הביטחון עבור כל סוחר וסוחרת שההתנהלות כפופה לרגולציה וחוקים נוקשים, יש גם משמעות ביחס לכך שכספי הלקוחות מופרדים באופן מוחלט מנכסי החברה, מה שמבטיח לכם שקט נפשי וכלכלי.

לסחור בעצמכם אבל לא לבדכם

כמשקיעים העושים את צעדיהם הראשונים בשוק ההון ישנה חשיבות יתרה לברר האם החברה המספקת את מערכת המסחר מעמידה לרשותכם גם נציגים מקצועיים במענה לשאלות ופניות, ככל שיצוצו. תשובה חיובית לא בהכרח מספקת שכן נדרש להבין גם האם מערך השירות פועל באופן רציף ולאורך כל שעות המסחר. IBI בית השקעות מפעיל חדר מסחר ומערך נציגי שירות בכל שעות פעילות המסחר בישראל וארה"ב, לרבות ביום שישי, ומאפשר לסוחרים עצמאיים לקבל מענה אישי ומהיר בכל שאלה. באפליקציית המסחר IBI SMART שירות הלקוחות והתמיכה הטכנית זמינים גם דרך הממשק עצמו, על מנת לספק מתן מענה זריז ויעיל, ללא צורך בשימוש או מעבר לאמצעי אחר.

לסיכומו של עניין, כמשקיעים חדשים בשוק ההון זכרו כי הצלחה נמדדת במינימום טעויות שתבצעו ולא במקסימום הצלחות – בחירה נכונה בגוף שילווה אתכם לאורך הדרך, שימוש במערכת המסחר המתאימה ויתר האלמנטים שהוצגו במאמר, הם ללא ספק חלק מכן ועשויים להשפיע באופן ישיר ובעקיפין גם על תשואת התיק והרווחים שתצברו.

לפרטים נוספים על אפליקציית המסחר IBI SMART, הורידו את האפליקציה כבר עכשיו

מי שסוחר באמצעות מערכת מיושנת המאפשרת ביצוע פקודות מסחר בסיסיות בלבד, יודע שמעקב תדיר אחר התנהגות מניה עשוי להיות מייאש ומתיש כאשר ממתינים בדריכות שזו תגיע לשער המיועד. עניין זה שואב כמובן לא מעט זמן. אלא שלעיתים ההמתנה עשויה להתברר כחסרת תועלת אם מדובר במעקב ארוך, לעיתים ימים, אז אפשר בקלות לפספס את תזמון שידור הפקודה. אין מה להרחיב, מציק זו ההגדרה המדויקת.

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ניירות ערך. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות באמור לעיל התחייבות IBI להשגת תשואה כלשהי. ההצטרפות ל-IBI SMART ו/או ל-IBI TRADE  כפופה לתנאי החברה.  

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444