אפריל 2020

הלית ימאל, אנליסטית ב-IBI ניהול תיקים

 

“בלי בריאות אין כלכלה, אבל בלי כלכלה גם לא תהיה בריאות”. כך אמר לאחרונה נגיד בנק ישראל, אמיר ירון.

המשפט הזה נועד לחדד את מטרת העל של בנק ישראל בימים אלה – תמיכה בחברה ובכלכלה, על מנת לצלוח את המשבר ולהגיע ליום של אחרי.

בישראל, מערכת הבריאות מנסה בימים אלה לקבל תמונת מצב על נגיף קורונה בישראל לפי קצב ההתפשטות על סקאלה שבין איטליה לבין דרום קוריאה. הראשונה מעידה על המצב השלילי ביותר של המגפה בתוך המדינה, והשנייה היא דוגמה למדינה שצלחה (עד כה) את הנגיף.

ואם נרצה לשמור על אופטימיות, אפשר להביט אל עבר סין, שהצליחה לעבור את שיא המגפה, לפחות לעת עתה. קצב הנדבקים והמתים פוחת מיום ליום, והכלכלה חזרה לתפקד. אז הנה, האור בקצה המנהרה.

 

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

הטלטלה בשוקי ההון

שוקי המניות רשמו בחודש שחלף תנודתיות חריגה, בצל התפשטות נגיף קורונה בעולם. החשש הוא מכניסה למשבר כלכלי עולמי ומיתון.

התנודות החריפות בשוק ההון הובילו למחסור חריף במט”ח במשק המקומי. בנק ישראל התערב כדי לספק נזילות בהיקף של 15 מיליארד דולר לבנקים, מתוך יתרות המט”ח המנוהלות בבנק. כתוצאה מכך, נגרם פיחות חד של שער הדולר, וביום המסחר האחרון של מרץ, נסחר הדולר בשער של כ-3.58 שקלים לדולר. בנוסף, בנק ישראל פעל לרכישת איגרות חוב ממשלתיות בהיקף של מיליארדי שקלים, צעד שלא נעשה מאז המשבר הפיננסי של שנת 2008.

אי אפשר עדיין לקבוע האם אנו בתחילתו של משבר כלכלי, או מהו עומקו, אך מחירי המניות הגיעו לרמות שלא ראינו מזה עשור.

אם ניזכר בסקירות האחרונות שפירסמנו, כתבנו בהן לא פעם על התימחור הגבוה של סקטורים שונים, ועל הקושי לאתר הזדמנויות בשוק שהרקיע שחקים ושבר שיאים מידי רבעון.

כעת, לאחר שבועות של מסכי מסחר אדומים, אפשר להסיר את הכפפות, לרחוץ ידיים היטב ולהתחיל לנצל הזדמנויות.

כפי שעדכנו מספר פעמים מאז פרוץ הטלטלה בשווקים, אנו ב-IBI פועלים סביב השעון, בוחנים, חוקרים ומעריכים את שוויין המחודש של החברות.

כמו בכול משבר – יש מי שמרוויח

חלק מהענפים בישראל ובעולם רושמים פעילות מוגברת תחת השפעת הנגיף.

ראשית, חברות קמעונאות המזון. הן זוכות בפסח הזה לעלייה משמעותית בצריכה, ואולי גם נהנות מעליית מחירים. נזכור שכ-10% מהישראלים בממוצע בוחרים לטוס לחו”ל בפסח בכול שנה, והפעם הם יסבירו פנים לאליהו הנביא, כאן, בארץ.

יתר על כן, מגמת הקניות והצריכה האינטרנטית, “האונליין” הולכת ומתחזקת. מגפת הקורונה מדגישה את הצורך בזמינות המשלוחים, בנגישות אל הצרכן “עד הבית” של עסקים ובעלי מקצוע שעד כה היו רגילים ליום עבודה אחר לחלוטין. מחנויות צעצועים וביגוד אופנה, ועד בתי ספר, מדריכי יוגה ופסיכולוגים. כולם לומדים לעבוד “אונליין” בגלל המציאות החדשה שנכפתה עלינו.

אולי זה לא קשור להשקעות, אבל נוצרת כאן תרבות עבודה שיתכן שתפתח צוהר לשינוי חיובי בתפיסה של עבודה מהבית. מעבר לנוחות, קיים פה בונוס בדמות זיהום אוויר מופחת, פחות פקקי תנועה ויעילות גוברת של המשק כולו.

ענף הלוגיסטיקה לא רק שלא צפוי להיפגע במשבר הזה, אלא צפוי ליהנות מביקושים עודפים. מלבד הצורך בשטחי אחסון לוגיסטי, יש צורך במערכי הפצה רחבים, ממשאיות למרכזי שילוח ועד שליחים לבית הלקוח.

בנוסף, ימי קורונה מדגישים את הצורך בשימור וחידוש תשתיות. באופן כללי, עוד טרם המשבר, ראינו בענף התשתיות בכול רחבי העולם כעתיר הזדמנויות השקעה.

מצב התשתיות לוקה בחסר, בטח ובטח בישראל, ובעוד מקומות בעולם. תשתיות שנותרו מלפני 50 ו-60 שנה, לצד הגידול באוכלוסייה, הדרישות הטכנולוגיות ואורח החיים המודרני, כל אלה יוצרים ביקוש להשקעות הוניות.

משרד התשתיות, למשל, הציב יעד להקמת מתקן התפלת מים חדש בישראל בכול שלוש שנים. רשות החשמל צפויה לעבור הפרטה בשלבים, אנרגיה ירוקה וגם פרויקטים לפריסת סיבים אופטיים – אלה נמצאים רק בתחילת דרכם בישראל.

הימים של הסגר והבידוד בבתים מביאים את תחום התשתיות לראש סדרי העדיפויות בשל הצורך בשיפור ואף הקמה של תשתיות חדשות, גם בישראל וגם במקומות אחרים בעולם. ננסה לחשוב על הודו, למשל, שמנסה כעת לאכוף סגר בעוד שלמאות מיליונים מתושביה אין גישה למערכות סניטציה.

ולבסוף, הטכנולוגיה – חוד החנית של המגפה.
פתרונות רפואיים של ניטור ומעקב אחרי חולים מרחוק מיושמים כעת ברחבי כול העולם, וזה רק יגבר. פטנטים חדשים מתגלים בכול יום – לשמירה על היגיינה ולמניעת הדבקה. יש שיתופי פעולה בין חברות טכנולוגיה לחברות פארמה וציוד רפואי.

בלי טכנולוגיה, ככל הנראה תוצאות המשבר יראו אחרת. מלבד הפן הרפואי, הטכנולוגיה היא זו המאפשרת לעסקים רבים להמשיך להתקיים. הפלטפורמות השונות לעבודה מרחוק ולפגישות עבודה ללא מפגש פיזי, המשך הלימודים האקדמאיים או היסודיים, ואף קבלת שבת בגן של הילדים – כל אלה אפשריים הודות לטכנולוגיה. הצורך בשיפורים הטכנולוגיים בא לידי ביטוי עוד יותר במשבר הנוכחי. זה עשוי להיות זרז להאצת צמיחת רווחי חברות הטכנולוגיה לאחר המשבר.

נאחל בריאות שלמה לכם, לכולנו, וחג אביב שמח.

 

שוקי המניות במרץ

ישראל

מדד תל אביב 35 ירד ב-17%

מדד תל אביב 125 ירד ב-17%

מדד תל אביב 90 ירד ב-18%

מדד תל אביב SME 60 ירד ב-19%

ארה”ב

מדד S&P 500 ירד ב-12%

מדד נאסד”ק ירד ב-8%

מדד דאו ג’ונס ירד ב-14%

אירופה

מדד DAX גרמניה ירד ב-16%

מדד CAC 40 צרפת ירד ב-17%

מדד FTSE 100 בריטניה ירד ב-14%

אסיה

מדד ניקיי יפן ירד ב-11%

מדד שנחאי סין ירד ב-4%

שוק האג”ח בישראל

מדד תל בונד 60 ירד ב-6%

מדד תל בונד 40 ירד ב-6%

מדד תל בונד 20 ירד ב-7%

מדד אג”ח ממשלתיות ירד ב-4%

מדד אג”ח ממשלתיות צמודות ירד ב-5%

מדד אג”ח ממשלתיות שקליות ירד ב-3%

שוק המט”ח

הדולר עלה ב-2.3% ל-3.565 ש”ח לדולר

האירו עלה ב-2.4% ל-3.9 ש”ח לדולר

 

 

הלית ימאל

הלית ימאל

אנליסטית ניהול תיקים

שתפו: Share: