בילבורד

דורון אייזקס, אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים
רוני פילו, משנה למנכ”ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים
(נכתב באוגוסט 2015)

פתרון המשבר היווני וחתימת הסכם בין הצדדים, המבטיח את שלמות גוש האירו לשלוש השנים הבאות שלחו את מדדי המניות לעליות בחודש יולי. אגרות החוב הממשלתיות הארוכות רשמו ירידת תשואות, כשברקע צלילה במחירי הסחורות ועסקת ענק של טבע.

בארה”ב הודעת הועדה המוניטארית של הבנק המרכזי האמריקאי לא סיפקה הצהרות חדשות או מפתיעות ביחס למועד העלאת הריבית. החוזים על הריבית הקצרה מגלמים סיכוי של 40% לעליית ריבית בחודש ספטמבר. נשים לב כי עד סוף השנה מתוכננות עוד שלוש פגישות של הועדה, בחודשים ספטמבר, אוקטובר ודצמבר.

האומדן הראשון לתוצר ברבעון השני הצביע על צמיחה של 2.3% בקצב שנתי, נתון זה גבוה באופן משמעותי מנתוני הרבעון הראשון, שעודכנו לצמיחה של 0.6% (מול נתון קודם שהציג התכווצות של 0.2%).

באירופה בכל הקשור ליוון, תוכנית החילוץ החדשה עליה סיכמו הצדדים כוללת הזרמה של כ- 85 מיליארד אירו לתקופה של שלוש שנים, בתמורה לתוכנית קיצוצים ורפורמות של הממשלה היוונית.

מדד המחירים לצרכן בגוש האירו עלה בחודש יוני ב- 0.2% – בהתאם לצפי. מדד הליבה רשם עליה מרשימה יותר של 1%. מדד זה מגלם את מדד המחירים לצרכן, אך ללא קטגוריות המזון והאנרגיה. הוא מספק תמונה מהימנה יותר על פעילות כוחות אינפלציוניים בשוק מכיוון שהוא מנטרל השפעות חיצוניות של אירועים חד- פעמיים כגון מזג אוויר, מלחמות וכו’.

בעולם– בסין, בחינת הדוחות הכספיים של החברות האמריקאיות והאירופאיות שפעילות בסין, מגלה כי חברות רבות מציגות האטה בפעילותן במדינה. חברות צריכה ותעשייה לא מעטות מעדכנות מטה את תחזיות ההכנסות מהפעילות בסין.

מחיר הנפט רשם ירידה של כ- 20% במהלך החודש שחלף ומחירה של חבית נפט עומד על פחות מ- 50 דולר. בין הגורמים לירידה, ציפייה לעודף היצע בעקבות ההסכם עם אירן וחשש להדרדרות המצב בסין ולקיטון בצריכה.

מחיר הזהב רשם ירידה של כ- 7% במהלך חודש יולי, ונסגר מתחת לרף של 1,100 דולר לאונקיה, המחיר הנמוך ביותר מאז תחילת 2010.

בישראל– בנק ישראל מציג בדוח היציבות הפיננסית למחצית הראשונה של שנת  2015 כי מבחינתו, הסיכון הראשי למשק הוא של השפעת הריבית הנמוכה לאורך זמן. עיקר הסיכון נובע מנטיית החוסכים להגדיל את רמת הסיכון בתיק ותמחור בחסר של הסיכונים בנכסי נדל”ן ובנכסים פיננסים.

חברת טבע הישראלית הודיעה על כוונתה לרכוש את החטיבה הגנרית של חברת אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר, הרכישה הגדולה ביותר בהיסטוריה של חברה ישראלית. הרכישה צפוייה לחזק את מעמדה של החברה כחברה הגנרית הגדולה בעולם.

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני רשם עליה של 0.3% – מעט גבוה מהתחזית הממוצעת.

 

ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 עלה ב- 4.25%

מדד ת”א 25 עלה ב- 3.87%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב- 1.97%

מדד נאסד”ק עלה ב- 4.37%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 3.33%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 6.10%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 1.73%

מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 12.78%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית ביולי.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 1.62%

מדד תל בונד 40 עלה ב 1.28%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.73%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ו ב- 0.4%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב- 1.15%

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 0.31% מול השקל לרמה של 3.76 ש”ח.

האירו נחלש ב- 0.62% מול השקל לרמה של 4.18 ש”ח.

 

שתפו עם חברים :