2015

בדצמבר נמשכה העצבנות שאפיינה את השווקים לאורך כל הרבעון האחרון של השנה, ומדדי המניות רשמו ירידות שערים, בעיקר בשל המשך ירידה במחירי הסחורות בכלל והנפט בפרט. השוני בין המחזור הכלכלי בו נמצאת ארה”ב לזה בו נמצאת אירופה בא לידי ביטוי בפעולות מנוגדות של הבנקים המרכזיים: ה”פד” האמריקאי העלה סוף סוף את הריבית, ומנגד ,הECB- (הבנק המרכזי באירופה) הודיע על הקלות מוניטריות נוספות. ברקע, היואן הסיני נחלש ובישראל, מדד המחירים לצרכן שוב בטריטוריה שלילית.

בארה”ב הבנק המרכזי האמריקאי הודיע על עליית ריבית ראשונה לאחר יותר מתשע שנים! הריבית עלתה ברבע אחוז לטווח של 0.25%-0.5% והפד פירסם צפי לשנת 2016 לפיו הריבית תעלה ארבע פעמים לרמה של 1.4%. בחינת ציפיות השוק מראה כי השוק פחות אופטימי מהבנק המרכזי ולהערכתו הריבית תעמוד בסוף השנה על רמה של 0.75% בלבד.

העלאת הריבית תמכה בהמשך “השטחת” עקום התשואות של אג”ח ממשלתיות אמריקאיות, כאשר התשואה לשנתיים עומדת כעת סביב 1% והתשואה לעשר שנים נעה סביב 2.25%.

באירופה כאמור, מחזור כלכלי שונה לגמרי, יותר של האטה מאשר של צמיחה. הבנק המרכזי האירופאי הודיע על הורדת הריבית על הפקדונות ב- 0.1% לרמה של 0.3%-. בנוסף, ההרחבה הכמותית עדיין כאן – מועד סיום הרכישות של אג”ח הוארך בחצי שנה ויסתיים במרץ 2017. עם זאת, היקף הרכישות לא יוגדל, וישאר על 60 מיליארד אירו בחודש. השווקים “התאכזבו” והגיבו להודעה בירידות. וקצת אור בקצה המנהרה: כלכלת אירופה צמחה ברבעון השלישי בקצב של 1.6%, כמו ברבעון הקודם, וקצב צמיחה הגבוה ביותר בארבע השנים האחרונות.

בעולם הנפט המשיך להיסחר במגמה שלילית וירד לרמות המחירים של משבר 2008 – כ- 35 דולר לחבית.

התחזית לשנת 2016 של סוכנות האנרגיה הבינלאומית מגלה כי הגידול במלאי הנפט הולך ומצטמצם. ארגון אופ”ק אמנם ממשיך להפיק בקצב מירבי, למרות המחיר הנמוך, אך הגידול בתפוקה מחוץ לארגון הצטצמצם מאוד בעקבות המחיר הלא כלכלי עבור יצרנים אמריקאים.

בסין, המטבע המקומי-היואן, חזר להיחלש מול הדולר ונסחר כעת ברמות נמוכות יותר מאשר בחודש אוגוסט, אז ערער הפיחות במטבע את בטחון המשקיעים ומדדי המניות בעולם ירדו בחדות.

בישראל שוב מדד שלילי: מדד המחירים לצרכן בחודש נובמבר ירד ב 0.4%, ירידה גבוהה מההערכות בשוק.

החשבון השוטף של מאזן התשלומים לרבעון השלישי הציג עודף שיא בסך 3.8 מיליארד דולר, נתון המספק הסבר להמשך החוזקה היחסית של השקל מול הדולר, למרות העלאת הריבית בארה”ב.

“הועדה להגברת התחרותיות בשירותים הפיננסיים” או בשמה המקוצר, ועדת שטרום, פירסמה דו”ח ביניים שעיקריו: הבנקים פועלים ולאומי יחוייבו למכור את השליטה בישראכרט ולאומי קארד בתוך שנתיים, בנקים אחרים, תאגידים ריאלים משמעותיים וגופים המנהלים מעל 100 מיליארד ש”ח לא יוכלו לרכוש את השליטה, הפיקוח על חברות כרטיסי האשראי יוותר בידי בנק ישראל.

בחינת הדו”ח מגלה כי קיימות מחלוקות משמעותיות מול בנק ישראל, החושש מערעור יציבות המגזר הבנקאי, ונראה כי המלצות הדו”ח הסופי עוד ישתנו לטובת הבנקים.

השנה שהיתה אם צריך לסכם את האירועים המשפיעים ביותר על הכלכלה העולמית בשנת 2015, אז נזכיר את: המשך הצניחה במחירי הנפט, שהשפיעה מאוד על כלכלות רבות בעולם וכמובן על חברות האנרגיה;  תחילת ההרחבה הכמותית באירופה שצפויה ללוות אותנו עוד שנה ורבע לפחות; הפיחות ביואן הסיני, המערער את בטחון השווקים בכלכלה הסינית וביכולתה לספק צמיחה לכלכלה העולמית; ועליית ריבית “היסטורית” בארה”ב.

כל האירועים האלה צפויים להמשיך ולהשפיע עלינו גם בשנה האזרחית החדשה ומזכירים לנו כי בהשקעות צריך אורך-רוח, עצבים מברזל ואנשי מקצוע שיזהו את המגמות וידעו לנטרל רעשי רקע.

שנת השקעות חדשה ומוצלחת לכולם.


ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 ירד ב- 2.12%  בדצמבר וסיכם שנה עם עליה של 2.03%

מדד ת”א 25 ירד ב- 2.04% בדצמבר וסיכם שנה עם עליה של 4.35%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב- 1.75% בדצמבר וסיכם שנה עם ירידה של 0.73%

מדד נאסד”ק ירד ב- 1.53% בדצמבר וסיכם שנה עם עליה של 8.43%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד ב- 5.62% בדצמבר וסיכם שנה עם עליה של 9.56%

מדד CAC 40  הצרפתי ירד ב- 6.47% בדצמבר וסיכם שנה עם עליה של 8.53%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן ירד ב- 3.61% בדצמבר וסיכם שנה עם עליה של 9.07%

מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 1.15% בדצמבר וסיכם שנה עם ירידה של 13.74%


שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה שלילית בדצמבר.

מדד תל בונד 20 ירד ב- 0.51%  וסיכם שנה עם ירידה של 1.11%

מדד תל בונד 40 נחלש ב-  0.55% וסיכם שנה עם ירידה של 0.43%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.02% וסיכמו שנה עם עליה של 1.58%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירדו ב- 0.36% וסיכמו שנה עם ירידה של 0.17%

אפיק אגרות חוב ממשלתיות בריבית קבועה עלה ב- 0.27% וסיכם שנה עם עליה של 2.75% 


שוק המט”ח

הדולר התחזק ב- 0.64% מול השקל לרמה של 3.9 ש”ח וסיכם שנה עם עליה של 0.33%

האירו עלה ב- 3.59% מול השקל לרמה של 4.25 ש”ח וסיכם שנה עם ירידה של 10.11%

דורון אייזקס

דורון אייזקס

אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: