IBIמגזין

רוטציה בתיק הנכסים: האלטרנטיבות בשוק האלטרנטיבי

הבורסה מגלמת את כל המתחים שתוססים כעת בכלכלה הגלובלית. הצטלבות אירועים מאקרו כלכליים, לצד מלחמה מתגלגלת באירופה, מכים בעוצמה בשווקים – ותיקי השקעות מסורתיים סופגים הפסדים כואבים. ברקע ההתפתחויות, הזרקור מופנה שוב לנכסים אלטרנטיביים, המגלים מתאם נמוך יחסית לתנודתיות השוק

העלאת הריבית מייקרת את הוצאות המימון ומציבה את החברות בעמדה פגיעה
מערכת IBI
24 יולי 2022 ב-11:51

בסצנת הסיום בסרט "הטוב, הרע והמכוער" ניצבים שלושת הגיבורים במצב המכונה 'תיקו מקסיקני' – שלושתם אוחזים נשק טעון ביד, המכוון האחד לשני. המשמעות היא שאף אחד לא יכול לתקוף, מבלי שהוא עצמו, או זה עליו הוא מגן, יותקף. סיטואציה דומה מתרחשת מזה כמה חודשים גם בעולם הכלכלי, שנמצא במעין תיקו מקסיקני משל עצמו.

מהצד האחד, ניצבים קברניטי הבנקים המרכזיים בהובלת הפד'. אלו שלפו באחרונה את הנשק הכבד ביותר שיש ברשותם במאבק נגד פרץ האינפלציה – העלאת ריבית. השינוי כלפי מעלה ברמת הריבית נועד להקשיח את תנאי המימון, לבלום את הביקוש הרב ולהשיב את יציבות המחירים בעולם, זאת לאחר שהאינפלציה נסקה במרבית מהכלכלות לשיעורים שלא נראו כבר למעלה מארבעה עשורים.

מהצד השני, ניצב המגזר העסקי. לאחר שבמשך יותר מעשור נהנו החברות מתנאים כלכליים תומכים, בראשם סביבת ריבית אפסית, שתפקדה כמנוע רווחים עוצמתי ותרמה את חלקה לצמיחה המואצת שהציגו, כעת המגמה מתהפכת. העלאת הריבית מייקרת את הוצאות המימון ומציבה את החברות בעמדה פגיעה, עם פוטנציאל כרסום בשורת הרווח והאטה בצמיחה – ואלה בתגובה מנמיכות תחזיות.

ואולם, את גלי ההדף כתוצאה משרשרת האירועים – עליית ריבית, אינפלציה דוהרת והנמכת התחזיות – סופגת בינתיים הצלע השלישית בתיקו המקסיקני, הלוא הם המשקיעים בבורסות. השפעת השינויים בתמונת המאקרו העולמית מכה בעוצמה בשווקים הפיננסיים, שבחלקם רושמים את אחת התקופות הבעייתיות זה שנים ארוכות. כך, מדד הדגל של בורסת וול סטריט, ה-S&P500, איבד 20% מערכו במהלך ששת החודשים הראשונים של 2022 – ובכך חתם את מחצית השנה המאכזבת ביותר מאז 1970.

לשגשג גם מול המצב הכלכלי החדש

ברקע תנאי השוק המשתנים והתנודתיות שפוקדת את הבורסות, מחפשים המשקיעים אחר אפיקי "מקלט", כלומר נכסי השקעה המפגינים קורלציה נמוכה יחסית לתנועות השוק הסחיר ובעלי פוטנציאל לשגשג גם בסביבה כלכלית מורכבת. ההערכה היא שהפתרון נעוץ בשילוב רכיבי השקעה אלטרנטיביים (בלתי-סחירים), המייצרים פיזור סיכונים אפקטיבי ועשויים לתרום את חלקם לביצועי התיק, זאת ללא תלות כאמור בהתנהגות הבורסות.

אחת מאותן אופציות השקעה היא קרן IBI CCF, הפעילה מאז שנת 2014 בשוק האשראי הצרכני בארה"ב, שהתבסס כאחת מזירות ההשקעה הצומחות והיציבות בשנים האחרונות. הקרן מעניקה הלוואות לצרכנים פרטיים במודל "עמית לעמית" (P2P), תוך פיזור רחב ושימוש בטכנולוגיה ייחודית שפותחה ב-IBI, המעשירה את הליך החיתום ומאפשרת מיקוד בלווים איכותיים המחזיקים בדירוג אשראי גבוה (Credit Score).

בנקודה זו ראוי לציין כי שוק העבודה בארה"ב ממשיך להפגין חסינות גם בתקופה האחרונה, זאת על אף השינויים בתמונה הכלכלית הגלובלית. דוגמה לכך הוא דו"ח התעסוקה לחודש יוני, שהציג תוספת של 372 אלף מועסקים חדשים לשוק העבודה האמריקאי – מעל לתחזיות הכלכלנים שעמדו על תוספת של 265 אלף עובדים בלבד. גם שיעור האבטלה נותר נמוך ועמד על 3.6%. סימנים חיוביים אלו תומכים בשלב זה בהמשך יציבות שוק האשראי הצרכני בארה"ב ומשקפים בהתאם פרופיל סיכון נמוך יחסית בהשקעה.

אין וויכוח שסקטור התשתיות הדיגיטליות חווה צמיחה עולמית, לכן השקעה בנכסי נדל"ן מסוג זה עשויה להיות אלטרנטיבה טובה. בנוסף, מדובר בסקטור הכולל שוכרים בעלי איתנות פיננסית וחוזים ארוכי טווח. DATACOM, קרן המתמקדת בחוות שרתים, אנטנות 5G וסיבים אופטיים – שלושה סגמנטים מובילים ופורצי דרך מבחינה טכנולוגית מציע למשקיעים שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברות נדל"ן מניב מהגדולות והמובילות בארה"ב. בקרן מסלול דולרי ומסלול שקלי, בשניהם ניתן לבחור בחלוקה רבעונית.

חלופה נוספת לשילוב רכיב אלטרנטיבי בתמהיל ההשקעות אפשרית באמצעות קרן comRIT, המתמקדת בהשקעה בקרנות ריט (REIT) אמריקאיות, המשקיעות בנכסי נדל"ן מניב בארה"ב, בפיזור סקטוריאלי וגיאוגרפי רחב בין Asset Class שונים. בין המגזרים הבולטים, מרכזים לוגיסטיים, נכסים ומרכזיים רפואיים, חוות שרתים וענפים נוספים הזוכים לפריחה בשנים האחרונות. בנקודה זו יש לציין כי השקעה בסוג נכסים אלו מאופיינת בתכונות דפנסיביות גם מול לחצי האינפלציה, שכן מרבית חוזי נכסי הנדל"ן צמודי מדד ולמעשה מדביקים את קצב עליית המחירים.

אלטרנטיבה אחרת, עדיין בסקטור הנדל"ן בארה"ב, היא IBI SBL הפעילה בתחום הלוואות גישור עבור יזמים המבקשים צינור מימון לשיפוץ נכס נדל"ן לטובת מכירתו ברווח (Fix and Flip) או השכרתו (Fix and Rent). ההלוואות ניתנות לאחר ביצוע הליך בחינה מעמיק של טיב העסקה, ולרוב בריבית המתומחרת בשיעור גבוה יחסית, זאת בזמן שנכס הנדל"ן משמש כבטוחה מלאה כנגד ההלוואה.

במנעד האפשרויות ניתן למצוא גם את קרן IBI Volcano הייחודית. וולקנו עוסקת במתן מימון קצר טווח (Short Bridge Financing) לחברות נדל"ן מובילות בארה"ב, לטובת רכישתם של נכסי נדל"ן מניב המוגדרים כ-A Assets Class . הקרן מפזרת את השקעותיה במגוון חברות נדל"ן גדולות ובצבר עסקאות רחב, כאשר כלל ההשקעות מגובות בבטוחות וערבויות, הן ברמת הנכס והן ברמת החברה הממומנת. ייחודיות הקרן נובעת, בין היתר, גם מהעובדה שפעילותה נעשית ישירות מול חברות הנדל"ן, ללא מעורבות של ברוקרים וחוליות מתווכות באמצע.

בשורה התחתונה, המענה המתבקש בהתמודדות עם תנאי השוק המשתנים והתנודתיות העמוקה בבורסות, נעוצה כנראה בשילוב רכיבים אלטרנטיביים, במטרה ליצור פיזור סיכונים אפקטיבי ולאזן את הקורלטיביות הפנימית בתיקים עם חשיפה מלאה לשוק הסחיר. היצע האלטרנטיבות שמציע IBI בית השקעות פותח למשקיעים דלת לעולם של פתרונות השקעה מתקדמים וחדשניים, המעשירים את התיק ומייצרים חשיפה לנכסי השקעה איכותיים מחוץ לשוק הסחיר.

האמור אינו מהווה עמדה בנוגע לכדאיות השקעה כלשהי ואינו מהווה תחליף לשיקול דעתו הפרטני של כל אדם בהתחשב בסיכויים ובסיכונים הטמונים בכל השקעה, ואין בו בכדי להחליף ייעוץ מקצועי (כלכלי, משפטי, מיסויי וכד') המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה מכיל אינפורמציה חלקית בדבר אפשרות השקעה בקרנות האלטרנטיבות של אי.בי.אי. בית השקעות ("הפרויקטים"). אין לראות במאמר זה בגדר המלצה ו/או ייעוץ/ שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או שידול ו/או חוות דעת בקשר עם הפרויקטים. אין באמור בנוגע לתוצאות העבר כדי להוות אינדיקציה ו/או התחייבות כלשהי לגבי תוצאות עתידיות של פעילות הפרויקטים, הבטחת תשואה או המלצה לגבי השקעה בפרויקטים. ההשקעה בכל פרויקט מיועד לעד 35 ניצעים ו/או משקיעים הנמנים על סוגי המשקיעים המפורטים בסעיף 15א(ב) לחוק ניירות ערך התשכ"ח– 1968 במהלך 12 חודשים עוקבים בלבד, והיא אינה מוצעת לציבור או מיועדת לו. אי.בי.אי בית השקעות בע"מ לא תהיה אחראית כלפי כל אדם או תאגיד לכל נזק שעלול להיגרם לו כתוצאה משימוש בפרסום זה או הסתמכות עליו.

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

  ליצירת קשר התקשרו לטלפון 03-5193444 או השאירו פרטים:

   זמינים ב -

   דברו איתנו

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444