מה-עשה-הכסף-שלנו

 


חודש מרץ התאפיין בעליות שערים במדדי המניות ברחבי העולם, כשהבנקים המרכזיים המובילים סיפקו למשקיעים את מבוקשם: באירופה, הבנק המרכזי הודיע על גידול בהרחבה הכמותית ובארה”ב, התפרש מנאום נגידת הבנק המרכזי כי הבנק מתאים את עצמו לציפיות השוק ומנמיך את הצפי לעליות ריבית נוספות.

אבל, בישראל נרשמה דווקא חולשה יחסית במדדי המניות, והם עלו באופן מתון בלבד בשל ירידות במניות הפארמה, פסיקת בג”ץ על מתווה הגז וגיבוש רגולציה נגד שכר הבכירים, המגבירים את חוסר הוודאות בסקטור האנרגיה ובסקטור הפיננסי בהתאמה.

בארה”ב, הבנק המרכזי האמריקאי החליט להותיר את הריבית ללא שינוי, בטווח של 0.25%-0.5%, והנגידה ג’נט ילן ציינה שהמשך העלאת הריבית תהיה איטית ומתונה.

הבנק המרכזי הפחית את התחזית לשתי העלאות ריבית עד סוף 2016 (מול צפי לארבע העלאות בהודעה שנמסרה בדצמבר האחרון). הבנק גם הנמיך את ציפיות הצמיחה לשנים 2016, 2017 לרמות של 2.2% ו- 2.1% בהתאמה, והדולר האמריקאי הגיב בהיחלשות של כ- 4% מול סל המטבעות העולמי.

באירופה, הבנק המרכזי האירופאי הודיע על מספר צעדים נוספים לעידוד הפעילות הכלכלית: ירידה בריבית על הפיקדונות לרמה של (0.4%-), ירידה בריבית על ההלוואות לרמה של 0%, וגידול בהיקף הרכישות של אג”ח, שיעמוד מעתה על 80 מיליארד אירו בחודש.

הבנק הפתיע את השוק והודיע על תחילת רכישה של אג”ח קונצרני בדירוג השקעה של חברות הפועלות וממוקמות בגוש האירו, לא כולל חברות פיננסיות.

מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי, ציין כי “אין כוונה להמשיך ולהוריד את הריבית מהרמות הנוכחיות”. הריבית האפסית (ואף השלילית) פוגעת בתוצאות המוסדות הפיננסים, ובאמירתו זו ביקש הנגיד, כנראה, להזכיר לשוק כי הוא אמנם מחויב לעידוד הפעילות הכלכלית אבל גם רואה לנגד עיניו את יציבות המוסדות הפיננסים בגוש האירו.

בעולםבסין, חברות הדירוג השונות הורידו את תחזית הדירוג של סין (AA-) מיציבה לשלילית, חברת S&P ציינה כי הכלכלה הסינית תתייצב באופן איטי מהתחזיות המוקדמות והסיכונים בשוק האשראי המקומי הולכים וגדלים.

בנוסף, פורסמו מספר נתוני מאקרו שליליים במהלך החודש שחלף: היצוא הסיני נחלש ב-25% בפברואר ביחס לחודש המקביל אשתקד, הייצור התעשייתי ממשיך לרדת ונמצא ברמות הנמוכות ביותר מאז 2009.

נקודה מעניינת היא שניתן למצוא מתאם גבוה בין התנהגות מדדי המניות בארה”ב לשער המטבע המקומי-היואן בשלושת הרבעונים האחרונים. במרץ, היואן התחזק בכ- 1.7% מול הדולר ובהתאם, מדדי המניות בארה”ב עלו. נתונים שליליים נוספים, אם יתקבלו, עשויים להוביל להיחלשות המטבע ובהתאם לקורלציה, לערעור בטחון המשקיעים וירידה במדדי המניות.

בישראל, חטיבת המחקר של בנק ישראל הפחיתה את תחזיות האינפלציה לשנים 2016, 2017 לרמות של 0.2% ו- 0.5% מול הערכה קודמת ל- 0.6% ו- 1% בהתאמה.

מנגד, תחזית הצמיחה ל- 2016 עודכנה כלפי מעלה לרמה של 2.8% (מרמה של 2.5%). השילוב בין עדכון תחזיות הצמיחה – מעלה בישראל ומטה בארה”ב – הוביל להתחזקות משמעותית של השקל מול הדולר, בכ- 3.7% במהלך החודש.

בג”ץ הודיע על פסילת סעיף היציבות במתווה הגז בטענה כי סעיף זה המונע שינויים רגולטורים במשך 10 שנים מצריך חקיקה מסודרת. לאור העובדה כי לממשלה אין רוב להעברת חוק ישיר בנושא הגז (2 ח”כים מנועים מלהצביע), הממשלה צפוייה לחפש פתרון אחר, כגון אישור חוק המתייחס לכלל  המשאבים הטבעיים או פיצוי החברות בתמורה לויתור על הסעיף הספיציפי.


ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 עלה ב- 0.78%

מדד ת”א 25 עלה ב- 0.87%

ארה”ב: מדד S&P 500 התחזק ב- 6.60%

מדד נאסד”ק עלה ב- 6.73%

אירופה: מדד DAX הגרמני התחזק ב- 4.95%

מדד CAC 40 הצרפתי עלה ב- 0.72%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 4.57%

מדד פוטסי סין 50 התחזק ב- 12.46%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית בחודש שחלף.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 1.65%

מדד תל בונד 40 עלה ב 0.59%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו ירידה של כ- 0.28%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד ירדו ב- 0.41%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות ירדו ב- 0.17%

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 3.68% מול השקל לרמה של 3.77 ₪

האירו עלה ב- 0.73% מול השקל לרמה של 4.29 ₪

דורון אייזקס

דורון אייזקס

אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: