מה-עשה-הכסף-שלנוביולי


חודש יולי התאפיין במגמה חיובית במדדי המניות השונים בעולם, כאשר המדדים בארה”ב אף רשמו שיאים חדשים. השוק האמריקאי מוסיף להיות חזק, עם תשואה של 5.6% בשנה אחרונה, למרות חולשה במספר נתוני מאקרו, בראשם צמיחה חלשה מהצפוי ברבעון השני.

אז איך זה קורה? אפשר לדבר על הבחירות המתקרבות לנשיאות ועל גישתו “המרחיבה” של המועמד דונלד טראמפ.

בינתיים באירופה, ממשלת גרמניה מנפיקה אג”ח בתשואה שלילית (!) וטבע הישראלית צולחת גיוס ענק באמצעות אג”ח.

בארה”ב, נתוני התוצר לרבעון השני הפתיעו בחולשתם והמשק האמריקאי הציג צמיחה של 1.2% בלבד מול צפי ל- 2.5%. נתון חלש זה מצטרף להזמנות מוצרי בני-קיימא שרשמו ירידה של 4% והזמנות מהתעשיה שירדו ב- 1%.

מועד עליית הריבית הבאה, הנגזר גם ממצב השווקים, נדחה לרבעון הראשון של 2017. מצד אחד, קיימת הנחה לפיה הבנק המרכזי לא יבצע פעילות מיוחדת לפני הבחירות לנשיאות בנובמבר. מצד שני, יש לזכור כי סגן הנגידה, מר סטנלי פישר, ידוע בחיבתו לשימוש באלמנט ההפתעה ככלי מוניטארי.

החודש הוכרזו המעומדים הסופיים לנשיאות: בצד הדמוקרטי, הילארי קלינטון ובצד הרפובליקני, דונלד טראמפ. כאמור, יתכן שהעליות בשווקים מרמזות על התוצאות הצפויות, כשהמועמד הרפובליקני הססגוני כבר הודיע על תוכניתו להרחבה פיסקלית הכוללת הורדת מיסים וגידול בהוצאות הממשלה.

באירופה, נתוני הצמיחה לרבעון השני מלמדים בצורה ברורה על החולשה של אירופה בהשוואה למשק האמריקאי. הצמיחה של כלכלות גוש האירו ושל בריטניה עמדה על 0.3% ו- 0.6% בהתאמה, כך שהמספרים נמוכים משמעותית מהנתון (“המאכזב”) של כלכלת ארה”ב.

קרן המטבע הבינלאומית חתכה את תחזית הצמיחה של בריטניה בשנת 2017 ל- 1.3% לעומת צפי קודם ל- 2.2%.

נגיד הבנק המרכזי האירופאי, מריו דראגי, ציין במסיבת העיתונאים החודשית כי לפי סקרים ראשונים אין פגיעה באינדקטורים כלכליים של האיחוד האירופאי בעקבות יציאת בריטניה. הוא הוסיף כי הרווחיות הנמוכה של הבנקים ביבשת מדאיגה וכי שיעור גבוה של מספר ההלוואות שלא משולמות מגביל את הבנקים במתן אשראי.

ממשלת גרמניה הנפיקה אגח ל- 10 שנים בשווי של 5 מיליארד אירו בתשואה שלילית ממוצעת של (0.05%-), מדובר בהנפקה ראשונה אי פעם של אג”ח גרמנית ל- 10 שנים בתשואה שלילית.

בעולם, הממשלה היפנית פרסמה תוכנית תמריצים בסך של 28 טריליון ין יפני, אבל הבנק המרכזי איכזב את המשקיעים כשלא הודיע על גידול ברכישות האג”ח או על הורדת ריבית. הבנק כן הודיע על הכפלת התוכנית לרכישת מניות באמצעות ETFים. בתנאי הרכישה המעודכנים, הבנק צפוי להחזיק מעל 4% משווי תעודות הסל המדוברות בשנת  2018 (כיום הוא מחזיק כ-1.8%). גם ביפן חותכים תחזית צמיחה,  מ- 1.7% ל- 0.9% בשנת 2016.

בישראל, “הפתעה”: עדכון תחזית צמיחה כלפי מטה…// הכלכלן הראשי במשרד האוצר הודיע כי תחזיות הצמיחה עודכנו כלפי מטה ואילו תחזיות ההכנסות עודכנו כלפי מעלה עבור השנים 2016-2018. לטענתו, החולשה בצמיחה נגזרת מסביבת הצמיחה העולמית החלשה, ואת הצמיחה המקומית תמשיך להוביל הצריכה הפרטית שנתמכת על ידי איתנותו של שוק העבודה.

בשוק העבודה, שיעור האבטלה בגילאים 25-64 ירד לרמה של 3.9%, זוהי פעם ראשונה בהיסטוריה שהוא נקבע מתחת 4%.

בשוק האג”ח הקונצרני נרשמה ברבעון השני ירידה של 40% בסך הגיוסים לעומת הרבעון הראשון. במחצית הראשונה של 2016 גייסו חברות כ- 30 מיליארד ש”ח, מספר דומה לשנה הקודמת.

חברת טבע רשמה הצלחה מסחררת במימון רכישת הפעילות הגנרית של חברת אלרגן. החברה גייסה כ -20 מיליארד דולר באמצעות 9 סדרות אג”ח שונות עם מח”מ (משך חיים ממוצע) ממוצע של 7.3 שנים. ההערכה בשוק היא כי התזמון (או המזל, תלוי את מי שואלים) של הגיוס בסמוך לירידת התשואות החדה שנרשמה בחודשים האחרונים חסכו לחברה כ-120 מיליון דולר בשנה, בשבע השנים הקרובות.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 עלה ב- 5.08%

מדד ת”א 25 עלה ב- 4.30%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב- 3.56%

מדד נאסד”ק עלה ב- 7.07%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 6.79%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 4.77%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 6.38%

מדד פוטסי סין 50 עלה ב- 3.12%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית ביולי.

מדד תל בונד 20 עלה ב- 1.27%

מדד תל בונד 40 עלה ב 0.80%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.30%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 0.46%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות עלו ב- 0.15%

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 0.47% מול השקל לרמה של 3.83 ₪

האירו ירד ב- 0.88% מול השקל לרמה של 4.25 ₪

דורון אייזקס

דורון אייזקס

אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: