IBIמגזין

דואליס

12-2016
מערכת IBI
4 פברואר 2016 ב-07:56

קרן דואליס להשקעות חברתיות (ע”ר) היא עמותה הפועלת לקידום מטרות חברתיות באמצעות השקעה וליווי עסקים חברתיים בתחום הכשרה ותעסוקה של אוכלוסיות מוחלשות. דואליס, שהוקמה על ידי חנוך ברקת איש עסקים ויזם, שכיהן במשך עשר שנים כמנכ”ל קרן אייפקס פרטנרס ישראל, פועלת במתכונת של קרן הון סיכון ומפזרת את השקעותיה בין פרויקטים רבים בפורמטים שונים. כיום חנוך משמש כיו”ר הקרן. דואליס מינתה לאחרונה את אילת לוי-פלד כמנכ”לית הקרן. אילת מצטרפת לדואליס אחרי קריירה ארוכה בתחום הקמעונאות. בתפקידה האחרון שימשה כמנכ”לית רשת ללין, לפני כן בתפקידי ניהול בכירים ברשת פוקס.

בכל השקעה, בנוסף להשקעה ההונית, הקרן מסייעת ומלווה את היזמים בחשיבה אסטרטגית, במערכות הניהול, הדיווח והבקרה הפיננסיים ובשיווק. כמו כן מסייעת הקרן בליווי ובחיזוק העסק החברתי ובשותפות עם גורם ציבורי או עמותה בתחום הפעילות החברתית של העסק החברתי. לכל עסק מוקם דירקטוריון הדואג לאיזון בין הצד העסקי והחברתי, המורכב מיזם העסק החברתי, אנשי עסקים מתחום הפעילות העסקית, נציגי עמותה בתחום האוכלוסיה המוחלשת הרלוונטית ונציגי קרן דואליס. רווחי דואליס מהשקעות בעסקים חברתיים חוזרים להשקעות חדשות.

לתפיסת הקרן, השילוב הנכון בין העולם העסקי לעולם החברתי אינו רק על בסיס תרומה, אלא על ידי השקעה, ליווי וסיוע ליזמים בהקמה ובתפעול של עסקים חברתיים למטרות רווח, אשר פועלים בדואליות ומשלבים מטרות חברתיות עם מטרות עסקיות.

עסק חברתי הוא ביטוי לתפיסת עולם המבקשת לקדם מטרה חברתית באמצעות פעילות עסקית. בבסיסו של העסק החברתי שוכנת יוזמה שמטרתה הפקת תועלת חברתית והוצאתה אל הפועל נעשית באמצעות פעילות עסקית רגילה. הגשמת המטרה החברתית מטילה על העסק עלויות עודפות שאינן מאפשרות לו למקסם את רווחיו הכלכליים בדומה לעסק מקביל לו שאינו עסק חברתי, איך היא מאפשרת לו ליהנות גם מרווח חברתי.

כיום לקרן 11 עסקים חברתיים פעילים בפורטפוליו, על ארבעה מהם הוחזרה ההשקעה, יש כמאה משתתפים בתוכניות הכשרה ותעסוקה שנתית, מעל 300 בוגרים של התוכניות החברתיות, שותפויות עם ארגונים פרטיים, עסקיים, ציבוריים, עמותות, רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה.

פרויקט הדגל של הקרן – ההשקעה במסעדת ליליות

מסעדת שף כשרה בבית אסיה בתל אביב. בליליות פועל בהצלחה, כבר למעלה מעשור, מיזם חברתי לשיקומם של בני נוער בסיכון, בשיתוף עם עמותת עלם והביטוח הלאומי עם מאות בוגרים. כל שנה ליליות מכשירה ומעסיקה 15 בני נוער אשר רוכשים הכשרה מקצועית, ליווי ותעסוקה לתקופה של שנה וחצי. נעה, שעובדת כיום בבית ההשקעות IBI החלה את דרכה במסעדת ליליות. למסעדה כיום למעלה מ 250 בוגרים של התוכנית החברתית.

2015 – הקמת דואליס יוזמה

ב- 2015 הוקמה “דואליס יוזמה” בעקבות זכיה במכרז של קרן יוזמה חברתית בניהול הביטוח הלאומי, משרד האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה. קרן דואליס יוזמה בהיקף של 26.5 מיליון ש”ח אשר תשקיע ב 15-20 עסקים חברתיים בשלוש השנים הקרובות. צבי זיו, מנכ”ל בנק הפועלים לשעבר מונה כיו”ר הקרן.

ההשקעה הראשונה של הקרן במסגרת קרן היוזמה החברתית היא “קלפטע”, חנות חברתית יחודית ברחוב אגריפס 32 בירושלים. החנות הקומה בשותפות עם עיריית ירושלים ועמותת עלם.  במסגרת החנות פועלת תוכנית חברתית שנתית המספקת הכשרה ותעסוקה לנשים צעירות מטופלות באגף הרווחה, בגילאי 18-25 מאיזור ירושלים.

חנוך ברקת: “שוק הון חברתי התומך ומעודד את תעשיית העסקים החברתיים מהווה למעשה את הפילנתרופיה החדשה. בדומה לשוק ההון הקלאסי, שבו נעזרות חברות ציבוריות לצורכי מימון פעילותן וצמיחתן, גם שוק ההון החברתי יתבסס על רכיבים שיקנו למשקיע אחוזי בעלות על העסק, יאפשרו לו להשפיע ולעזור בהתנהלות השוטפת, ובנוסף הוא ייהנה מהחזר חלקי של השקעתו. התוצאה תהיה יעילות תפעולית ומתן חשיבות לגורמי רווח פיננסי, ביחד עם חתירה לעבר המטרה החברתית – שהיא הבסיס להעדפת העסק החברתי על פני חברה אחרת. יותר מזה, הרווחים שיחזרו למשקיע לא רק יאפשרו לפתח את העסק הקיים, אלא גם להקים עסקים חברתיים חדשים. קרנות השקעה חברתיות, מרכיב מרכזי בשוק הון חברתי, יעודדו אנשי עסקים, גופים עסקיים, משקיעים מוסדיים וקרנות פילנתרופיות להרחיב את פעילותם בתחום החברתי באמצעות השקעות הוניות בעסקים חברתיים לצד יכולת ניהולית מקצועית, ובכך לספק מימון חדשני שיגדיל את העוגה התקציבית של פעילות חברתית חשובה ומשמעותית. כך נראה יותר ויותר כסף פילנתרופי המופנה לעסקים חברתיים. יש בזה היגיון רב. אם פרויקט חברתי יכול להפוך לעסק חברתי שמסוגל להגיע לקיימות פיננסית עצמאית, זהו מסר עוצמתי מאוד. הכסף המושקע בעסק כעת ממשיך להתגלגל ללא סוף”.

www.dualis.org.il

www.facebook.com/dualis.israel

דברו איתנוהשאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו ל- 6212*

    דברו איתנו

    השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל-03-5193444