%d7%9c%d7%9e%d7%94-%d7%a6%d7%a8%d7%99%d7%9a-sp

פברואר 2017

שירלי יום-טוב, IBI בית השקעות

דמיינו: הזמן - סוף שנת 2007. אווירת משבר כלכלי עולמי.

שוק הדיור בארה"ב מראה סימני קריסה. בקרוב הוא יהיה האשם העיקרי במפולת הכלכלית המכונה "משבר הסאבפריים".

משבר זה יכניס את כל העולם לסחרור כלכלי. הבורסות יפלו, כלכלות תתכווצנה, מיליונים ברחבי העולם יאבדו את מקום עבודתם, מדינות באירופה יכנסו למשברי חוב קשים.

באותה עת, איפשהו בארה"ב מחליטים שני אנשים להתערב על משהו מעניין.

מי? וורן באפט, המשקיע האמריקאי "האגדי", מתערב עם Protégé Partners, חברה ניו יורקית שמנהלת קרן גידור.

סכום ההתערבות: מיליון דולר.

על מה מתערבים? מי ישיג תשואה טובה יותר: מדד S&P 500 האמריקאי או קרן הגידור.

למה זה מעניין? כי בבסיס ההתערבות הזו עומדות שתי שיטות שונות של ניהול כסף: ניהול פאסיבי מול ניהול אקטיבי.

וורן באפט, סבא אמריקאי חביב ואחד מעשירי תבל, הוא מחסידיה הגדולים של השיטה הפאסיבית. שיטה זו דוגלת ב"היצמדות" למדדים, למשל מדד מניות כמו S&P 500. זה נקרא פאסיבי כי אנחנו פשוט קונים מוצר פיננסי שנצמד לביצועי המדד. כשהוא עולה, גם הכסף שלנו עולה איתו, והפוך.

בבסיס השיטה הזו עומדת ההנחה שבטווח הארוך, רוב מנהלי ההשקעות לא מצליחים "להכות" את המדדים המובילים, כלומר להשיג תשואות גבוהות מהם. זו הסיבה העיקרית לכך שעולם ההשקעות, בחו"ל וגם בארץ, זז לכיוון השקעות מחקות-מדד.

מנגד, Protégé Partners דוגלת בשיטה האקטיבית לניהול כסף. החברה הזו תהיה מאוד אקטיבית בניהול הכסף שלכם, אם תתנו לה: כמו כל קרן גידור, היא תקנה ותמכור מניות, סחורות, אגרות חוב וכל נכס אפשרי אחר כדי לנסות להביא לכם את הגביע הקדוש: תשואה גבוהה יותר מזו שישיגו המדדים בעצמם.

האם זה עובד? תשפטו תיכף בעצמכם/ן.

בחזרה להתערבות. פרק הזמן שלה הוא עשר שנים. השעון החל לתקתק בתחילת 2008, כך שמאז עברו כבר יותר מתשע שנים. למעשה, בסוף 2017 ההתערבות מסתיימת.

ומי מנצח?

כבר די ברור שבאפט. בענק. אפשר לקרוא על זה כאן.

מתחילת 2008 ועד עתה (סוף פברואר 2017) מדד S&P 500 זינק ב-55%. מדד קרנות הגידור (HFRIFWI) עלה ב-28% בלבד (תשואה דולרית) משתמשים במדד זה להשוואה כי שמות הקרנות בהתערבות לא פורסמו.

מה למדנו עד עכשיו?

שבעשור האחרון השיטה הפאסיבית, לפחות במניות, היכתה את השיטה האקטיבית.

השיטה הזו נבחנה כבר לאורך תקופות זמן ארוכות יותר, הרבה יותר, והתוצאות לא משתנות.

S&P 500

מקור: כלכליסט

אז...למה כל אחד ואחת צריכים פאסיבי בחסכונות שלהם?

הכתבה הזו לא מחליפה פגישה אישית עם משווק פנסיוני מוסמך. בגדול, רוב הכסף מנוהל בדרך המסורתית, כלומר באופן "אקטיבי" אבל, כדאי לשלב גם רכיב פאסיבי, ביחוד בחסכון לטווח בינוני-ארוך. למה? כי חלק ממנהלי ההשקעות כן מצליחים להכות מדדים, הבעיה היא שאנו לא יודעים לזהות אותם מראש ולא יודעים האם האם יכו באופן משמעותי. לכן, כדאי לשלב.

חשוב 1: לצד סיכוי גם יש סיכון שבשנה אחת או ברצף של מספר שנים, מדד מניות יאבד מערכו. אבל, כשאנו חוסכים לטווח בינוני-ארוך, יש לנו די זמן "לתקן" את הירידות וליהנות שוב מגל ("סייקל") של עליות. חסכון לטווח בינוני-ארוך נעשה, בין היתר, באמצעות קרנות השתלמות, גמל להשקעה וכמובן, בחסכונות הפנסיוניים שלנו, למשל בקופות גמל.

חשוב 2: את החלק ה"פאסיבי" המנייתי יש להתאים לרמת הסיכון המועדפת עליכם/ן. אמנם, יש כבר כמה מאות חוסכים ב-IBI שבחרו להשקיע את כל כספי ההשתלמות והגמל שלהם ב-100% מניות ורק במדד S&P 500, אבל זה בהחלט לא מתאים לכל אחד ואחת. כדאי להתייעץ ולבנות תמהיל השקעה המתאים לכם/ן באופן אישי.

אוקי, הבנו למה פאסיבי, אבל למה דווקא S&P 500?

זהו המדד המוביל בארה"ב ויש הטוענים בעולם כולו. הוא כולל את 500 המניות של החברות הגדולות ביותר הנסחרות בארה"ב (במונחי שווי שוק).

המדד חוצה מגזרים ומאגד חברות מתחומים רבים: טכנולוגיה, תעשיה, אנרגיה ופיננסים.

המדד משקף את הכלכלה האמריקאית הצומחת. היא צמחה עוד לפני בחירת טראמפ ובהתאם להכרזותיו עד כה, היא צפויה להמשיך בכך.

ו...עם מספרים קשה להתווכח: המדד הניב תשואה של 431% ב-20 שנה (1.1.96 עד 31.12.16).

נכתוב שוב:

431% ב-20 שנה.

אז לסיכום

"שכח מהמחט, קנה את ערימת השחת", אמר ג'ון בוגל, האב הרוחני והמעשי של שיטת ההשקעה הפאסיבית. במלים אחרות, עזבו מניה זו או אחרת או אפילו סקטור כזה או אחר. קנו את כל המדד.

ועוד לא דיברנו מילה על עלויות (דמי ניהול), שהן נמוכות יותר בחסכון פאסיבי.

ג'ון בוגל

ג'ון בוגל. הבין שאי אפשר להכות את השוק (מקור: כלכליסט)

ואם אתם/ן רוצים/ות לקרוא עוד קצת על כמה שוורן באפט מאמין בג'ון בוגל ובהשקעה במדד S&P 500, הנה, כאן, במכתב השנתי שלו למשקיעיו.

האותיות הקטנות

תשואות העבר אינן מצביעות על התשואות בעתיד.

כתבה זו אינה תחליף ליעוץ או שיווק פנסיוני. היא אינה יכולה להחליף פגישה אישית בה יבחנו הצרכים, העדפות שלכם/ן וההתאמה של מוצר כזה או אחר.

אז מה עושים?

מאמינים/ות בחסכון פאסיבי? (עדיין לא?! לא יכול להיות) אנו מזמינים אתכם/ן לדעת יותר. מוזמנים/ות להיפגש ולשמוע כיצד לתכנן באופן מיטבי את החסכונות שלכם/ן לטווח בינוני-ארוך, בקרן ההשתלמות, בקופת הגמל ובמוצר החדש והמצליח, גמל להשקעה.

שתפו עם חברים :