IBIמגזין

אימפקט פירסט

42
ססיל בליליוס
מייסדת קרן ההשקעות "אימפקט פירסט", להשקעות אימפקט טכנולוגיות
4 יולי 2020 ב-08:40

שוק הון חברתי, או בשמו האנגלי IMPACT INVESTING נמצא בעליה מתמדת בעולם וכבר עבר את השאלה “האם זו אופנה חולפת”. היום ברור לגמרי שמדובר בשוק קיים וגדל שכבר מגלגל בעולם סך של כ- 100 מיליארד דולר וצפוי לגדול לכ- 400 מיליארד דולר בשנה בעשור הקרוב (על פי מחקר של JP MORGAN העוקב אחר התעשיה בעשור האחרון).

גופים רבים עוסקים בתחום השקעות האימפקט בעולם – החל מגופים מוסדיים כמו בנקים גדולים, דרך ארגונים פילנתרופיים, קרנות ייעודיות להשקעות אימפקט במגוון תחומי השקעה ועד לאנשים פרטיים המשקיעים את הונם ומרצם לשם קידום האימפקט החברתי העולמי באמצעות השקעה.

בהתאמה לכך, קיימים מודלים שונים של השקעות וחברות אימפקט, כולם נמצאים על המנעד שבין העמותות בצד אחד והחברות מצד שני, כאשר המאפיין הבולט של משקיעי אימפקט נמצא בכוונה שלהם לייצר ערך חברתי לצד הערך הכלכלי של השקעותיהם. תנאי נוסף להגדרת משקיעי אימפקט הוא הרצון והיכולת לבצע מדידה והערכה של האימפקט החברתי. עם זאת, השוק העולמי טרם התפתח לתוך המיינסטרים המוסדי, וקרנות פנסיה עדיין אינן מעורבות באופן פעיל בשוק.

מה שבטוח הוא שעל פי כל המחקרים האחרונים, נראה שאין כל סיבה לוותר על רווחים כלכליים על מנת לעשות אימפקט חברתי גבוה. לאחר כעשור של פעילות בקרנות בינ”ל שונות במגזרים שונים הוכח שרווח כלכלי ורווח חברתי יכולים ללכת יד ביד ובכך לשרת את המשקיעים מבחינת רצונם למקסם רווחים יחד עם שימוש בכספם לשם קידום החברה. עם זאת, חשוב להקפיד על כללים מקובלים של מדידה והערכה של השפעה חברתית משום שמה שלא נמדד בדרך כלל אינו קיים וקשה לקיים אותו לאורך זמן. זיהוי בעלי העניין הרלוונטים והדרך הטובה ביותר לשרת אותם עומדת בלב המדידה.

2015 – תחילת פעילות

הקרן לקחה על עצמה לקדם את חזון השילוב בין טכנולוגיה ישראלית להשפעה חברתית חיובית עבור אנשים בכל העולם. הכוונה היא לממן ולפתח חברות הייטק אשר מפתחות מוצרים שתורמים לפתרון בעיה חברתית גלובלית. בישראל אנו רואים יזמות כזו בתחומים של בריאות, חינוך, חקלאות, אנרגיה, אוכלוסיות מודרות ועוד. אוכלוסיות היעד יכולות להיות בישראל וגם במדינות מתפתחות, ובהחלט יכולות להביא מזור לבעיות של הנגשת שירותי בריאות, חינוך, טיפול בלקויות שונות, פיתוחים חקלאיים פורצי דרך וטיפול בקיימות סביבתית.

החיבור הטבעי בין יזמות ישראלית-טכנולוגית והיכולת של טכנולוגיה להיות משוכפלת בקנה מידה גלובלי מאפשרת לקיים קרן הון סיכון חברתית שתוכל להשיא תשואות כלכליות וחברתיות ולהיות אטרקטיבית למשקיעים מכל הסוגים.

השותפים המובילים את הקרן הנם משקיעים פרטיים כדוגמת ד”ר יואב בן-דרור, יזמים מנוסים כמו ניר קלקשטיין וכן שותפי קרן ההשקעות פיטנגו אשר מעורבים בניהול הקרן וועדת ההשקעות שלה. הקרן פועלת במבנה תאגידי של קרן הון סיכון ומאפשרת השקעה של גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים מישראל ומחו”ל.  הקרן מושכת השקעות של גופים בינ”ל בתחום האימפקט ותאפשר לישראל להוביל בעולם בתחום הטכנולוגיה-החברתית, בדומה לתפקיד שהיא תופסת בהובלת תחום הטכנולוגיה בעולם.

עד כה ביצעה הקרן שלוש השקעות ראשונות:

חברת אנג’לסנס, המפתחת מערכת מעקב המסייעת בשמירה על ילדים אוטיסטים ובעלי צרכים מיוחדים (www.angelsense.com).

חברת אינטנדו, המפתחת פלטפורמה לשיקום קוגניטיבי של אנשים עם פגיעות מוחיות מבוססת משחקים, מנגישה טיפול שיקומי לבתי חולים ולאנשים בביתם (www.intendu.com).

חברת קטליסט אג-טק, שפיתחה חומר כימי המתערבב עם חומרי הדברה שאין מנוס מלהשתמש בהם, אולם מפרקת את החומרים המזיקים לפני הגעתם למי התהום וזיהומם.

קרן אימפקט פירסט הנה הראשונה בארץ שקיבלה אישור תו-תקן בינ”ל בתחום האימפקט בשם B-Corp ומודדת באופן קבוע את האימפקט החברתי של שלה ושל חברות הפורטפוליו.

בכוונת הקרן לבצע השקעות נוספות ולהמשיך בקידום המגמה של בניית מיזמים טכנולוגיים-חברתיים. במקביל אנו עוסקים במדידת האימפקט החברתי של חברות הפורטפוליו, על מנת לוודא שאנו כקרן משרתים את המטרה לשמה קמנו – לעשות אימפקט גלובלי באמצעות טכנולוגיה ישראלית.

חממה טכנולוגית בתחום ה- Digital Healthcare

אימפקט פירסט חברה בקבוצה שזכתה במכרז המדען הראשי להפעלת חממה טכנולוגית חברתית בתחום הבריאות יחד עם חברות מדטרוניק, איי.בי.אם, קרן פיטנגו והמרכז הרפואי רמב”ם. באמצעות החממה הזו נוכל לקדם חברות צעירות בתחום הבריאות אשר תוכלנה לעשות אימפקט חברתי חיובי בתחום זה

2016 – הכפלת מספר המיזמים

בעזרת פעילות משולבת של השקעה, קידום התחום דרך הגופים השונים ובניית אקו-סיסטם תומך ליזמים טכנולוגיים-חברתיים, אנו צופים לראות הכפלה בשנה הקרובה של כמות המיזמים הללו וטיוב איכות היזמים והמוצרים בפיתוח. בכך אנו מקווים להעמיד את ישראל כמובילה בעולם בתחום זה ולאפשר למשקיעים להשתמש בכספם על מנת לקבל תשואות שוק יחד עם השפעה חיובית על החברה והעולם בהם אנו חיים.

www.impact1st.com

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    דברו איתנו

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444