נתחיל בשורה התחתונה – סביר להניח שבשנים הקרובות יוטל מס ירושה בישראל. ההסבר לכך טמון בשתי סיבות מרכזיות: ראשית, ברבות ממדינות ה- OECD, זהו מס נהוג; שנית, מס ירושה מייצר הכנסה טובה למדינה.

כיום, עם ריבוי העושר בישראל, שמתחיל לעבור בשנים האחרונות לדורות הבאים, כבר לא ניתן להתעלם מהנושא שנמצא על סדר היום הציבורי בחודשים האחרונים. מעבר לעובדה שמס ירושה הוא מס נוסף על הקרן ולא על הרווח, ועל כן הוא בעל משמעות כלכלית שדורשת התייחסות, מס ירושה הוא טריגר שמעורר מחשבה בנוגע לשאלות שרבים מאיתנו מתחמקים מלשאול ביומיום: מה התכנון העתידי בנוגע להון שצברנו? ומהי המורשת המשפחתית שאנחנו מעוניינים להנחיל לדורות הבאים, באמצעות ההון הרב שנצבר?

השאלות הללו לא פשוטות, בעיקר משום שעד כה, הפתרון לביצוע החזון העתידי המדובר לא היה מספיק נגיש עבור ישראליים. עד לא מכבר משפחות ישראליות שחיפשו לנהל את כספם באמצעות נאמנות נאלצו לעשות זאת מחוץ לישראל. לאחרונה, גם כאן בישראל, ניתן לקיים את אותו התהליך בצורה מקצועית ובטוחה במסגרת– IBI TRUST IL, חברה ניהול הנאמנויות, מקבוצת IBI בית השקעות.

האפשרויות העומדות בפני המורישים – צוואה מול נאמנות

בפני בעלי ההון ישנם שני נתיבים עיקריים לתכנון העתיד המשפחתי והפיננסי של צאצאיהם: הנתיב האחד הוא להתעלם מהנושא – זהו נתיב שאינו דורש דבר, אפילו לא הכנת צוואה. בדרך הזו, הכספים יועברו בבוא העת ליורשים החוקיים באופן אוטומטי. עם זאת, יש לכך השלכות, הן ברמת הניהול הכלכלי של הון, והן ברמה הערכית, הנוגעת להגדרת החזון המשפחתי והאפשרות שלה להשפיע על עתיד המשפחה באמצעות ההון. העברת הון משמעותי  לדורות הבאים  עלולה לסכן לא רק את קיומו של ההון המשפחתי, אלא את טובת הילדים עצמם ולכן יש לנהל אותו באופן שיבטיח שהעברתו  לא תביא למשפחה יותר נזק מתועלת.

הנתיב האחר והמרכזי, בו מרבית בעלי ההון בוחרים, הוא חשיבה ותכנון העתיד הפיננסי המשפחתי. בעבר, התכנון הזה נעשה באמצעות צוואה. אך החיסרון המרכזי של צוואה נוגע לכך שהיא מסתמכת על חלוקה של הרכוש והעברתו לדרות הבאים בפעימה אחת, ולכן היא מגבילה מאוד את היכולת לנהל העברה של הון לאורך שנים ולעשות בו שימוש לצרכים מוגדרים מראש, תחת ניהול מקצועי.

תכנון בין דורי נכון מתחיל מניתוח הצרכים המשפחתיים ולאו דווקא הפיננסיים

תכנון נכון של נאמנות רב דורית, מוביל את המשפחות לגעת בסוגיה של העברת המורשת המשפחתית לדורות הבאים, תוך התחשבות בהיבטים כלכליים, עסקיים וערכיים. המטרה היא לספק פתרון ארוך טווח, שיבטיח את רצונותיהם של המורישים ויגשים את החזון המשפחתי. תכנון העברת הון עשוי להציף את האתגרים המשמעותיים העומדים לפתחם של משפחות אמידות ומנהלי הון. לצד זה, עומדת בפניהם השאלה האם העברת הון לנכדים בגיל צעיר עלולה לגרום להם יותר נזק מתועלת?

כדי לבצע העברת הון בין דורי בצורה מיטבית, המשפחות נדרשות לקבוע צרכים וסדרי עדיפויות בניהול ההון בעתיד, במגוון רחב של נושאים. לדוגמה, אם המטרות שהצבנו בפנינו במסגרת העברת המורשת המשפחתית הן מימון השכלה לנכדים והקניית ערכים של עצמאות, משפחתיות, התמדה ועבודה קשה נדרשת התווית הגדרות ביחס למימון השכלה, ביטחון רפואי וקיומי, עידוד הקמת עסק, סיוע בחתונה וברכישת דירה.במילים אחרות, שימוש בנאמנות מאפשר להגן על ההון המשפחתי וכן להעביר את העושר המשפחתי לדורות הבאים תוך מימוש חזון עסקי, משפחתי וערכי.

כגוף מוסדי ותיק בעל ניסיון בניהול פיננסי, אנו מלווים את המורישים בתהליך של בניית תוכנית בין דורית דרך נאמנות משפחתית. יחד עם אנשי המקצוע המלווים את המשפחה אנחנו יוצרים את התוכנית המעשית למימוש תכנון בין דורי, המספק למשפחה בהירות טובה יותר בנוגע לעתיד המשפחתי. כל תוכנית כזו כוללת ניתוח מעמיק של היבטים איכותיים וכמותיים ולא פחות חשוב גם ערכיים. IL TRUST IBI מספקת את כל השירותים הדרושים בהעברת הון בין דורי בהתאם לצרכים שלכם, כולל ליווי אישי ומשפחתי בבניית אסטרטגיית השקעה, באמצעות מומחים בתחום.

כיצד ניתן לתכנן העברת הון לטווח כל כך ארוך?

הנתונים מראים כי בקרב משפחות שאינן מתכננות העברת עושר בין דורי, ההון המשפחתי מתפרק מנכסיו בטווח של עשרות שנים בודדות. בארה”ב הנתון הזה עומד על 93% מההון ש”מתאדה” בתוך כ- 3 עשורים. לעומת זאת, הון המנוהל בליווי של אנשי מקצוע ומוגן על ידי מבנה משפטי מתאים, צומח באותו טווח זמן ויכול לקיים את המשפחה אפילו רק מהריבית על ההון (כתלות בהיקף ההון והסיכון).

המתודולוגיה של הקמת נאמנות בעולם המפותח היא מתודולוגיה ותיקה ומוכחת. כאמור, עד היום משפחות שחיפשו לנהל את כספם בנאמנות נאלצו לעשות זאת מחוץ לישראל. לאחרונה, גם כאן בישראל ניתן לקיים את אותו התהליך שיבטיח המשכיות של ניהול ההון. הדרך לעשות זאת היא באמצעות גוף יציב, שיש לו ניסיון וידע רב בתחום, תוך שימת דגש על רצון מקימי הנאמנות והבטחת יכולת ההוצאה לפועל בצורה מדוייק של כוונת מייסדי הנאמנות לאורך זמן ועם ביטחון של גוף יציב וותיק. .

כחלק מהשירותים של IBI TRUST ניתן לקבל ליווי אישי בבניית אסטרטגיית השקעה, באמצעות מומחים בתחום ואת כלל השירותים הדרושים בהעברת הון בין דורי, בהתאם לצרכים שלכם.

נאמנות משפחתית מהווה פתרון של מס ירושה, מסיבה פשוטה, מס ירושה חל ברגע שיש מעבר דור של ההון, במבנה המשפטי של TRUST  אין “אירוע הורשה” ולכן גם אין סיכון למס ירושה זר או ישראלי עתידי. אך לא רק, נאמנות היא פתרון לניהול מקצועי ואחראי המסוגל להעניק ביטחון למשפחה בהיבטים שונים שחשובים למשפחה לא פחות מנושאי מיסוי.

שתפו: Share: