בילבורד

(נכתב בנובמבר 2014)


עצבנות גבוהה אפיינה את השווקים באוקטובר, מה שבא לביטוי בירידות חדות במחצית הראשונה של החודש ובתיקון מרשים במחציתו השניה. המדדים האמריקאיים, שכבר רשמו ירידות של כ 8% במהלך החודש, סיימו אותו לבסוף בעליות. ברקע, הפסקת ה-QE  בארה”ב (הרחבה כמותית באמצעות רכישת אג”ח על ידי הבנק המרכזי), תוצאות מבחני הלחץ לבנקים באירופה וצניחה במחירי הנפט.

בארה”ב – הבנק המרכזי הודיע, כצפוי, על הפסקת תוכנית התמריצים. הבנק ציין בהודעתו כי בין הגורמים להחלטה: המשך צמיחה מתונה, התאוששות בנתוני שוק העבודה, שיעור אבטלה נמוך ועלייה בשיעור ההשתפות בכח העבודה. במהלך החודש התפרסמו מספר נתונים המאששים את השיפור בכלכלה האמריקאית- מדד אמון הצרכנים קפץ ל- 94.5 נקודות (מול צפי ל- 87), מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר עלה ב- 0.1% (מול צפי ללא שינוי) ומתחילת השנה עלה המדד ב- 1.3%.

באירופה – הירידות החדות שנרשמו במדדים באירופה במהלך החודש – לעתים ירידות דו-יומיות בשיעור של 7% במדדים מובילים – מהווים תמרור אזהרה לקובעי המדיניות הכלכלית. הם סימן לאמון הנמוך והשברירי של השוק ביכולתם של קובעי המדיניות הכלכלית להוציא מהלכים אופרטיביים לשיפור הכלכלה, במיוחד לאור העובדה שהתרומה האמריקאית, בצורת הרחבה כמותית, מסתיימת.

פורסמו תוצאות מבחני הלחץ לכ- 130 בנקים בגוש האירו, כאשר 25 מהם נמצאו בעייתים, ומחציתם מאיטליה ויוון. אף בנק מוביל ברחבי היבשת לא נכשל במבחנים אלה. החשש בשווקים היה בעיקר מהפתעות לרעה, ונראה כי התוצאות יאפשרו כעת למרבית הבנקים הגדולים להתחיל ולהגדיל את מאזניהם. במהלך החודש התפרסמו נתונים המאששים את חולשת הכלכלה האירופאית: ירידה בביטחון הצרכנים בצרפת ומדד האקלים העסקי בגרמניה שירד יותר מהצפוי, לרמה של 103.2.

בעולם סין: הבנק העולמי הזהיר כי ההתמקדות הסינית בצמיחה לטווח קצר עשויה לפגוע ברפורמות שהוא מנסה לקדם ושאמורות לתמוך בצמיחה ארוכת הטווח. מדד מחירי הבתים רשם ירידה של 1.3%, זוהי ירידה ראשונה במדד מזה שנתיים והיא מעידה על החולשה הגוברת בשוק הנדל”ן הסיני.

ביפן, במהלך החודש יצאו מספר נתונים חיוביים: המכירות הקמעונאיות עלו בקצב שנתי של 2.3% והאומדן הראשון לייצור תעשייתי רשם עליה של 2.7% (מול צפי ל- 2.3%) – קצב העליה הגבוה ביותר מתחילת השנה.

מחיר הנפט ירד במהלך החודש מתחת לשער 80 דולר, לראשונה מינואר 2012. בין הגורמים לירידה החדה: התחזקות הדולר ונתוני צמיחה וצריכה נמוכים מהצפוי בעולם בכלל ובסין בפרט.

בישראל – חברת מעלות S&P פרסמה נתונים על השוק הקונצרני מהם עולה כי ברבעון השלישי הונפקו אג”ח בסכום “מרשים” של  16 מיליארד שקל. מתחילת השנה הסתכמו ההנפקות ב- 37 מיליארד ש”ח, גידול של 40% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

במהלך החודש התפרסמו נתונים מעורבים לגבי מצב הפעילות במשק: סך יצוא השירותים ירד ב- 5.7% ביחס לחודש קודם, ונרשמה ירידה בשיעור שנתי של 0.8% בייצור התעשייתי בחודשים יוני-אוגוסט. מנגד, המדד המשולב רשם עליה של 0.2% בחודש ספטמבר- קצב הגידול הגבוה ביותר מאז חודש מאי.

בנק לאומי אישר כי מתקיימים מגעים עם הרשויות האמריקאיות לגבי חקירות הנערכות מול לקוחות אמריקאים בקבוצה. הבנק לא אישר את השמועות בשוק המדברות על הסדר בסכום של 300 מיליון ש”ח. אי הודאות לגבי גובה ההפרשה הצפויה והחשש כי בנקים נוספים נמצאים על כוונת הרשויות האמריקאיות גרמו לחולשה בביצועי מדדי המניות בתל אביב מול מדדים בעולם.

במהלך החודש נשק שער החליפין דולר-שקל לרמת 3.8 ש”ח.

 

ריבית בנק ישראל – 0.25%

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 ירד ב- 2.23%

מדד ת”א 25 ירד ב- 2.37%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב- 2.32%

מדד נאסד”ק עלה ב- 2.69%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד ב- 1.56%

מדד CAC 40  הצרפתי ירד ב- 4.15%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 1.49%

מדד פוטסי סין 25 עלה ב- 4.91%


שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות  התאפיין במגמה שלילית.

מדד התל בונד 20 ירד ב- 0.1% ומדד תל בונד 40 נחלש ב 0.27% .

לעומתם, איגרות החוב ממשלתיות רשמו עלייה של כ- 0.99% , כאשר אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 1.19%.  אפיק אגרות חוב ממשלתיות בריבית קבועה הוסיף לערכו 0.94%.

 

שוק המט”ח

הדולר התחזק ב- 2.4% מול השקל לרמה של 3.78 ₪.

האירו עלה ב- 2.1% מול השקל לרמה של 4.75 ₪.

 

רוני פילו

רוני פילו

משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: