מרץ 2020

 הלית ימאל, אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

 

אולי הספקנו כבר לשכוח, אבל באמצע פברואר מדדי המניות בארה”ב שוב נגעו בשיאים חדשים.

אבל אז הגיע השבוע האחרון של החודש, בו וירוס הקורונה היכה גם בשוקי ההון.

הנה המספרים והעובדות:

בשבוע האחרון של פברואר איבדו מדדי המניות המובילים כ-11% וזה היה השבוע הגרוע ביותר בבורסות מאז המשבר הפיננסי של 2008.

התשואות על איגרות החוב של ממשלת ארה”ב נפלו לשפל כל הזמנים. למשל, איגרת חוב לעשר שנים נושאת כעת תשואה של 1.1% בלבד.

מחירה של חבית צנח לכ-45 דולר, בנפילה שזכורה רק מהמשבר הפיננסי של 2008.

אז האם הכל כל כך שחור?

לא!

יש כאלו שבזמנים כאלה דווקא מוצאים נקודות לחיוב. קחו את וורן באפט למשל, שאמר השבוע בראיון ל-CNBC: “אנחנו משקיעי ערך לטווחים ארוכים. משקיעים כאלה צריכים לקוות לירידות בשווקים, כך ניתן למצוא מניות במחירים זולים יותר”.

אנחנו נוטים להסכים.

כשמדברים על הפוטנציאל הקיים בתימחור הנוכחי של שוקי המניות, יש היגיון בדבריו. “אתמול” זו היתה מלחמת הסחר, “היום” זה הקורונה ו”מחר” זה הבחירות.

בסופו של דבר, איפה שזול – יש ערך. אירועים מהסוג הזה יוצרים עבור משקיעים הזדמנויות חדשות שקשה לאתר במכפילי השיא שאפיינו את השנים האחרונות.

“אני לא מומחה, אבל היקף משמעותי של עסקים מושפעים מהמצב. ובכל זאת, משקיעים צריכים לגלות אורך רוח ולהתמקד בטווחים ארוכים” הוסיף באפט.

 

משהו מעניין שחייבים לשים אליו לב: מדד שנחאי הסיני רושם כבר חודש שני של עליות קלות. בפברואר הוא הוסיף 0.5%. מדהים.

וגם נזכור שהרוב המוחלט של תיקי ההשקעות כוללים גם איגרות חוב, וחלקם בשיעור לא מבוטל. אם נסכם את מה שקרה בשוק האג”ח בחודש האחרון, אז התמונה חיובית. כל הנתונים – למטה.

 

קורונה – זה מדבק, לא רק בבני אדם

החששות מהתפשטות וירוס הקורונה גם מחוץ לסין, הם אלה שהובילו את המגמה השלילית בשווקים בפברואר.

נתחיל עם סין: בשנתיים האחרונות היא תפסה לא מעט כותרות סביב מלחמת הסחר מול ארה”ב. דווקא עכשיו, כשנעשתה התקדמות בנושא, סין שוב עומדת תחת הזרקור. והפעם לא רק מול ארה”ב.

סין צוברת תאוצה כמעצמה כלכלית משנות ה-90. היא מייצאת ומייבאת מוצרים מכל ולכל קצוות תבל. סין היא הרי המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם, עם למעלה מ-1.4 מיליארד תושבים. סין מורכבת מ-22 מחוזות והיא גם המדינה הרביעית בגדולה בעולם מבחינת שטח. אז אומנם לא כל המדינה מושבתת, אבל, יחד עם זאת, בין המחוזות המושבתים מרוכזים מרבית המפעלים הסינים.

זה מה שהביא לכך שבשבועות האחרונים חברות שונות הפועלות באופן שוטף עם סין מדווחות על קשיי אספקה.

חברת אפל מסרה בתחילת פברואר שהיא לא תעמוד בתחזיות ההכנסות לרבעון הראשון. היא דיווחה גם שהביקושים למכשירי אייפון ירדו בכ-28% בחודש האחרון, במקביל לסגירתם של 42 סניפים ברחבי סין. ההזמנות המקוונות ברשת עלו דווקא בכ-5%, אבל עדיין קיימות בעיות בשרשרת האספקה של החברה. אלה מייצרות קושי בייצור. גם השקת דגמי אייפון חדשים, שהיתה צפויה במרץ, תידחה כעת.

לא רק חברות הטכנולוגיה והאלקטרוניקה נדבקו בקורונה.
יצרניות הרכב למשל, שמקיימות באופן מסורתי את תצוגת השקת דגמי הרכבים השנתית וממלאים אולמות באלפי אנשים, דחו את הכנסים למועד לא ידוע. בדרך כלל גם מניותיהן מגיבות בחיוב עם ההשקות, אך הפעם, הדיווחים על ההשפעות הצפויות מהשבתת המפעלים בסין על שרשרת האספקה, הובילו גם את מניות הענף מטה. ג’נרל מוטורס (GM) דיווחה כי פעילות המפעלים של רכבי השטח עלולה להיפגע כתוצאה ממחסור בחלקים מתוצרת סין.

גם יצרניות האופנה, בפרט אלה שלא נוטות להחזיק מלאים גדולים מספיק, עלולות למצוא את עצמן ללא בגדים (תרתי משמע) לקראת פתיחת עונת האביב באפריל והשקת הקולקציה החדשה.

 

סוגרים שנה – תוצאות הרבעון הרביעי בבורסה בתל אביב

בינתיים, החברות הרשומות למיסחר בבורסה בתל אביב החלו לפרסם את תוצאותיהן לרבעון האחרון של שנת 2019.

למשל, בנק מזרחי, שהחודש גם הוזכר בכותרות לאור פרישתו המפתיעה של אלדד פרשר, המנכ”ל בשבע השנים האחרונות, סיכם את הרבעון הרביעי עם זינוק משמעותי של כ-118% ברווח. זה קרה הודות להוצאות בקשר לפרשת המס שהופרשו ברבעון המקביל אשתקד.

הבנק פועל בימים אלה להיערך לתוכנית אסטרטגית חדשה, ולאשרה בדירקטוריון, לאור המיזוג הצפוי עם בנק איגוד שאמור להוות חלק משמעותי בתכנית. מזרחי הוא בנק המשכנתאות הגדול בישראל והוא נהנה גם בשנה זו מהמשך צמיחה חזקה בהיקף משכנתאות הציבור, על רקע תוכנית “מחיר למשתכן”.

 

הריבית בישראל – עדיין ללא שינוי

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, בהתאם להערכות. בנק ישראל מעריך שבתרחיש לפיו התפשטות הנגיף תיעצר בחודשים הקרובים, לא צפויה השפעה מקרו כלכלית משמעותית על ישראל. עוד ציינו שם שאם יהיה צורך בנקיטת צעדים חריפים, אז יש מגוון כלים כדי להעמיק את מידת ההרחבה המוניטארית.

המדד המשולב לחודש ינואר עלה ב-0.25%. לפי בנק ישראל, קצב גידול המדד משקף את המשך הצמיחה היציבה סביב הקצב ארוך הטווח. עם זאת, בשנה האחרונה, המדד עלה ב-3.2%, הקצב המתון ביותר משנת 2014.

 

שוקי המניות בפברואר

ישראל

מדד ת”א 35 ירד ב-5.3%

מדד ת”א 125 ירד ב-5.7%

מדד ת”א 90 ירד ב-6.3%

מדד יתר 60 ירד ב-8%

ארה”ב

מדד S&P 500 ירד ב-8.4%

מדד נאסד”ק ירד ב-5.9%

מדד דאו ג’ונס ירד ב-10%

אירופה

מדד DAX הגרמני ירד ב-8.4%

מדד CAC 40 הצרפתי ירד ב-8.5%

מדד  FTSE 100הבריטי ירד ב-10%

אסיה

מדד ניקיי ביפן ירד ב-9%

מדד שנחאי בסין עלה ב-0.5%

 

שוק האג”ח בפברואר

מדד תל בונד 20 נותר ללא שינוי

מדד תל בונד 40 נותר ללא שינוי

מדד תל בונד 60 נותר ללא שינוי

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-1.6%

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-1.85%

מדד איגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-1.6%

 

שוק המט”ח בפברואר

הדולר עלה ב-0.2% מול השקל לרמה של 3.47 ש”ח לדולר

האירו ירד ב-0.1% מול השקל לרמה של  3.8 ש”ח לאירו

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ניהול תיקים

שתפו: Share: