IBIמגזין

משבר הקורונה מוכיח: החשיפה לשווקים בחו"ל משתלמת

כל מה שצריך לדעת על תהליך פתיחת תיק השקעות מנוהל ב- IBI והמשך הדרך המשותפת.

1111-2020
מערכת IBI
להמשך קריאה
6 ינואר 2021 ב-09:15

המחצית ראשונה של השנה הייתה תנודתית ורוויות התפתחויות בלתי צפויות, כל זאת בצל משבר הקורונה. בתקופות סוערות, מקובל לחשוב שפיזור של חלק מתיק ההשקעות לחו”ל מוריד את הסיכון והתנודתיות ומשמש אמצעי יעיל לגיוון תיק הנכסים. הנתונים מראים שבמשבר הנוכחי זה עבד ואפילו יותר מבעבר. אלה אלקלעי, סמנכ”לית פיתוח עסקי ב-IBI בשיחה עם צביקה שלזינגר, מנהל המחלקה הבינלאומית ב-IBI ניהול תיקים על המשמעויות של פיזור תיק השקעות בחו”ל בתקופות מאתגרות, כמו משבר הקורונה.

אין ספק שרעיון פיזור ההשקעות וחשיפה לשווקים בחו”ל מוכיח את עצמו גם בעתות משבר, כמו זו שטלטלה את העולם כולו בתקופה האחרונה. “שוק המניות הישראלי ירד השנה ב- 20% לערך, לעומת ירידות הרבה יותר מתונות בשווקים הגלובליים, בדגש על ארה”ב”, מסביר צביקה שלזינגר. מדד ה-S&P 500, ירד בשיעור של כ- 5% ואילו מדד הנאסד”ק רשם תשואות חיוביות. פרט לשוק האמריקאי, גם מול השוק העולמי ומדד ה-MSCI, ישראל עדיין בביצועי חסר, של מעל 10%.

את ההבדלים בין השווקים אפשר לראות גם בשוק האג”ח הקונצרני. “בישראל, שוק האג”ח הקונצרני ספג ירידה של מעל ,5% בעוד שוק האג”ח האמריקאי נמצא כבר בתשואות חיוביות מתחילת השנה. בין השאר, בגלל ההתערבות, המאוד אגרסיבית, של הבנק המרכזי בשוק הזה”, מסביר שלזינגר. בניגוד למשברים קודמים, במשבר הנוכחי הבנק המרכזי והרשויות פעלו באופן מהיר ואגרסיבי. למעשה, תוך רבעון מפרוץ המשבר, יצאו לפועל תכניות בסכומי עתק, שהכפילו את מאזן הבנק המרכזי בלמעלה מ-7 טריליון דולר. הכספים הופנו לכל הכיוונים: התכנית לשוק האג”ח הקונצרני, תכניות חילוץ לעסקים והזרמת כספים ישירות למובטלים. בהסתמך על הנתונים, הפעולה הזו הצליחה, נכון להיום, לייצב את השווקים וליצור התאוששות אפקטיבית ומהירה.

על כדאיות ההשקעה בשוק האמריקאי

ובכל זאת, האם הגיוני להשקיע בשוק האמריקאי בתקופה מאתגרת כל כך? ההפגנות האלימות שמתקיימות ברחבי המדינה חדשות לבקרים, ההתמודדות שלהם עם הקורונה (לא דבר שראוי ללמוד ממנו) ומערכת בחירות קרובה ומאוד חשובה שעשויה להשפיע גם על שוק ההון. שליזנגר סבור שאלוקציית יתר על השוק האמריקאי עדיפה. למה? ראשית, בגלל שלא תמיד הדשא של השכן ירוק יותר, ובמקרה הזה, הדשא של האירופאיים לא ירוק בכלל. החסרונות של השוק האירופאי, בהקשר הזה, החל עוד טרם משבר הקורונה. “מדובר על כלכלה עם פריון מאוד נמוך, יעילות בעייתית, מבנה כלכלי מיושן המבוסס על חיבורים בין מדינות שלא בטוח שיצליחו להחזיק מעמד במהלך משבר כלכלי גדול”, מבהיר שלזינגר ומוסיף, “אם עד לפני 4-5 שנים היה מתאם בין הביצועים של שוק המניות האמריקאי והאירופאי, מאז, השוק האמריקאי ‘השאיר לאירופאים עשן’ והפער בין ביצועי הכלכלות הוא הגבוה ביותר שהיה מזה שנים”.

שנית, אחד המנועים להתאוששות השווקים בחודשיים האחרונים הוא כמובן הסקטור הטכנולוגי. המשקל של מניות הטכנולוגיה באירופה, ואפילו בישראל, נמוך מאוד ביחס לארה”ב, אסיה וסין, בהן חברות הטכנולוגיה עומדות על כרבע מהמדדים. כך שסקטור הטכנולוגיה מהווה 27% מהמניות במדד 500S&P, בעוד מדד הטכנולוגי באירופה עומד על 10-12 אחוזים בלבד. הסיבה לכך טמונה בהתמקדות של אירופה בסקטורים של תעשייה, ופיננסים, שההתאוששות שלהם ממשבר הקורונה עלולה להיות איטית ומהוססת יותר”.

אם נסכם מדוע כדאי לפזר את תיק ההשקעות שלנו לשווקים בחו”ל? בימים אלה התשובה ברורה – השקעה בשוק מקומי בלבד לא מספיק בטוחה. פיזור נכון של תיק ההשקעות מאפשר עמידות בפני התפתחויות בלתי צפויות בשווקים, כדוגמת מגפת הקורונה העולמית. על מנת ליצור איזון של הסיכונים בתיק שלנו, מתבקש פיזור נכסים בתיק ההשקעות למדינות, סקטורים, מטבעות ושווקים שונים. אצלנו ב-  IBIקיים ניסיון עשיר בניהול תיקי השקעות בינלאומיות, אנו מציעים פתרונות השקעה מגוונים בפרישה גלובלית, המאפשרים פיזור סיכונים אפקטיבי. מנהל התיק האישי יבחן את כל אפיקי ההשקעה ויבצע סנכרון בין תיק ההשקעות המקומי והגלובלי.

האמור במאמר זה מובא למטרות אינפורמטיביות וכלליות בלבד ואינו מהווה “ייעוץ השקעות” ו/או “שיווק השקעות” כהגדרתם בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ”ה-1995 ו/או תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואין לראות בו ייעוץ או המלצה לביצוע פעולה ו/או השקעה כלשהי. כמו כן אין לראות במידע האמור כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים ברכישה/השקעה בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך מידע זה בלבד החלטות השקעה כלשהן. מובהר כי IBI. אמבן- ניהול השקעות בע”מ הינה בעלת רישיון מנהל תיקים ועוסקת בניהול תיקי השקעות ושיווק השקעות בלבד ואינה עוסקת בייעוץ השקעות. קבוצת IBI אינה אחראית לכל אבדן ו/או נזק אשר יגרמו לצד ג’ כלשהו בשל הסתמכותו על המידע המובא בסרטון זה.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו 6212*

    תכנים שיעניינו אתכם

    הירשמו לקבלת עדכונים במייל

      דברו איתנו

      השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444