אפריל 2019

 

שוקי המניות בעולם סיימו חודש חיובי נוסף ורבעון ראשון מעולה. מדד S&P 500 עלה במהלך מרץ ב-1.8% ונאסד”ק קפץ ב-4%.

אם מסתכלים מה קרה ברבעון שחלף, אז הוא היה הטוב ביותר בעשור האחרון. בחודשים ינואר-מרץ זינק מדד S&P 500 ב-13% ונאסד”ק קפץ ב-16%.

גם בבורסה בתל אביב הסתיים רבעון חיובי, אבל פחות – עם עלייה של 5% בלבד.

ואפילו באירופה, עליות למרות כל הצרות. ברקזיט או לא, בחודש שחלף עלתה הבורסה בבריטניה בכ-3%. גם האפודים הצהובים לא מנעו מהבורסה הצרפתית לעלות בכ-2%.

אבל, עם כל הכבוד למניות (ויש כבוד), הסיפור המעניין של החודש התרכז סביב מדדי איגרות החוב. אלו אולי מספרים לנו סיפור ורוד הרבה פחות ממדדי המניות.

למעשה “ה”אירוע המרכזי של החודש הוא היפוך עקום התשואות האמריקאי, כאשר התשואה של איגרת חוב של ממשלת ארה”ב לשלושה חודשים גבוהה מזו של איגרת חוב ל-10 שנים. זה קרה כשתשואות אג”ח ממשלתית ל-10 שנים נפלה לשפל של 2.37%. ויש גם את ירידת התשואות באיגרות החוב הממשלתיות לטווח ארוך של ממשלת גרמניה – לתשואה שלילית.

 

מה כל זה אומר? האם שוק האג”ח מבשר על מיתון? כי היפוך עקום התשואות היה אינדיקטור מקדים ודי מהימן למיתון מתקרב, לפחות עד כה בהיסטוריה.

אבל בואו נסתכל על נתוני הצמיחה העולמיים. הם עדיין מצביעים על המשך צמיחה, אם כי בקצבים מתונים יותר. אם נעשה “זום-אין”, אז הנתונים האחרונים באירופה מציירים תמונה חלשה, במיוחד בכלכלה הגרמנית. באירופה גם נמשכת החולשה בסקרי הציפיות וניכרת התמתנות בקצב האינפלציה. ניכרת ירידה במדד האמון הכלכלי, בפרט בגרמניה ואיטליה.

בארה”ב, קצב הצמיחה ברבעון האחרון של 2018 עודכן כלפי מטה, כך שהוא מבטא קצב שנתי של 2.2%, לעומת 2.9% ברבעון הקודם. קצב עליית האינפלציה התמתן ל-1.8% במונחים שנתיים. סקרי הציפיות של מיגזר התעשייה ונתוני סקטור הנדל”ן מצביעים על חולשה.  הצריכה הפרטית שומרת עדיין על רמה גבוהה.

עד כמה שזה ישמע מוזר, ככל שהנתונים הכלכליים נשארים חלשים, כך עולה הסיכוי להמשך התמיכה של הבנקים המרכזיים בשווקים. אפיקי המניות מגיבים לכך באופן חיובי, והנה ההסבר לעליות שראינו במהלך מרץ, גם באירופה החבוטה מבחינה כלכלית.

 

ריבית – כבר לא…

הפד האמריקאי הצהיר שהריבית תישאר יציבה השנה, והעלאה נוספת אחת בלבד צפויה במהלך 2020.

הנגיד האירופי צפוי להפעיל תוכנית הלוואות חדשה לבנקים האירופאים, והשווקים מתמחרים העלאת ריבית ראשונה רק באפריל 2021, וגם זו עדיין בתוך הטריטוריה השלילית.

אז כפי שהדברים נראים כרגע, הכלכלה הגלובלית ממשיכה לצמוח, אומנם בקצב נמוך מאשר בעבר, אך זו לא נראית סיבה להפחתת ריבית כפי ששוקי החוב מגלמים היום.

התמתנות בקצב הצמיחה כן. מיתון שיצריך הורדת ריבית בקרוב – נראה פחות סביר.

 

עוד קצת כלכלה עולמית

בריטניה נכשלה שוב בהעברת הסכם היציאה מהאיחוד בפרלמנט. נכון לעכשיו, הפרלמנט הבריטי לא מצליח להגיע לכלל החלטה באשר לאופי היציאה, כך שגובר החשש שבריטניה תיאלץ לצאת מהאיחוד במהלך אפריל ללא כל הסכם.

השווקים בסין קיבלו רוח גבית מהתקדמות שיחות הסחר בין סין לארה”ב, שהתחדשו בבייג’ין. התמריצים הפיסקליים האגרסיביים של הממשל הסיני מתחילים לתת את אותותיהם וניכרת התייצבות בנתוני המקרו של המדינה. כל אלה, לצד הציפיה להגדלת משקל המניות המקומיות במסגרת המדד העולמי, הפכו את סין לשוק בעל התשואה הגבוהה ביותר מבין השווקים הגלובליים מתחילת השנה – 27%.

 

ישראל ממשיכה להתייקר

בישראל, שוק המניות נותר כאמור מאחור ביחס לשווקים העולמיים. מדד תל אביב 35 איבד 1.8% במרץ ומדד תל אביה 125 הרחב יותר ירד ב-0.9%.

עונת הדוחות הכספיים לשנת 2018 הגיעה לסיומה בסוף החודש, והיא היתה חיובית, אך עם לא מעט אירועים שהשפיעו על כיוון השווקים.

למשל, בנק מזרחי דיווח על סיום החקירה מול רשויות המס האמריקאיות תוך הפחתה מהותית של הקנס המקורי. בזק רשמה הפחתה מהותית בשוויה בגין נכסי חברת יס ועצרה חלוקת דיווידנד לבעלי מניותיה. התחרות בתחום הסלולר נמשכת והחברות הציגו חולשה בתוצאותיהן.

מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר שוב הפתיע כלפי מעלה – חודש שני ברציפות – עם עליה של 0.1%. עיקר התרומה למדד נבעה מסעיפי הפירות, הירקות והדיור שעלו בשיעור גבוה מהצפוי.

קצב האינפלציה השנתי נותר ברמה של 1.2%. על אף העלייה הצפויה בסביבה האינפלציונית, בדומה לעולם, גם הריבית בארץ צפויה להישאר ללא שינוי ולהמשיך לספק תמיכה לכלכלה (וגם לשוק הנדל”ן…).

בדומה למה שקרה בעולם, גם בישראל בלטו במרץ מדדי האג”ח עם ירידת תשואות באפיקים ארוכי הטווח הממשלתיים השקליים והצמודים. הם גם משכו אחריהם את המדדים הקונצרניים.

 

העולות והיורדות הגדולות החודש בבורסה בתל אביב

במדד ת”א 35: מניות אנרג’אן ובנק מזרחי סיימו את מרץ בראש טבלת התשואות, עם עלייה חודשית של כ-16% ו-7.5% בהתאמה. מניות חברה לישראל ובזק מצויות בתחתית הרשימה, עם ירידה של 17% ו-20% בהתאמה

במדד ת”א 90: מניית שיכון ובינוי רשמה במרץ זינוק של כ-25%. בתחתית הרשימה נמצאת חברת ביקום עם תשואה שלילית של כ-54% על רקע עצירת הדיווידנדים מקבוצת בזק.

 

שוק המניות

ישראל:  מדד ת”א 35 ירד ב-1.8%

מדד ת”א 125 ירד ב-0.9%

מדד ת”א 90 עלה ב-1.8%

מדד יתר 60 SME ירד ב-0.3%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב-1.8%

מדד נאסד”ק עלה ב-4%

מדד דאו ג’ונס עלה ב-0.05%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 0.09%

מדד CAC 40 הצרפתי עלה  ב-2.1%

מדד ה-FTSE 100 הבריטי עלה ב-2.9%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן ירד ב-0.8%

מדד שנחאי בסין עלה ב-5%

 

שוק האג”ח

שוק איגרות החוב התאפיין במגמה חיובית במרץ.

מדד תל בונד 20 עלה ב-1.37%

מדד תל בונד 40 עלה ב-0.7%

מדד תל בונד 60 עלה ב-1.05%

מדד איגרות חוב ממשלתיות עלה ב-0.88%

מדד איגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלה ב-1.3%

מדד אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלה ב-0.57%

 

שוק המט”ח

הדולר עלה ב-0.78% מול השקל לרמה של 3.63 ₪/דולר

האירו ירד ב-0.88% מול השקל לרמה של  4.08 ₪/יורו

 

אולי מעניין אותך לפתוח חשבון למסחר עצמי בבורסה? אפשר כאן

מרתה נדלר

מרתה נדלר

סמנכ"לית ומנהלת השקעות ראשית ב-IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: