%d7%94%d7%a9%d7%a7%d7%a2%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%a0%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa

עודכן באוקטובר 2019

עודד מקלר, מנהל מחלקת ניהול רוחבי, IBI ניהול תיקים

 

לקוח שלי, בעל תיק השקעות בהיקף מכובד, התקשר אלי ושיתף אותי בשמחה רבה בכך שמימש בהצלחה השקעה שביצע בקרקע חקלאית בצפון הארץ לפני שבע שנים. הרכישה הזו הסתיימה ברווח נאה ומרשים, אבל, שבע השנים האלו עברו בחוסר ודאות רבה ובמאבקים עסקיים ומשפטיים. "אני לא מוכן לחזור על החוויה הזו עוד פעם", הוא אמר לי.

רכישת קרקע או נכס מניב אחר במחיר "מציאה" ומימושם ברווח מרשים היא בוודאי משהו שרבים יהיו שמחים להיות חתומים עליו. אבל, האם קיימות דרכים נוספות ליהנות מתשואה או מתקבולים שוטפים במהלך הדרך, בלי לרכוש נכס?

התשובה היא כן, יש אפשרויות נוספות!


הקדמה קצרה על השקעות:

בעולם ההשקעות יש אפשרויות רבות: ניירות ערך, נדל"ן, יזמות טכנולוגית, יצירות אומנות ועוד.

להשקעות יש שתי מטרות: יצירת רווח הון ו/או קבלת תזרים מזומנים יציב.

יצירת רווח הון

רווח זה נוצר מהגדלת שווי ההשקעה, למשל באמצעות רכישת נדל"ן ייזומי (כמו אותה קרקע חקלאית) ומכירתו ברווח, השקעה בסטארט-אפ שמצליח, בסחורות שמחירן עולה ועוד.

איך זה קורה? ערך ההשקעה קופץ והמשקיע/ה יכול/ה לממשה וליהנות מעליית שוויה. זה מתחיל בכך שהמשקיע בונה לעצמו "סיפור השקעה" המסביר מדוע הערך בהווה נמוך וכיצד הוא צפוי לעלות בעתיד.

הבעיה: תמיד יש סיכון ולא מעט פעמים החלום מתנפץ וההשקעה כושלת.

קבלת תזרים יציב

בהשקעה מסוג זה אנו מצפים לקבל תזרים מזומנים יציב. הדוגמא הקלאסית לכך היא נדל"ן מניב, למשל דירה להשקעה המניבה שכר דירה חודשי.

סוג השקעות כזה הינו לרוב שמרני יותר, ברור ויציב. במקרה של דירה, התקבול התקופתי מעוגן בחוזים וההשקעה הינה במשהו קיים ורווחי, ולא בחלום עתידי.

להשקעה כזו המשקיעים מגיעים בגישה שונה: עדיין הציפייה היא כי ההשקעה תניב רווח אבל יש פחות התייחסות לתנודה כזו או אחרת בשווי ועיקר המיקוד הוא בתזרים המזומנים שההשקעה מייצרת.

מה שמעניין זה שאנו לא תמיד מודעים לכך, אבל פעמים רבות שתי המטרות מתערבבות לנו בראש.

אמנם, רוב ההשקעות המניבות תזרים כוללות גם אפשרות לרווח הון מסויים וברור שנשמח אם שווי  השקעתנו יגדל, אך זה תוצר לוואי ולא מטרת ההשקעה.

 

אז איזה משקיעים אתם - של רווח הון או של תזרים?

החלוקה שהובאה לעיל מסייעת להגדיר לעצמנו מה אנו באמת מחפשים, להבין מהי התשואה בה אנו מעוניינים ומהו הסיכון שאנו מעוניינים להיחשף אליו תוך כדי.

תיקי השקעות קלאסיים מכוונים בעיקר למיקסום שווי התיק תוך התאמה אישית ליעדי הלקוח/ה, למטרות, לצרכים ולטווח הזמן, ולא פחות חשוב, לרמת הסיכון המתאימה ללקוח/ה.

יש סוגים נוספים של תיקי השקעות, אחד מהם הוא "תיק השקעות IBI Dividend" אותו פיתחנו ב-IBI. הוא מיועד לייצר עבורכם תזרים, מבלי לרכוש נכס מניב כמו דירה להשקעה או נכס מניב אחר.

תיק זה מבוסס על אגרות חוב קונצרניות (של חברות) ומניות מוטות תזרים, שתחום פעילותן ממוקד בפעילות מניבת תזרים.

מה זה מניות מוטות תזרים?

אלו מניות של חברות המחלקות דיבידנדים. חברות מוטות דיבידנד הן, ברוב המקרים, יציבות, בוגרות ובשלות, עם פעילות עסקית רווחית וקבועה - "פרות חולבות", בשפת ההשקעות. הדוגמא הקלאסית היא בנקים בישראל, המחלקים דיבידנד בכל רבעון בהתאם לרווחים שהשיגו.

מחקרים ארוכי שנים שנעשו בארה"ב מראים כי לאורך זמן, מניות מוטות דיבידנד השיאו תשואה גבוהה יותר ובתנודתיות נמוכה יותר מאשר מניות המדד הכללי, למשל S&P500. אין ספק שגם השקעה בתחומים "תזרימיים" כרוכה בסיכון, אך הוא נמוך יותר.

 

תיק השקעות מניב כתחליף לדירה להשקעה

בעבודתי כמנהל השקעות ללקוחות פרטיים וחברות, אני פוגש אנשים רבים ולכל אחד ואחת צרכים משלו/ה. תיק השקעות "קלאסי", כזה הבנוי היטב ונתפר אישית עבור הלקוח/ה, נותן מענה לרוב הלקוחות, אך ניתן גם לשלב בו רכיבי השקעות נוספים, כמו למשל "תיק השקעות מניב".

לדוגמא, מספר לקוחות שאני בקשר עמם ביקשו ליצור תחליף להשקעה בדירה. הם ביקשו לחסוך לעצמם את כאב הראש הכרוך בלהיות בקשר עם שוכרים וביצוע תיקונים וכן להימנע מעלויות כבדות נוספות: תשלום מס רכישה בשיעור מינימלי של 8% מערך הדירה (על דירה שנייה ומעלה), עלויות תיווך ותשלומים לעורך דין.

צריך להבין משהו חשוב: עלויות אלו יוצרות "קנס" שווה ערך לדמי שכירות של שלוש שנים. כלומר, רק לאחר שלוש שנים מרכישת הדירה תוכלו להתחיל ליהנות מה"תזרים" שמניבה לכם ההשקעה, וזה עוד בלי שנכנסו לחישובי מס נוסף עתידי על דירה שלישית ומעלה.

 

אז לסיכום, לא חייבים לקנות דירה או קרקע חקלאית כדי ליהנות מהשקעה מניבה.

"תיק השקעות מניב" הוא רכיב השקעה יחודי המעניק תזרים קבוע ויציב מהשקעה ארוכת טווח, אך גם כזו שהיא נזילה.

ואם אתם רוצים ואתן רוצות לשמוע עוד, צרו קשר ו... אפשר להיפגש.

 

ולפני סיום, הנה מה שכתבו ב-TheMarker באוגוסט 2017 על תיק מניב > כאן.

מתוך הכתבה ב-TheMarker:

"מדובר בתיק השקעות הממוקד בנכסים המניבים תזרימי מזומנים קבועים, באמצעות השקעה באג"ח או במניות שמחלקות דיווידנדים (מניות דיווידנד) - ממש כשם שמקבלים תזרים שוטף מדירה למגורים או מנכס ריאלי אחר... מי שמתקשה בבחירת מניות או אג"ח יכול להיעזר במנהל השקעות. בית ההשקעות אי.בי.אי למשל, מציע ניהול תיק השקעות מניב תמורת תשלום של דמי ניהול..."

 

עודד מקלר

מקלר חדש

Oded_m@ibi.co.il

שתפו עם חברים :