בילבורד-תוכן

דורון אייזקס, אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים
רוני פילו, משנה למנכ”ל ומנהל השקעות ראשי, IBI  ניהול תיקים
(נכתב בספטמבר 2015)

חודש אוגוסט התאפיין בירידות שערים חדות במדדי המניות השונים, כשבמהלך החודש נרשמה ירידה מצטברת בשיעור דו-ספרתי. הטריגר לירידות היה מספר פיחותים שבוצעו ביואן הסיני על ידי הבנק המרכזי הסיני.

המהלך הזכיר למשקיעים כי הכלכלה הסינית, מקור הצמיחה העולמי הראשי כיום, נתונה בידיים “בלתי שקופות”, כשמצד אחד לא ברורה טיבה של ההאטה בשוק, ומצד שני, קיים חשש למהלכי פיחות חריגים במטבע הסיני שיפגעו ביצוא האמריקאי והאירופאי. ברקע, מחיר הנפט רשם תנודתיות חריגה ובנק ישראל שינה את ה”טון” לגבי קצב הצמיחה והאינפלציה של המשק המקומי.

בארה”ב, סגן יו”ר הבנק המרכזי האמריקאי, סטנלי פישר, ציין כי לא חייבים להמתין לאינפלציה בשיעור של 2% כדי להתחיל להעלות את הריבית. הדברים נאמרו בשל המשך הירידה בהסתברות לעליית ריבית בחודש ספטמבר. הסתברות זו מבוססת על החוזים על הריבית הקצרה, כך שכיום הם מגלמים סיכוי של כ- 25% לעלייתה.

על רקע הסערה בשווקים, נתוני הצמיחה לרבעון השני הפתיעו לטובה ועודכנו כלפי מעלה באופן משמעותי ל- 3.7% ( הנתון הקודם עמד על 2.3%).

שוק הנדל”ן האמריקאי מוסיף להיראות טוב. נתוני המאקרו האחרון על קצב מכירות בתים קיימים היה הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות, ונתון התחלות הבניה הוא הגבוה ביותר מאז דצמבר 2007.

באירופה, ראש הממשלה היווני, אלכסיס ציפרס, הודיע על התפטרות מתפקידו והקדמת הבחירות לסוף חודש ספטמבר. לאור התנגדות שליש מחברי מפלגתו לתוכנית החילוץ החדשה, הוא פונה אל העם היווני כדי שיעניק לו מנדט למהלך.

בגוש האירו, זרם הפליטים המתגבר מסוריה, אפגניסטן ואיראן עולה לכותרות בחודש האחרון. המצב הפוליטי המעורער במדינות ה”מעבר” טורקיה ויוון פתח את השער לאירופה למאות אלפי פליטים שפניהם אל עבר המדינות העשירות, בראשן גרמניה. אם מחפשים אינטרס אירופאי לתמיכה כלכלית ביוון ובטורקיה, אז זרם הפליטים הוא בין העיקריים.

מתחת לרדאר, אוקראינה הגיעה להסדר עם חלק מהנושים הפרטיים הכולל מחיקה של 20% מהקרן באג”ח הממשלתית. באופן לא מפתיע, הנושה העיקרית, רוסיה, מתנגדת להסדר.

בעולם, הבנק המרכזי הסיני ממשיך בניסיונותיו לעצור את הירידות בשווקים המקומיים בדרכים מגוונות הכוללות הורדת ריבית ב- 0.25% ל- 4.6%, הורדת יחסי הרזרבה של הבנקים, תיקון חקיקה המאפשר לקרנות הפנסיה להשקיע עד 30% מנכסיהן במניות ותעודות סל.

בצד השני של העולם, הכלכלה הברזילאית התכווצה בשיעור של 7.2% ברבעון השני ולמעשה מציגה העמקה במיתון. הגורמים העיקריים הפוגעים בכלכלה המקומית הם ירידה ביצוא, לאור התלות בסין, וירידה במחירי הסחורות.

ואי אפשר בלי מספר מלים על הנפט. במהלך החודש ירד מחיר הנפט אל מתחת לרמה של 40 דולר לחבית. זו רמת מחירים שנרשמה בפעם האחרונה בעת המשבר הכלכלי של 2008. פניה מצדה של ונצואלה לקיום דיון חרום של ארגון OPEC הובילה לתיקון חד בשיעור של כ- 30% במחיר הנפט בשבוע האחרון של אוגוסט.

בישראל, בנק ישראל משנה את הטון ומציין בהודעה לתקשורת על החלטת הריבית כי “הועדה המוניטרית סבורה שגברו הסיכונים להשגת יעדי האינפלציה ולצמיחה”. הנוסח מרמז על כך שהמשך חולשה בנתונים הכלכליים יוביל להמשך מהלכים מקלים, בניגוד לדברי הנגידה במסיבת העיתונאים הקודמת.

בינתיים, נתוני הצמיחה ברבעון השני אכזבו, עם צמיחה בקצב של 0.3% בלבד, מה שגרם לחיתוך תחזית הצמיחה לשנת 2015 ל- 2.6% מ- 3.1%.

שילוב בין נתוני הצמיחה החזקים בארה”ב לנתון החלש בישראל הוביל להתחזקות מהירה של הדולר מול השקל בכ- 3% במהלך החודש.

חברת גולן טלקום הודיעה כי היא בוחנת אפשרות של מכירה או מיזוג עם מפעיל אחר, וחברת סלקום הודיעה כי היא בוחנת אפשרות לרכישת גולן. נראה כי מטרת ההודעה היא להציב בפני משרד התקשורת שתי ברירות: אישור הסכם שיתוף הרשתות בין גולן וסלקום (לו הוא מתנגד כרגע) או אישור מיזוג החברות וחזרה איטית של שוק הסלולר לשוק של 3-4 מפעילים. בכל מקרה, מתקבל הרושם כי חבילות הכל-כלול ב 20 שקלים צפויות להיות “זכרון נעים” בחשבון הסלולר החודשי שלנו.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 ירד ב- 6.22%

מדד ת”א 25 נחלש ב- 7.83%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב- 6.26%

מדד נאסד”ק ירד ב- 6.85%

אירופה: מדד DAX הגרמני נפל  ב- 9.28%

מדד CAC 40  הצרפתי נחלש ב- 8.45%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן ירד ב- 8.23%

מדד פוטסי סין 50 ירד ב- 10.88%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה מעורבת.

מדד התל בונד 20 ירד ב- 0.98%

מדד תל בונד 40 ירד ב 0.29%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.80%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 0.88%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות עלו ב- 0.67% 

שוק המט”ח

הדולר עלה ב- 3.89% מול השקל לרמה של 3.93₪

האירו התחזק ב- 6.45% מול השקל לרמה של 4.40 ₪

שתפו עם חברים :