כלכלת-סין

(נכתב במאי 2015)

לאחרונה פורסמו נתוני הצמיחה של הכלכלה הסינית ברבעון הראשון של 2015. הנתונים הצביעו על התמתנות ניכרת בקצב הצמיחה של מדינת הענק, כך ששיעור הצמיחה ביחס לרבעון מקביל עמד על 7% בלבד.
בלבד?? אם זה נשמע לכם המון, זה בגלל שהתרגלנו לשמוע בשנים האחרונות על שיעורי הצמיחה האפסיים של מדינות העולם המפותח. אבל סין צמחה בשנים האחרונות בקצב מהיר יותר, כך שלמעשה צמיחה של 7% היא הנמוכה ביותר מאז 2009. אביחי שורצקי, אסטרטג ראשי לשווקים בינלאומיים ב- IBI, אף אומר כי כאשר מתבוננים על קצב הצמיחה ביחס לרבעון קודם, מתקבלת אף תמונה עגומה יותר, כאשר קצב הצמיחה עמד על 1.3%, מה שמבטא קצב צמיחה שנתי של 5.2% בלבד.

 את מי זה מעניין?

הכלכלה הסינית כל כך גדולה שהיא משפיעה בסופו של דבר על כולנו.
ראשית, ג’רי קוטישטנו, מנהל השקעות ראשי בגמל והשתלמות IBI, מעדכן כי שוק המניות הסיני (הבורסה בהונג קונג) הוא המצטיין בחודש אפריל, עם זינוק של 19%. איך זה מתיישב עם נתוני צמיחה חלשים? ג’רי מסביר שהממשל הסיני בונה צעדי אמון עם המשקיעים המערביים, משכלל את שוקי ההון בסין ומנסה לתמוך בסקטורים הבעייתיים בכלכלה: הבנקים והנדל”ן. הסינים מנסים לשמר בכל כוחם את הצמיחה, גם אם היום די ברור שזה יהיה מתחת ל- 7% בשנה. בתקופה בה המשקיעים – כלומר, כולנו – מחפשים תשואה מתחת לבלטות, הסיפור הסיני לא נעלם מעיניהם.
אביחי שורצקי מוסיף כי “מעבר להשפעה הברורה על השוק הסיני ועל החברות בסין, לנתוני המאקרו בסין חשיבות גבוהה גם עבור הצמיחה והאינפלציה בעולם. קשה לראות התאוששות משמעותית בקצב הצמיחה הגלובאלי ללא שיפור בביקושים מסין. לכן, חולשת המאקרו בסין צפויה להמשיך ולהוות גורם מרכזי לסביבת הצמיחה המתונה של כלכלה הגלובאלית. זו גוררת אחריה סביבת אינפלציה נמוכה, מדיניות מוניטארית מרחיבה במיוחד וריביות נמוכות”. הריביות משפיעות על התשואה בפקדונות, בתיקי ההשקעות ובחסכון הפנסיוני, וזו רשימה לגמרי חלקית.

 

 

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: