%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%94-%d7%94%d7%9b%d7%a1%d7%a3

חודש אפריל התאפיין במגמה חיובית, גם באפיק המניות וגם באפיק האג”ח בכל השווקים הבולטים בעולם.

תוצאות הסיבוב הראשון בבחירות בצרפת והתגברות הערכות המשקיעים לגבי בחירתו של המועמד הקונפורמיסט, עמנואל מקרון הובילו להגדלת החשיפה לשוקי אירופה, שהציגו בחודש שחלף תשואות יפות.

בצד השני של האוקינוס, ההצגה הראשונה של עקרונות רפורמת המס המדוברת של ממשל טראמפ הבהירה לשווקים כי לאחר סיום “מלחמת המטבעות” – הורדת ריבית על ידי הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות – הטרנד החדש הוא “מלחמת מיסים”, כלומר, הורדת מס חברות על ידי הממשלות.

ברקע, ריח בחירות באויר, ולא רק בבריטניה עם הקדמת הבחירות, אלא גם אצלנו ניחוח קל, כששר האוצר, כחלון, מציג את התוכנית “נטו משפחה”.

בארה”ב, עיקר רפורמת המס כוללת הפחתת מס החברות מ-35% ל-15% ושינוי מדרגות המס ליחידים. ההערכות הן כי במקרה הטוב הרפורמה תאושר לקראת סוף השנה האזרחית. בינתיים, שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוחין, ציין כי הפחתת המיסים צפוייה לממן את עצמה על ידי הגדלת הצמיחה העתידית באופן יחסי, כך שסך תשלומי המס בעצם צפויים לגדול. התייחסתו הגיעה לאחר ביקורת על התוכנית על כך שהיא צפויה להגדיל את הגירעון. המתמטיקה הפשוטה היא שכל הפחתה של אחוז במס החברות משמעה כ-100 מיליארד דולר בעשר שנים.

ומה כל זה עושה לאגרות החוב של ארה”ב? תשואת אג”ח ממשלתית ל-10 שנים ירדה במהלך החודש וביקרה בברמה של 2.18% לאחר שבמהלך מרץ הגיעה לרמה של 2.6%, שיא של למעלה משנתיים.

תשואות האג”ח הארוכות בארה”ב מהוות כיום סוג של “מדד אמון” בתוכניות של ממשל טראמפ, במידה והשוק יאמין בתוכניות הכלכליות של הממשל וביכולתו לייצר אינפלציה, התשואות צפויות לעלות לכיוון ה-3%. כרגע, לאור הירידה בתשואה, ניתן להסיק כי שוק ההון לא צופה הצלחה לתוכנית במתכונתה הנוכחית.

נתוני הצמיחה של המשק האמריקאי ברבעון הראשון איכזבו, עם עלייה בקצב של 0.7%, נמוך מציפיות השוק לקצב צמיחה של 1.3%. אבל, הרבעון הראשון ידוע בנתונים חלשים ביחס לרבעונים אחרים.

באירופה, עמנואל מקרון (מפלגת מרכז) ומארין לה פן (ימין קיצוני) עלו, כצפוי, לסיבוב השני של הבחירות לנשיאות צרפת. ההערכות בשווקים הן כי מקרון יזכה בסיבוב השני ביותר מ-60% מהקולות. בואו נראה שזה קורה…

המצע הכלכלי של מקרון כולל הורדת מס חברות ל-25% (מ-33.3%), ביטול מס גולגולת מקומי, השקעה באנרגיות מתחדשות והרחבת האינטגרציה האירופאית בתחומי בטחון ואנרגיה.

בבריטניה, ראש הממשלה, תרזה מיי, הודיעה על בחירות בזק ביוני הקרוב, לטענתה, היא נאלצת לבצע זאת לאור קשיים פרלמנטרים במימוש הברקזיט. בעקבות ההודעה התחזק הפאונד מול הדולר בלמעלה מ-3% במהלך החודש.

בגוש האירו, נתוני האינפלציה לחודש מרץ הפתיעו לטובה, עם עליה בקצב שנתי של 1.9% במדד המחירים לצרכן. אבל, נגיד הבנק המרכזי ציין כי הוא חושש שהעלייה האחרונה באינפלציה אינה בת- קיימא.

כך או כך, החוזים על הריבית באירופה מתמחרים עליית ריבית ראשונה בעוד שנה וניתן להבין שצמצום ולבסוף סיום רכישות האג”ח על ידי הבנק המרכזי צפויים במהלך השנה הקרובה.

בגרמניה, סקר הפעילות הכלכלית במדינה (IFO) טיפס לרמה הגבוהה ביותר במהלך שש השנים האחרונות, המעידה על בטחון רב בקרב גורמים שונים בכלכלה הגרמנית: תעשייה, בנייה, קמעונאות ועוד.

ובשאר העולם, ביפן, הבנק המרכזי הנמיך את הצפי לאינפלציה הצפויה ב-2017 לרמה של 1.4% (מ-1.5%) והנגיד היפני צוטט כמעריך שהאינפלציה תחזור לרמות של 2% רק אחרי 2018.

קרן המטבע העולמית העלתה לראשונה מזה שלוש שנים את תחזית הצמיחה העולמית ל-3.5% (מ-3.4%) לאור שיפור בנתוני הצמיחה של הודו ועלייה במחירי הנפט.

בישראל, מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ עלה בשיעור של 0.3% כך שאינפלציה שנרשמה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 0.9% – עדיין נמוכה מהרף התחתון של בנק ישראל.

שר האוצר ערך מסיבת עיתונאים בה הציג את התוכנית הכלכלית “נטו משפחה” שמטרתה לסייע למעמד הביניים ועלותה כ-4 מיליארד ש”ח בשנה. מימונה תלוי כרגע בעודפי גביית מיסים והעובדה שמדובר בהטבות קבועות ולא חד פעמיות מגדילה את הסיכון לחריגה בתקציב הממשלתי.

ואיך הגיב בנק ישראל לתוכנית? בחיוב אבל בזהירות. מצד אחד, ציין שמדובר בצעדים ראויים המשתלבים באסטרטגיה הממשלתית לסייע למשפחות צעירות עובדות, מצד שני, ציין שקיים קושי להעריך את עלותן המדוייקת של ההקלות וכי יש להגדיר מקורות מימון נוספים לאחר שנת 2018.

ובמעבר טבעי מכחלון לשוק התקשורת…סלקום הודיעה על השקת חבילת תקשורת מרובעת הכוללת טלוויזיה, סלולר, אינטרנט וטלפון קווי. המהלך בא כדי להקדים “תרופה למכה” בכל החזיתות. מצד אחד, התחרות הגוברת בתחום הטלוויזיה עם כניסתם של שחקנים חדשים כמו טריפל C, פרטנר ונטפליקס, ומצד אחר, התחרות מול חברת בזק שצפוייה בעתיד הלא רחוק ליהנות מסיום ההפרדה המבנית ולהציע חבילות תקשורת מרובעות משל עצמה.


ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 125 עלה ב- 1.09%

           מדד ת”א 35 עלה ב- 0.10%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב- 0.91%

            מדד נאסד”ק עלה ב- 2.30%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 1.02%

            מדד CAC 40 הצרפתי עלה ב- 2.83%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 1.52%

             מדד פוטסי סין 50 עלה ב- 0.36%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית החודש.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 1.49%

מדד תל בונד 40 עלה ב- 1.20%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של 0.59%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 1.38%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב 0.03%

 

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 0.17% מול השקל לרמה של 3.62 ש”ח

האירו עלה ב-1.92% מול השקל לרמה של 3.94 ש”ח

דורון אייזקס

דורון אייזקס

אנליסט ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: