נתונים-על-צמיחת-הכלכלה-האמריקאית

שירלי יום-טוב, IBI בית השקעות
(נכתב בינואר 2015)

כלכלת ארצות הברית צמחה בשיעור של 5% במהלך הרבעון השלישי של 2014 – נתון מפתיע לטובה, המצביע על הצמיחה הרבעונית הגבוהה ביותר בכלכלת ארה”ב מזה 11 שנה! גם דו”ח התעסוקה בארה”ב, שפורסם בתחילת דצמבר, היה חזק על כל סעיפיו. מספר המשרות החדשות היה הגבוה מזה כשנתיים (כ- 320 אלף) ושיעור האבטלה נותר על 5.8% – השיעור נמוך ביותר מאז 2008. בנוסף, הדו”ח כלל אינדיקציה לעלייה בשכר לראשונה מזה זמן רב.

נתוני התעסוקה והצמיחה בארה”ב קשורים ישירות לשאלה המדוברת ביותר בשוקי ההון ב- 2015

אביחי שורצקי, אסטרטג ראשי ב- IBI, מוסיף כי בשבועות האחרונים נראה שנרשמה עלייה בנכונות של הפד (הבנק האמריקאי המרכזי) להתחיל בהעלאות ריבית. שוקי ההון בכל מקרה כבר ביצעו את ההתאמות הנדרשות. לפי החוזים העתידיים, העלאת הריבית הראשונה בארה”ב צפויה כעת בחודש אוקטובר 2015 וההסתברות להעלאת ריבית במהלך 2015 עומדת כעת על 77.5 אחוזים לעומת כ- 67 אחוזים בתחילת חודש דצמבר.
לעליית ריבית בארה”ב יהיו בסופו של דבר השלכות על הארנק של כולנו. הריבית הנמוכה העלתה את האטרקטיביות של ההשקעה בנכסי סיכון כגון מניות או אגרות חוב של חברות, וכל אלה תרמו בשנים האחרונות לחסכון הפנסיוני, לקרנות ההשתלמות, קופות הגמל ותיקי ההשקעות. הריבית הנמוכה בארה”ב היתה גם אחד הגורמים לחולשת הדולר (ומנגד, השקל היה חזק).

כמה זמן יקח עד שהריבית בישראל תתחיל לעלות? רפי גוזלן, כלכלן ראשי ב- IBI, מעריך שאפילו נראה הורדת ריבית נוספת בישראל בחודשים הקרובים. כשהריבית תתחיל לעלות אצלנו, זה כבר ישליך על המשכנתאות שלנו, התשלום על המינוס בבנק אם קיים כזה, ומנגד על הריבית המתקבלת בפקדונות. זה גם ישפיע על שוקי ההון ואז על תיקי ההשקעות והחסכונות ועל…כן, כבר הבנו.

שתפו עם חברים :