ספטמבר 2017

 

חודש אוגוסט התאפיין במגמה מעורבת בשוקי המניות הבולטים בעולם. בארה”ב, מניות הטכנולוגיה המשיכו לדחוף קדימה את מדד נאסד”ק, שעלה בכ-1.3% ואילו בישראל, הצניחה של מניית טבע הכבידה על המדדים המובילים שנעלו את החודש בסימן שלילי. אבל, אוגוסט היה חודש חזק עבור אגרות החוב, עם עליות נאות בכל המדדים בתחום.

ארה”ב: צמיחה חזקה והוריקן הרסני

בארה”ב, נתוני התמ”ג לרבעון השני הציגו צמיחה חזקה של 3% ומעל לצפי האנליסטים. בהוצאות הצרכנים נרשמה ביוני עליה מתונה של 0.1% והאינפלציה השנתית עמדה ביולי על 1.7%. האינפלציה המתונה מרחיקה ככל הנראה את מועד העלאת הריבית הבאה, ושוקי המניות והאג”ח מתמחרים כעת סיכוי של 25% בלבד להעלאת ריבית בדצמבר השנה.

נתוני התעסוקה בארה”ב מציירים תמונה מעורבת: דו”ח התעסוקה האמריקאי לחודש אוגוסט הציג נתונים חלשים יחסית וגם פספס את התחזיות עם תוספת של 156 אלף משרות מול צפי ל-180 אלף משרות. מעבר לכך, הנתון לחודשים יוני ויולי עודכן כך שתוספת המשרות היתה נמוכה ב-41 אלף (במצטבר) בחודשים אלה. שיעור האבטלה טיפס מ-4.3% ל-4.4%, אבל מצד שני, ב-12 החודשים האחרונים עלה השכר הממוצע ב-2.5%.

עונת הדוחות בארה”ב התנהלה באופן חיובי וסיפקה תמיכה לעליות המחירים בשוקי המניות עם תוצאות טובות ושיפור ברווחיות במרבית החברות האמריקאיות. ב-JP Morgan מעריכים כי ברמה הגלובלית עלו הרווחים ב-25% במחצית הראשונה של השנה לעומת המחצית המקבילה אשתקד. השיפור ברווחיות החברות מגיע על רקע צמיחה כלכלית גבוהה לצד ריבית נמוכה, המסבירים את השיאים בשוקי ההון בעולם.

הוריקן הארווי גרם לנזק המוערך בארה”ב בכ-190 מיליארד דולר, המהווה כ-1% מהתמ”ג האמריקאי. אם הערכות אלו יתממשו מדובר באסון הטבע ביקר ביותר בהיסטוריה.

אירופה: ממשיכה בכיוון חיובי

בגוש האירו נתוני הרבעון השני היו טובים כצפוי וכלכלת הגוש צמחה בשיעור שנתי של 2.3%. גם בשוק העבודה השיפור נמשך ושיעור האבטלה הממוצע בגוש ירד ביוני לרמה של 9.1%. האינדיקטורים הכלכליים מצביעים שגם ברבעון השלישי תימשך צמיחה גבוהה. האינפלציה נותרה מתונה כשאומדנים לחודש יולי הצביעו על עליה קלה של 1.2% באינפלציית הליבה לעומת אשתקד.

“המשקיע הטוב בעולם” אומר: מניות טובות יותר מאג”ח

המשקיע וורן באפט הרגיע את המשקיעים במהלך החודש שחלף ואמר “מניות עדיין טובות יותר מאג”ח”, בראיון לבלומרג ציין שקשה יותר למצוא מציאות להשקעות במניות, אבל עדיין ניתן להשיג תשואה גבוהה יותר לעומת אג”ח.

בקוריאה, סגן יו”ר סמסונג ג’יי ווי לי נשלח למאסר של 5 שנים בגין מתן שוחד ומעילה, לפי האישומים ג’יי ווי לי נתן שוחד לנציגי ממשל בתמורה להקלות מסחריות לסמסונג.

בסין, נתוני סחר החוץ של תחילת הרבעון השלישי בסין איכזבו מעט כשהיצוא הסיני עלה ביולי ב-7.2% והיבוא עלה ב-11% מול צפי לעליה של 18%. זה מעיד על התמתנות מסוימת בביקושים המקומיים. לעומת זאת, בצד הנתונים החיוביים זה החודש השישי ברציפות שיש עלייה ברזרבות המט”ח של סין המעיד על התמתנות היקף יציאת הכספים מסין. בנוסף, נרשמה עליה חודשית במדד המחירים ליצרן לראשונה מאז מרץ והוא עלה ב-5.5% בסיכום שנתי.

הנפט זינק ב-2.5% ביום האחרון של אוגוסט לאחר מספר ימים רצופים של ירידות, כשברקע הערכות כי הוריקן הארווי צפוי ליצור מחסור בנפט בארה”ב. הנפט נסחר נכון לסוף חודש אוגוסט במחיר של 47.2 דולר לחבית ורשם ירידה של יותר מ- 6% מתחילת החודש.

בישראל: אין אינפלציה ויש ירידה בביקוש לדירות

מדד המחירים לצרכן ירד ביולי ב-0.1% עקב הוזלה משמעותית במחירי הלבשה והנעלה וגם של ירקות ופירות. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 0.7%- , סביבת האינפלציה נמוכה מאוד בהשוואה בינלאומית. בקרב מדינות ה-OECD רק בישראל ואירלנד נרשמה אינפלציה שלילית.

אז, זה לא מפתיע שבנק ישראל משאיר את הריבית על כנה ברמה של 0.1% ובשוק ההון מעריכים שהריבית גם לא תעלה בקרוב. ברקע להותרת הריבית נמצאת גם מגמת התחזקות השקל מול הדולר, אף שהתמתנה מעט באחרונה. בחודשים האחרונים השקל נחלש גם מול האירו.

אין אינפלציה אבל יש צמיחה. ברבעון השני המשק צמח ב-2.7% בחישוב שנתי כאשר הצריכה הפרטית עלתה ב-6.5%. ההשקעות בבניה למגורים ירדו ב-1.2% לאחר גידול של 0.5% ברבעון הראשון.

ובשוק הדיור, בחודשים אפריל עד יוני עמדה הכמות המבוקשת של דירות חדשות על כ-10,280 יחידות, ירידה של כ-11.1% לעומת הרבעון הראשון, לאחר ניכוי גורמים עונתיים מסתמנת ירידה של 3.8% באותה תקופה.

השכר הממוצע במשק ממשיך לעלות בקצב מהיר: 4.9% ב-12 החודשים האחרונים. נתון זה הושפע בין היתר מעדכון שכר המינימום.

בחודש יולי חלה ירידה במספר התיירים הנכנסים בשיעור של 4.1% (לעומת יוני) אך עדיין גבוה ב-18.6% לעומת יולי אשתקד.

ואחרי כל הטוב הזה, חברת הדירוג S&P משנה את אופק הדירוג הדירוג של מדינת ישראל מניטרלי לחיובי (ישראל מדורגת A+), העלאת התחזית הגיעה עם דו”ח חיובי מצד חברת הדירוג המציג היתכנות להעלאת דירוג ל-(AA-) בשנתיים הקרובות במידה ותמשך מגמת הירידה ביחס חוב תוצר.

הסיפור הגדול של שוק המניות: הקריסה של טבע

טבע, פעם “מניית העם” הגיעה למחיר שפל של שנים, מתחת ל-16 דולר וחזרה בעצם למחיר בו נסחרה לפני 15 שנה, ב-2002. זה די מדהים אם ניזכר שרק לפני כשנתיים, ב-2015 היא נסחרה במחיר שיא של 69 דולר.

את הסיפור כולנו די מכירים, אז סיכום בקצרה: בתחילת אוגוסט החברה פרסמה דו”חות כספיים בהם החמיצה את התחזיות והורידה אותן גם לשנת 2017. בנוסף, טבע תפחית את הדיבידנד שלה ב-75%, תפטר 7,000 עובדים ממפעליה ברחבי העולם ב-45 מדינות עד סוף השנה ותסגור 15 מפעלים עד סוף 2018. ויש עוד: הפטנט של תרופת הקופקסון צפוי להסתיים בקרוב, ואלו חדשות רעות כי הקופקסון מהווה נתח משמעותי מהכנסות החברה. ולסיום, בעיה עיקרית נוספת היא שטרם מונה מנכ”ל קבוע חדש לחברה.

בתגובה לכל זה, המניה צללה 24% ביום פרסום הדו”חות וביומיים שלאחר מכן צנחה עוד ועוד. האנליסטים עדכנו את מחירי היעד…מורגן סטנלי יצא בהמלצה שלילית עם מחיר יעד של 16 דולר וקרדיט סוויס עם מחיר יעד של 13 דולר. גם חברת הדירוג מודי’ס הורידה את הדירוג של טבע ברמה אחת וציינה אופק שלילי.

ונסיים באקזיט ענק נוסף, עם הקשר ישראלי: Gilead Sciences רוכשת את חברת הביומד קייט פארמה של ד”ר אריה בלדרגין ב-11.9 מיליארד דולר. החברה מפתחת טכנולוגיה רפואית שנולדה בישראל ומיועדת לטיפול בסרטן הדם.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 125 ירד ב-1.99%

מדד ת”א 90 עלה ב-0.62%

מדד ת”א 35 ירד ב-3.19%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב-0.05%

מדד הנאסד”ק עלה ב-1.27%

מדד הדאו ג’ונס עלה ב-0.26%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד ב-0.52%

מדד CAC 40 הצרפתי ירד ב-0.16%

מדד FTSE 100 הבריטי עלה ב-0.80%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן ירד ב-1.40%

מדד האנג סאנג בהונג קונג עלה ב-2.37%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב התאפיין במגמה חיובית באוגוסט.

מדד תל בונד 20 עלה ב-0.89%

מדד תל בונד 40 עלה ב-0.53%

מדד תל בונד 60 עלה ב-0.71%

מדד אגרות החוב הממשלתיות עלה ב-0.69%

מדד אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-0.88%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.56%

שוק המט”ח

הדולר עלה ב-1.07% מול השקל לרמה של 3.596 ש”ח

האירו עלה ב- 2.06% מול השקל לרמה של 4.26 ש”ח

אורי גלאור

אורי גלאור

אנליסט ב-IBI ניהול תיקים

רו"ח

שתפו: Share: