%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%94-%d7%94%d7%9b%d7%a1%d7%a3-%d7%a9%d7%9c%d7%a0%d7%95

מרץ התאפיין במגמה מעורבת במדדי המניות השונים, בצל ולאור שתי חדשות עיקריות: מהצד האמריקאי, חדשות שליליות עבור השווקים, כשהנשיא טראמפ כשל בניסיונו לזכות בתמיכת הקונגרס לבטל את Obama Care, רפורמת הבריאות של הנשיא לשעבר, אובמה. מהצד האירופאי, חדשות חיוביות עם “צפירת הרגעה” מהבחירות בהולנד, כשהחשש מעליית הימין הקיצוני לשלטון התבדה.

ברקע, הבנק המרכזי האמריקאי העלה את הריבית ב-0.25% ואצלנו, אינטל הודיעה על רכישת מובילאיי באקזיט ישראלי מוצלח נוסף.

בארה”ב, הבנק המרכזי האמריקאי העלה את הריבית לטווח של 0.75%-1% ובחינת פרוטוקול ההחלטה מגלה כי מרבית חברי ה”פד” תומכים בשתי העלאות נוספות במהלך 2017. סגן הנגידה, סטנלי פישר, צוטט במהלך החודש כתומך בשתי העלאות ריבית נוספות, כשלדעתו הן מייצגות נאמנה את מצב הכלכלה.

כשלונו של הנשיא טראמפ לבטל את רפורמת הבריאות של קודמו ערערה את בטחון המשקיעים בתמחור השוק הנוכחי, הכולל הצלחה ברפורמות השונות שהוא מתכנן במספר היבטים. ביטול “אובמה קר” היה אמור לצמצם את עלויות הרפורמות המבוקשות. למשל, הרפורמה במס שטראמפ מבקש להעביר היא הראשונה בארה”ב מזה 30 שנה והיא תדרוש הגדלת הגירעון.

כך או כך, השווקים הפיננסיים נחשפו לכך שטראמפ בעצם אינו פוליטקאי קלאסי ויהיה עליו “להתחיל לשחק את המשחק” על מנת לזכות בתמיכתו של הקונגרס.


באירופה,
מערכת הבחירות בהולנד, הראשונה בשנה זו ברחבי האיחוד, עברה בהצלחה כשהמפלגה השלטת בראשות מארק רוטה זכתה במספר המושבים הגבוה ביותר. מפלגת הימין הקיצוני בראשות חרט וילדרס תהיה המפלגה השנייה בגודלה כשנושקות לה שתי מפלגות ימין-מרכז נוספות.

מעניין לראות שבעבר, תוצאות הבחירות בהולנד הקדימו “מהפך” במדינות השונות באירופה. בשנת 1994 את עליית מפלגת הלייבור בבריטניה ובשנת 2002 את עליית מפלגות הימין, בעיקר בגרמניה.


בבריטניה
, ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הודיעה על הפעלת סעיף 50 באמנת ליסבון שמשמעותו תחילתו הפורמלית של הליך ההיפרדות של בריטניה מהאיחוד האירופאי. ההערכות הן כי הדיונים בין בריטניה לאיחוד צפויים להימשך כשנתיים, כשאחד הנושאים המהותיים הוא תשלום “קנס” של כ-60 מיליארד אירו לאור התחייבויות קודמות של בריטניה להשתתף בפרוייקטים באיחוד עד לשנת 2020.

יתכן שזו לא הפרידה היחידה בממלכה הבריטית, כי בינתיים בסקוטלנד, הפרלמנט אישר משאל עם נוסף על היפרדות מבריטניה. בשנת 2014 הצביע העם הסקוטי נגד החלטה זו.

עוד בבריטניה, הבנק המרכזי העלה את תחזית הצמיחה לרמה של 2% בשנת 2017 בכלכלה הבריטית, לעומת צפי קודם לקצב של 1.4%, והוריד את הליך הברקזיט מראש רשימת הסיכונים לכלכלה.


בעולם,
הבנק המרכזי ברוסיה הוריד את הריבית ל-9.75%, נמוך מההערכות השוק ל-10%. גם רוסיה צומחת והבנק המרכזי העלה את תחזית הצמיחה לקצב של עד 1.5% בשנת 2017 וציין כי גדלה ההסתברות לירידת ריבית נוספת בשני הרבעונים הקרובים.

בישראל, בנק ישראל הגיש את הדו”ח השנתי על המשק ממנו עלו הנקודות הבאות:

השקל החזק מגדיל את הצריכה הפרטית ומסייע לצמיחה.

עליית הריבית למשכנתאות מצד הבנקים הובילה לירידה בקצב הגידול של היקפן.

מיעוט ההשקעה בתשתיות ציבוריות פוגע בפיריון של העובד הישראלי, שהינו נמוך מלכתחילה ביחס למדינות אחרות החברות ב OECD.

מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר נותר ללא שינוי, בהתאם לציפיות. אך למרות הנתון האפסי, האינדיקטורים השונים מראים על עלייה מתונה בסביבת האינפלציה במשק.

ולסיום, מספר מלים על ה”אקזיט” החלומי של חברת מובילאיי. החברה הישראלית, המפתחת מערכות בטיחות מתקדמות לרכב, נמכרה לענקית השבבים אינטל בעסקת ענק תמורת יותר מ-15 מיליארד ש”ח. לפי הערכות ראשונות, תשלומי המס הצפויים יעמדו על כ-4 מיליארד שקל , סכום משמעותי שמשפיע בשני אופנים: בצד החיובי, מדובר בהכנסה לא מתוכננת להכנסות המדינה. בצד השלילי (תלוי למי…), העסקה תומכת בהמשך ייסוף השקל מול הדולר ומקשה על ניסיונות בנק ישראל להחליש את השקל.

אז כאמור, השקל המשיך להתחזק מול הדולר ובמהלך החודש ירד משער של 3.6 ש”ח לדולר, הנמוך ביותר מאז ספטמבר 2014.


ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 125 ירד ב- 1.11%

           מדד ת”א 35 ירד ב- 1.80%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב- 0.04%

            מדד נאסד”ק עלה ב- 1.99%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה  ב- 4.04%

            מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 5.56%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן ירד ב- 1.10%

             מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 0.24%


שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 0.38%

מדד תל בונד 40 עלה ב 0.02%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של 0.44%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 0.31%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב- 0.54%

 

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 0.74% מול השקל לרמה של 3.63 ₪

האירו עלה ב- 0.20% מול השקל לרמה של 3.86 ₪

דורון אייזקס

דורון אייזקס

אנליסט חוב ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: